تاکید مقامات پاکستان بر توسعه و تقویت روابط برادرانه با ایران

اسلام‌آباد - ایرنا - مقامات رسمی پاکستان پس از اعلام پیروزی حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، با ارسال پیام های تبریک و آرزوی موفقیت؛ بر توسعه و تقویت روابط برادرانه بین دو کشور تاکید کردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، رئیس جمهوری، نخست وزیر، رئیس مجلس سنا و وزیر امور خارجه دولت جمهوری اسلامی پاکستان تنها ۲۴ ساعت پس از اعلام رسمی پیروز سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ایران، برگزاری انتخابات موفقیت آمیز را به دولت و ملت ایران تبریک گفته و برای منتخب ملت آرزوی موفقیت کردند.

«عارف علوی» رئیس جمهوری پاکستان ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی، این انتخاب را نتیجه اعتماد ملت ایران به انگیزه‌های وی برای اهداف صلح، توسعه و رفاه عنوان کرد.

علوی که حامی ترویج زبان فارسی به عنوان میراث مشترک ایران و پاکستان است، در صفحه رسمی ریاست جمهوری پاکستان در توییتر پیام تبریک خود خطاب به رئیسی را به زبان فارسی نیز منتشر کرد.

وی با ابراز خرسندی از پیروزی حجت الاسلام رئیسی، تاکید کرد: اطمینان داریم که در دور جدید ریاست جمهوری، روابط برادرانه ایران و پاکستان بیش از پیش توسعه و تقویت می‌یابد.

نخست وزیر پاکستان نیز در پیام تبریک به رئیس جمهوری منتخب ایران، وی را «برادر» خطاب کرد و گفت: پیروزی تاریخی شما در سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ایران را تبریک می‌گویم.

«عمران خان» همچنین تمایل خود را برای همکاری ادامه دار با رئیس جمهوری منتخب ایران با هدف تقویت روابط بین دو کشور در زمینه‌های مختلف و تلاش در جهت ثبات، صلح و پیشرفت منطقه ابراز داشت.

رئیس مجلس سنای پاکستان که خود متعلق به ایالت بلوچستان به عنوان استان همجوار مرزی با استان سیستان و بلوچستان ایران است، حجت الاسلام رئیسی را دوست مردم پاکستان توصیف و ابراز اطمینان کرد که روابط و همکاری‌های تهران و اسلام‌آباد در دوران ریاست جمهوری رئیس جمهوری جدید قوی و پیش از پیش توسعه خواهد یافت.

«محمدصادق سنجرانی» تاکید کرد: پاکستان به روابط نزدیک و برادرانه خود با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کند و آن را بسیار حائز اهمیت می‌داند و معتقد است که مقام‌های دو کشور باید برای صلح و امنیت منطقه‌ای در کنار یکدیگر همکاری کنند.

وی گفت که رئیس جمهوری منتخب ایران دارای تجربیات زیادی است و ما امیدواریم ضمن همکاری با ایشان، راه‌های جدیدی برای تقویت همکاری‌ها و گسترش ارتباطات منطقه‌ای باز شود.

سنجرانی افزود: مشترکات تاریخی، فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و جغرافیایی میان ایران و پاکستان بهترین فرصت و ظرفیت برای تعمیق بیش از پیش روابط و همکاری‌های دوجانبه می‌باشد.

وزیر امور خارجه پاکستان نیز که یک روز پس از برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در حاشیه مجمع دیپلماسی آنتالیا در ترکیه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار داشت، برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری کشورمان را تبریک گفت و برای حجت الاسلام و  المسلمین رئیسی آرزوی موفقیت کرد.

«شاه محمود قریشی» همچنین دو روز پیش طی دیدار با نماینده ویژه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در شهر اسلام‌آباد، از طرف دولت و مردم پاکستان پیروزی حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی را تبریک گفت.

برخی از چهره‌های سیاسی و مذهبی پاکستان نیز طی پیام‌هایی پیروزی سیدابراهیم رئیسی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری کشورمان را تبریک گفتند.

علامه «ناصر عباس جعفری» دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان با صدور بیانیه‌ای گفت: مشارکت مجدد مردم ایران در پروسه انتخابات به رغم چالش کرونا و موانع ایجاد توسط دشمنان، قابل تمجید است.

حجت الاسلام «محمد امین شهیدی» رئیس گروه امت واحده در پاکستان نیز در پیامی به همین مناسبت گفت: روابط حسنه و نزدیک ایران و پاکستان در دوران ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی بیش از پیش توسعه و تقویت خواهد یافت.

پیام دوستی و مودت پاکستانی‌ها به ملت ایران به مناسبت انتخاب رئیس جمهوری جدید کشور بیانگر دوستی آزموده شده دو همسایه در همه لحظات است که در کنار همدیگرند و به رغم تغییر دولت‌ها یا مقامات کشورها، اولویت دو کشور تعمیق روابط و مقابله مشترک با چالش‌ها و دسیسه‌های بدخواهان دو ملت است.

نقطه قوت دیگر در روابط دوستانه و برادرانه ایران و پاکستان، تنها به همین جا ختم نمی‌شود، بلکه هر زمان با تغییر دولت‌ها در ایران و پاکستان، دولتمردان جدید این دو کشور در نخستین سخنرانی‌ها و بیان مواضع کلی درخصوص سیاست‌های کلی کشورهای یکدیگر بر این مهم تاکید کرده‌اند که اولویت آنان تعمیق روابط با همسایگان به ویژه تحکیم بیشتر روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی ۹ سال پیش به عنوان مقام ارشد قضایی ایران سفر رسمی به پاکستان انجام داد.

۲۶ فروردین ۱۳۹۱ سید ابراهیم رئیسی به عنوان معاون وقت قوه قضاییه کشورمان برای شرکت در اجلاس بین المللی قضایی به میزبانی دیوان عالی پاکستان به اسلام‌آباد سفر کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha