آمریکا عادی سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی را پیگیری می کند

نیویورک - ایرنا - آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه به وقت محلی با عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان درباره عادی سازی روابط میان این کشور و رژیم صهیونیستی گفت و گو کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد بلینکن در این گفت و گو درباره پیشرفت در دستیابی به صلح و اجرای اصلاحات سیاسی، امنیتی و اقتصادی، ثبات منطقه ای و اجرای توافق نامه های صلح سودان و تعهد سودان برای عادی سازی روابط با اسرائیل با نخست وزیر انی کشور بحث و گفت و گو کرده است.

 وزیر امور خارجه آمریکا در این گفت و گو بر  حمایت آمریکا از نخست وزیری حمدوک و دولت انتقالی غیرنظامی تأکید کرد .

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، طرفین در مورد ابتکار جدید نخست وزیر برای تقویت وحدت ملی و اجرای اقدامات ایجاد شورای قانونگذاری ، اصلاح نیروهای مسلح سودان و ادغام سایر نیروها در آن به عنوان یک ارتش پاسخگو، حرفه ای و عدالت گستر گفت و گو  کردند.

 عمر البشیر از سال ۱۹۸۹ (۱۳۷۸) بر سودان حاکمیت داشت که  پس از برپایی تظاهرات در خارطوم و تعدادی از ایالت‌های این کشور در اعتراض به گرانی و اوضاع بد معیشتی کشور در ۱۱ آوریل ۲۰۱۹  از قدرت برکنار شد و یک دولت انتقالی مورد حمایت عربستان سعودی و امارات متحده عربی قدرت را در این کشور در دست گرفت که ریاست دولت موقت آن را "عبدالله حمدوک" به عهده گرفت.

دولت انتقالی سودان آگوست ۲۰۱۹  میلادی آغاز به کار کرد و قرار بود مدت زمان انتقال قدرت از نظامیان به غیرنظامیان ۳۹ ماهه باشد و در این مدت نیز قدرت میان ارتش و ائتلاف «الحریة و التغییر» تقسیم شود.

در دومین سالگرد آغاز انقلاب سودان در ۱۹ دسامبر تظاهراتی در مخالفت و برکناری دولت انتقالی برگزار شد که به گفته معترضین تا مساعد شدن اوضاع سودان ادامه خواهد یافت تظاهراتی که سرانجام منجر به تصمیم حمدوک در انحلال دولت انتقالی و تشکیل دولت جدید شد.

عبدالله حمدوک به محض قدرت گرفتن در چرخشی دیپلماتیک پس از خروج از فهرست حامنیان ملی تروریسم آمریکا ، تصمیم به سازش با اسرائیل و اتخاذ مواضع علیه مقاومت گرفت تا از این رهگذر موجبات رونق اقتصادی کشورش را فراهم کند.

کشور  ۴۳ میلیون نفری سودان با وجود دسترسی به منابع غنی طبیعی و معدنی همواره از مشکلات اقتصادی رنج برده و  توافق سازش با رژیم صهیونیستی نه تنها گشایش در حل بحران اقتصادی این کشور ایجاد نکرده بلکه اکنون با بحران شدید اقتصادی روبرو شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha