بازرس کل یزد :مردم مهمترین عنصر پیشگیری از فساد  هستند

یزد - ایرنا - بازرس کل استان یزد با اشاره به اهمیت اجرای قانون و نقش کارگزاران برای پیشگیری از وقوع جرم و جلوگیری از تخلف با همکاری شهروندان، گفت: اقشار مختلف مردم مهمترین عنصر جلوگیری از فساد در دستگاه‌های دولتی هستند.

حجت الاسلام اکبر طالبی چاهوکی روز دوشنبه به مناسبت هفته قوه قضاییه( اول تا هفتم تیرماه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بافق از قانون، کارگزاران و مردم به عنوان سه عنصر مهم ایجاد یا جلوگیری از فساد در دستگاه‌های دولتی یاد کرد.

وی افزود: قوانین و آیین نامه‌های خلق الساعه و بدون گذر از مراجع منقح( پاک )می‌تواند به لحاظ ابهام و تعارض با قوانین قبلی تصویب به عنوان یکی از گلوگاه‌ها و ایجاد کننده فساد تبدیل شود.

وی با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و شهدای هفتم تیر سال ۱۳۶۰ به سفارش امام علی (ع) به مالک اشتر که در آن معیارهای گزینش کارگزاران را بیان کرد، ادامه داد: کارگزاران باید در انتصاب و انتخاب افراد دقت نظر داشته باشند و شایسته سالاری را مدنظر قرار دهند.

 بازرس کل استان یزد مردم را تاثیرگذارترین عنصر جلوگیری از فساد در دستگاه‌های دولتی دانست و بیان کرد: زمانی که در جامعه‌ ۲ عنصر قبلی رواج پیدا کند، اخلاق و فرهنگ مردم و جامعه متلاشی و سوء استفاده از بیت المال نیز به فرهنگ تبدیل می‌شود که اصلاح آن بسیار مشکل است.

 طالبی اضافه کرد: اگر گلوگاه ایجاد فساد و تعداد آن‌ها افزایش یابد، مبارزه با فساد موفقیت آمیز نیست، بنابراین باید از همان ابتدا گلوگاه را از بین برد و در خصوص شایسته سالاری در استان نیز سعی شود در همه دستگاه‌های اجرایی، رعایت شود.

این مسوول بیان کرد: تعامل و همکاری بسیار خوبی بین دستگاه‌های نظارتی و قضایی و اجرایی در استان برای برقراری سلامت اداری و مبازره با فساد وجود دارد که طبعاً این تعامل و همکاری بسیار پربرکت و کارآمد است.

همچنین بازرس‌کل استان یزد دیروز(یکشنبه ) به مناسبت هفته قوه قضاییه  در نشستی با خبرنگاران گفته بود با توجه به قانون پرداخت حقوق معادن به دولت، پارسال با انجام بازرسی از سوی این نهاد ۲۱۰ میلیارد تومان از مسوولان واحدهای ذی ربط که به اشتباه حقوق دولتی را پرداخت نکردند، بر اساس مقررات شناسایی و از آنها وصول شد.

به گزارش ایرنا،  طالبی چاهوکی با اشاره به اینکه کار بررسی به صورت مستقیم از سوی سازمان بازرسی انجام شد، افزود: در ارتباط با بقیه معادن اشتباهاتی صورت گرفت که نحوه محاسبه حقوق دولتی و نحوه صحیح انجام آن به صورت مکتوب به سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت ) ارایه و سازمان یادشده مکلف به ارایه گزارش در ارتباط با بررسی‌های انجام شده از سایر معادن  است.

وی به دیگر اقدامات این مجموعه سال گذشته با همکاری و همراهی مسوولان امر اشاره کرد و ادامه داد: از  ۷۰ هکتار اراضی دولتی از سوی موسسه‌ای که چندین سال کاری روی زمین‌ طبق تعهد و مقررات انجام نداد، طبق قانون باید پس گرفته می‌شد پیگیری و اقدام لازم به عمل آمد .

این مسوول ۳۰ میلیارد تومان وصول مطالبات تامین اجتماعی از کارگاه‌های مشمول، شناسایی یک میلیون و ۱۶۰ هزار متر مربع اراضی ملی که طرح‌های   مصوب بر روی آن انجام نشد که بخشی از آن از ید مجریان قانونی خلع  یا اقدام قانونی انجام شد از دیگر اقدامات مهم بازرسی استان ذکر کرد.

حادثه بمب گذاری در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران  در روز هفتم تیر ۱۳۶۰ منجر به شهادت هفتاد و پنج نفر از اعضای این حزب از جمله شهید بهشتی شد و در سالنامه کشورمان هفته منتهی به این روز « هفته قوه قضاییه نامگذاری شد.

مرکز شهرستان ۵۲ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha