۷ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۳
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84385890
۰ نفر

برچسب‌ها

شکست داعش با نشست‌های نمایشی؟

تهران - ایرنا - امروز و همزمان با سفر وزیر امور خارجه آمریکا به ایتالیا، این کشور میزبان نشست نمایشی-تبلیغاتی تشکلی موسوم به «ائتلاف جهانی برای شکست داعش» است؛ نشستی که با حضور اصلی ترین عوامل بوجود آورنده و حامیان این پدیده تروریستی قرار است هدف دروغین شکست داعش را دنبال کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، تارنمای وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که آنتونی بلینکین وزیر خارجه آمریکا به همراه لوئیجی دی مایو همتای ایتالیایی خود به اتفاق ریاست نشستی را با حضور وزیران خارجه ائتلاف جهانی مبارزه با داعش برعهده خواهد داشت.

این ائتلاف در سال های گذشته نیز نشست های نمایشی مشابهی در دیگر کشورهای عضو از جمله در آمریکا(سال ۲۰۱۹) برگزار کرده است.

به ادعای وزارت خارجه آمریکا این نشست که امروز ۲۸ ژوئن (۷ تیر) برگزار می شود مذاکره درباره تلاش های این کمپین برای شکست دائمی داعش را هدف قرار می دهد.

شکست داعش با نشست‌های نمایشی؟

براساس این گزارش، وزیران خارجه این ائتلاف درباره راه های فشار بر عناصر باقی مانده داعش در سوریه و عراق و مبارزه با اعضای دیگر شبکه تروریستی داعش در سایر مناطق از جمله در آفریقا مذاکره خواهند کرد.

تحلیلگران عرب می‌گویند شکست داعش در عراق و سوریه و وجود برخی زمینه‌ها برای حضور و فعالیت این گروه تروریستی در قاره آفریقا سبب شده است داعش قاره سیاه را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.

براساس گزارش تارنمای وزارت خارجه آمریکا، وزیران مربوطه همچنین بر اولویت های ائتلاف در زمینه های ایجاد ثبات، مبارزه با تروریست های خارجی، مبارزه با تامین مالی تروریسم و سایر تلاش ها تاکید خواهند کرد.

۷۹ کشور جهان به اضافه اتحادیه اروپا، پلیس اینترپل، مجمع کشورهای صحرای بزرگ آفریقا و اتحادیه عرب در این ائتلاف جهانی عضو هستند.

وزارت خارجه آمریکا مدعی شده این ائتلاف که ۸۳ عضو دارد و رهبری آن را واشنگتن عهده دارد بدون هیچ تزلزلی خود را برای شکست جهانی و پایدار داعش متعهد می داند.

نشست نمایشی وزیران امور خارجه کشورهای عضو تشکلی موسوم به ائتلاف جهانی برای شکست داعش درحالی که امروز و همزمان با سفر آنتونی بلینکن به ایتالیا، در این کشور اروپایی برگزار می شود که اصلی ترین عوامل شکست داعش در سوریه و عراق به ویژه جمهوری اسلامی ایران غایب بزرگ این نشست محسوب می شود.

هرگونه ائتلاف یا نشستی با موضوع شکست داعش، بدون حضور اثرگذارترین کشورها در جبهه نبرد علیه تروریست های داعش، بدون تردید، اقدامی نمادین، نمایشی و تبلیغاتی به شمار می رود؛ چه رسد به ائتلاف ها و نشست هایی که میهمانان ویژه آن، نمایندگانی از دولت های پایه گذار تروریست های داعش و حامیان آشکار و پنهان این تروریست ها باشند.

ادعای آمریکا در مبارزه با داعش در حالی ادامه دارد که دونالد ترامپ در دوران نامزدی ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۵ گفته بود باراک اوباما و هیلاری کلینتون رئیس جمهوری و وزیر خارجه پیشین آمریکا موسس داعش بوده اند. وی در میان حامیانش افزود: اوباما داعش را ساخت و به آن کمک مالی کرد. هیلاری کلینتون متقلب هم به همراه رئیس جمهوری موسس داعش بوده است.

حضور داعش در عراق با فجایع بسیاری توام بود و به آوارگی میلیون ها عراقی منجر شد. جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار مردم و نیروهای عراق و سوریه، در صف نخست مبارزه با داعش بوده است. مردم و دولت های عراق و سوریه همواره اعلام کرده اند که قدردان حمایت های موثر جمهوری اسلامی ایران در مسیر سرکوب تروریست های داعش خواهند بود. عملکرد جمهوری اسلامی ایران در به زانو درآورد پدیده مخوف تروریستی داعش در سوریه و عراق همچنین مورد اذعان و تحسین بسیاری از مقامات و نهادهای بین المللی قرار گرفته است.

شکست داعش با نشست‌های نمایشی؟

در عین حال گزارش‌های متعددی از حمایت آمریکا از عناصر گروه تروریستی داعش منتشر شده و در نهایت مقامات آمریکایی از جمله خود هیلاری کلینتون اذعان کرد که کشورشان این گروه تروریستی را ایجاد کرده است.

 در رابطه با سوریه،  آمریکا که حضور نظامی آن بارها از سوی دولت سوریه و سازمان های بین المللی غیر قانونی خوانده شده است، به بهانه مبارزه با داعش اعلام کرده که به اشغالگری خود در شمال شرق این کشور ادامه خواهد داد.

شمال غربی سوریه شامل استان های الحسکه، دیر الزور و رقه سرشار از منابع زیرزمینی از جمله نفت است.

دولت سوریه بارها تأکید کرده است که این شبه‌نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال خاوری سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند.

با شکست داعش به عنوان بازوی آمریکا در سوریه در آذر ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروه تروریستی شدند و از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه و ادامه کشتار مردم این کشور کردند.   ترامپ سال ۲۰۱۹ میلادی با طرح خروج نیروهای آمریکایی از سوریه موافقت کرد اما در نتیجه فشار برخی اعضای دولت خود، ۹۰۰ نظامی این کشور را برای تضمین تسلط واشنگتن بر میدان های نفتی باقی گذاشت.

نشست مبارزه با تروریسم امروز در رم پایتخت ایتالیا برگزار می شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha