هفته قوه قضاییه فرصتی برای بازنگری گذشته و ترسیم آینده‌ای بهتر است

بندرعباس- ایرنا- نماینده ولی فقیه در هرمزگان، هفته قوه قضاییه را فرصتی برای بازنگری و نگاه به گذشته و نیز ترسیم آینده‌ای بهتر برای کشور و ازجمله استان هرمزگان دانست.

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده روز دوشنبه در دیدار با رییس کل دادگستری هرمزگان اظهارداشت: در هر نقطه ای از مظلوبیت که قرار بگیریم با نگاه به آینده می‌توانیم نقاط بالاتری را نیز هدف گذاری کنیم.
وی ادامه داد: دستگاه قضایی هرمزگان با این کارنامه خوب، نشانه‌گذاری آینده را با توجه به اقتضائات گام دوم انقلاب اسلامی و با شتاب بیشتر به گونه‌ای که الگوی سایر مناطق کشور باشد در نظر خواهد داشت.
امام جمعه بندرعباس با اشاره به اینکه در مجموعه قضا سه عامل مهم قاضی، قانون و قانونگذار مؤثر هستند، بیان داشت: این عوامل سه ضلع مجموعه کار قضاوت را تشکیل می‌دهد که باید هم افزا، مکمل و همراه یکدیگر باشند.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده، با بیان اینکه بخشی از فرآیند قضا از دست قاضی خارج بوده و فرآیند کارشناسی یکی از نکات جدی و تأثیرگذار در تصمیم گیری قاضی و صدور حکم است و نیاز به نظارت دارد، ابراز داشت: باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا ضریب خطا به حداقل رسیده و با برنامه ریزی متقن به شکلی نظارت شود که کارشناسان از اظهار نظرهای شخصی پرهیز کنند.
نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت: در دین مبین اسلام قضاوت بر اساس ظواهر است و هیچ‌گاه بر اساس باطن حکم نمی‌شود چرا که نسبت به باطن اطلاعی نداریم اما حکمی که صادر می شود هرچقدر به حقیقت عینی، بیرونی و خارجی نزدیک‌تر باشد در امر قضاوت موفق تر خواهیم بود.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده با ابراز رضایت از عملکرد دستگاه قضایی استان در موضوع تکریم ارباب رجوع اظهارداشت: اقدامات انجام شده در دستگاه قضایی، در رابطه با احیای حقوق عامه به عنوان مدعی العموم جای قدردانی دارد.
امام جمعه بندرعباس دراین رابطه به بازدید خود از شهرک های صنعتی بندرعباس اشاره و افزود: با پیگیری های دستگاه قضایی استان، تعداد کارگاه های تعطیل و نیمه تعطیل به نصف کاهش یافته است.
وی در بخش دیگری با بیان اینکه کارهای زیادی در حوزه حقوق عامه در دو بخش ایجابی و سلبی به واسطه تحولاتی که با حضور حضرت آیت اللّه رئیسی در رأس قوه قضاییه انجام شده، به ضرورت پیگیری و ورود دستگاه قضایی به موضوع معادن واگذار شده اشاره کرد.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده گفت: در استان هرمزگان معادنی به نام افراد ثبت شده است که بدون هیچ پیشرفتی رها شده و لازم است با تعیین ضرب الأجل، این معادن به بهره‌برداری برسد و در غیر این صورت به افراد واجد شرایط واگذار شود.
وی سند تحول قضایی را یک گام بسیار بلند در قوه قضاییه برشمرد و تصریح کرد: سند تحول، نقشه راه دستگاه قضایی است و باید تا رسیدن به رفع کامل تبعیض ها و بی عدالتی ها با صلابت در سطح محلی و ملی پیگیری شود تا دستگاه قضایی نظام اسلامی به الگویی برای سایر کشورهای دنیا تبدیل شود.
نماینده ولی فقیه در هرمزگان در بخش دیگری به هفته حقوق بشر آمریکایی و اقدامات آمریکایی‌ها در ساقط کردن هواپیمای ایرباس و اهدای مدال افتخار به مجریان این فاجعه بزرگ در ناو وینسنس نیز اشاره کرد و اظهارداشت: آمریکا امروز رسواتر از آن است که پرچمدار حقوق بشر در دنیا باشد، ده‌ها هزار تن توسط تروریست‌ها و جنایتکاران تحت حمایت آمریکا در کشور ما به شهادت رسیدند، لذا کارنامه این کشور امروز سیاه‌تر از آن است که پرچم حقوق بشر جهانی را به دست بگیرد.

دادگستری هرمزگان رتبه نخست کاهش پرونده هایی قضایی کسب کرد
رییس کل دادگستری هرمزگان نیز در این دیدار به تشریح عملکرد و  برنامه های دادگستری کل استان هرمزگان پرداخت و برخی دستاوردها و موفقیت های دستگاه قضایی استان طی یکسال اخیر را برشمرد.
 علی صالحی با اشاره به اقدام های دستگاه قضایی استان هرمزگان در راستای اجرای سند تحول قضایی، تصریح کرد: با تلاش مجدانه کارکنان قضایی و اداری، دادگستری هرمزگان در اکثر شاخص ها رتبه برتر کشوری را کسب و میزان رضایتمندی مردم به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.
وی از کسب رتبه اول کشوری در شاخص های کاهش پرونده های قضایی، ابلاغ الکترونیک و نداشتن شعب نامتعارف توسط دادگستری استان هرمزگان خبر داد و افزود: در یک سال اخیر، موفقیت های چشم گیری در کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری استان و احیای مدل تعالی فرهنگی حاصل شده است.
رییس کل دادگستری هرمزگان همچنین از کسب رتبه های برتر کشوری در شاخص های چهارده‌گانه سازمان زندان ها، اجرای قانون جامع حدنگار (کاداستر)، کاهش متوسط زمان رسیدگی به پرونده ها و فراهم آوردن بستر های لازم جهت دادرسی الکترونیک، اجرای طرح پایش و غربالگری زندانیان و استفاده از فناوری های نوین خبر داد.
صالحی ادامه داد: در نتیجه اتخاذ تدابیر مناسب و همکاری و هم افزایی نهادهای متولی با دستگاه قضایی، استان هرمزگان یکی از امن ترین استان های کشور است و عملکرد دادگستری استان در برخورد با جرایم خشن به صورت ویژه مورد تقدیر معاون اول قوه قضاییه قرار گرفته است.
رییس شورای قضایی هرمزگان به اولویت توجه به حقوق عامه در صدر مهمترین اقدامات دستگاه قضایی استان نیز اشاره کرد و افزود: اقدام های دادگستری هرمزگان در مبارزه با صید ترال، جلوگیری از خام فروشی و خروج مواد اولیه از کشور ، پیگیری جدی موضوع فاضلاب شهر بندرعباس و دستور ترخیص کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از مهم ترین دستاوردهای کسب شده به منظور صیانت از حقوق عامه در سال اخیر است.
صدور اسناد مالکیت رودخانه ها برای نخستین بار در استان هرمزگان، کاهش متوسط زمان رسیدگی به پرونده ها و فراهم آوردن بستر های لازم جهت دادرسی الکترونیک از دیگر مواردی بود که توسط رییس کل دادگستری استان هرمزگان به آنها اشاره کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha