گنبدکاووس به مراکز ترک اعتیاد و سرپناه شبانه ویژه بانوان نیاز دارد

گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره بهزیستی گنبدکاووس درشرق استان گلستان گفت که این شهرستان نیاز به مراکز ترک اعتیاد و سرپناه شبانه ویژه بانوان و مجتمع مسکونی اقامتی برای سالمندان دارد که تلاش داریم با همکاری بخش خصوصی چنین مراکزی راه‌اندازی شود.

به گزارش ایرنا، مسلم نوروزی روز دوشنبه به‌مناسبت گرامیداشت هفته مبارزه با موادمخدر (چهارم تا دهم تیرماه) در نشست با خبرنگاران همچنین بدون اشاره به آماری افزود: اعتیاد و طلاق در صدر آسیب‌های اجتماعی گنبدکاووس قرار دارد که پیامدهای منفی این دو آسیب بشدت خانواده‌ها و جامعه را تهدید می‌کند.

وی، خشونت خانگی، سرقت‌های خُرد، روابط پرخطر جنسی و حاشیه نشینی را از دیگر آسیب‌های اجتماعی گنبدکاووس برشمرد و اضافه کرد که در ۲ سال گذشته تورم و گرانی ناشی از تحریم‌ها و آسیب دیدن مشاغل و کسب و کارها به واسطه شیوع کرونا باعث تغییر سبک زندگی و افزایش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، خشونت‌های خانگی و طلاق شده است.

 نوروزی اظهار داشت: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارائه خدمات و درمان آسیب دیدگان این حوزه هم اکنون ۹ مرکز ترک اعتیاد ویژه مردان شامل پنج مرکز ترک اعتیاد سرپایی روزانه (متادون درمانی)، ۲ مرکز اقامتی میان مدت باظرفیت پذیرش ۹۰ نفر، یک مرکز دی آی سی (کاهش آسیب) و یک مرکز شیلتر (سرپناه شبانه) با ظرفیت پذیرش ۳۰ نفر زیر نظر بهزیستی در گنبدکاووس فعال است.

وی از استفاده هزار و ۸۰۰ نفر از خدمات مراکز ترک اعتیاد گنبدکاووس در سال گذشته خبر داد و گفت: به زودی یک دستگاه کانکس سیار کاهش آسیب ویژه معتادان پرخطر برای خدمات رسانی در محله آسیب‌پذیر بدلجه و مناطق پیرامونی آن راه اندازی می‌شود.

رییس اداره بهزیستی گنبدکاووس همچنین یارانه پرداختی به مراکز ترک اعتیاد شهرستان در سال گذشته را یک میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال اعلام کرد و اظهارداشت:‌ این مبلغ پاسخگوی نیاز مراکز ترک اعتیاد نیست و باید در سالجاری افزایش یابد.

اعتیاد و طلاق در صدر آسیب‌های اجتماعی گنبدکاووس است

نوروزی همچنین گفت که ۲۵ مرکز مشاوره (روانشناختی، ازدواج و خانواده، تحصیلی و تربیتی، اختلالات روانی و سلامت روان)، ۲ پایگاه خدمات اجتماعی و هفت موسسه فعال در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی زیر نظر بهزیستی گنبدکاووس فعالیت دارند که سال گذشته ۶ هزار و ۴۲۶ نفر به صورت حضوری و ۴۴۵ نفر به صورت تلفنی از خدمات این مراکز استفاده کردند.

وی افزود: سال گذشته ۵۰ میلیارد ریال کمک‌ بلاعوض در حوزه خدمات مختلف به مددجویان تحت پوشش بهزیستی گنبدکاووس پرداخت شد که در مقایسه با ۲۹ میلیارد ریال سال ۹۸، افزایش ۲ برابری را نشان می‌دهد.

گنبدکاووس با ۳۷۳ هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان بزرگ استان گلستان شناخته می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha