طرح‌های تامین و انتقال آب در شهرستان‌های فارس به بهره‌برداری رسید

شیراز - ایرنا- استاندار فارس از افتتاح و بهره برداری و تکمیل ۶ طرح تامین و انتقال آب در شهرستان های این استان خبر داد و اظهار داشت: با بهره برداری و تکمیل این طرح ها روند آبرسانی به مناطق شهری و روستایی بهبود قابل توجهی می یابد.

به گزارش ایرنا، عنایت‌الله رحیمی روز یکشنبه در حاشیه بهره برداری از طرح های تامین و انتقال آب در شیراز افزود: بخش‌هایی از طرح های آبرسانی به جهرم از سد سلمان فارسی و آبرسانی به داراب از سد رودبال به بهره‌برداری رسیده است.
وی ادامه داد: طرح آبرسانی به جنت شهر و زرین دشت هم در حال اجرا است که پروژه زرین دشت بزودی افتتاح می‌شود.
رحیمی گفت:‌ با تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته، آبرسانی از سد رودبال به فسا و ایج انجام شده است و تکمیل این طرح‌ها ادامه دارد.
استاندار فارس همچنین با اشاره به تلاش‌ها برای آبرسانی از سد ملاصدرا به سعادتشهر در سال ۱۳۹۹ ، یادآور شد: ادامه این خط انتقال آب به سمت شهرستان ارسنجان در حال اجرا است.

آبرسانی به داراب
رحیمی از طرح های به بهره برداری رسیده نیز نام برد و گفت: آبرسانی به شهر داراب از جمله طرح هایی است که تاثیر بسزایی در تامین آب شهروندان این شهر دارد.
وی ادامه داد: این خط انتقال بطول ۲۴ کیلومتر و  چهار کیلومتر لوله ۴۰۰ فولادی و ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۱۷۰ لیتر برثانیه از ابتدای شهر داراب به مخزن الزهرا و اصلاح خط انتقال فولادی جی آر پی ۴۰۰ میلی متر به طول ۲۵ کیلومتر از چاههای بیخه دراز به حاجی آباد امتداد دارد.
استاندار فارس اضافه کرد: در نقاط مختلف خط انتقال و تصفیه خانه آب داراب با ظرفیت ۸۶۰لیتر بر ثانیه پیش‌بینی شده که فاز اول آن با ظرفیت ۱۵۰ لیتر بر ثانیه در حال بهره برداری است.
به گفته وی، زمان شروع پروژه سال ۱۳۹۵ و زمان پایان پروژه ۱۳۹۸ بوده است ، اعتبار هزینه شده در این طرح  ۶۵۰ میلیارد ریال است و مقدار آب تحویل شده به آبفا تاکنون هفت میلیون متر مکعب بوده است.

فاز اول خط دوم آبرسانی به شیراز
رحیمی همچنین به افتتاح  فاز اول خط دوم آبرسانی از سد درودزن به شیراز اشاره کرد و افزود: این خط انتقال به طول ۶۴ کیلومتر از سد درودزن تا دو راهی دوکوهک اجرا شده است.
وی یادآور شد: ظرفیت فاز اول این طرح ۷۵۰ لیتر بر ثانیه است و یک ایستگاه پمپاژ جهت کل خط به ظرفیت سه متر مکعب بر ثانیه و ارتفاع ۲۵۰ متر  احداث شده و  سه باب مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی  جمعا  ۶۰ هزار متر مکعب با تونل به طول ۴.۵ کیلومتر ساخته شده است.
استاندار فارس تصریح کرد: اعتبار هزینه شده در این طرح پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال و مقدار آب تحویل شده به آبفا تاکنون  ۱۰ میلیون متر مکعب است.

آبرسانی به سعادتشهر
رحیمی در ادامه از افتتاح و بهره برداری از طرح آبرسانی به سعادت شهر نام برد و گفت: این خط انتقال به طول ۱۵ کیلومتر با لوله های فولادی به قطر ۴۵۰ میلی متر ، یک ایستگاه پمپاژ  ، سه باب مخزن هفت هزار متر مکعبی  با حفاری و برق رسانی ۲ حلقه چاه اجرا شده است.
به گفته وی، اعتبار هزینه شده در این طرح  ۲۵۰ میلیارد ریال و مقدار آب تحویل شده به آبفا تاکنون ۱۲۰ هزار متر مکعب است.

آبرسانی به فسا
استاندار فارس در ادامه از آبرسانی به شهر فسا از سد رودبال خبر داد و گفت: این خط انتقال به طول ۳۱.۵ کیلومتر با بهره گیری از لوله فولادی به قطر ۷۰۰ میلی متر از سد رودبال تا تصفیه خانه ایج و ساخت یک باب مخزن به حجم یک هزار متر مکعب و  تصفیه خانه آب ایج با ظرفیت ۵۳۰ لیتر بر ثانیه و یک ایستگاه پمپاژ به سرانجام رسید؛ هزینه طرح حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است.

فاز دوم خط دوم آبرسانی به شیراز
رحیمی به طرح هایی که در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید نیز اشاره کرد و گفت: امسال  فاز دوم خط دوم آبرسانی از سد درودزن به شیراز افتتاح می شود.
به گفته وی، این خط انتقال به طول ۱۴ کیلومتر با لوله های فولادی به قطر ۱۴۰۰ میلی متر ساخته شده و  یک ایستگاه پمپاژ جهت کل خط به ظرفیت سه متر مکعب بر ثانیه و ارتفاع ۲۵۰ متر احداث شده است.
وی اظهارداشت: پیشرفت فیزیکی این خط  ۸۶ درصد و مبلغ هزینه شده تاکنون  پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است و هزینه مورد نیاز جهت اتمام طرح هم  ۲هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

آبرسانی به زرین‌دشت
استاندار فارس، آبرسانی به زرین دشت را نیز از جمله طرح های در دست انجام دانست و گفت: این خط انتقال به طول ۶۲ کیلومتر با لوله های جی آر پی با اقطار ۷۰۰ و ۶۰۰ میلی متر در حال احداث است.
وی گفت: ۲ باب مخزن پنج هزار  متر مکعبی  مجموعا ۱۰ هزار متر مکعب،  یک باب ایستگاه پمپاژ برای طرح دیده شده و پیشرفت فیزیکی آن  ۸۰ درصد است.
به گفته رحیمی، مبلغ هزینه شده در این طرح تاکنون   ۵۰۰ میلیارد ریال است و هزینه جهت اتمام طرح  ۳۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

آبرسانی به ارسنجان
استاندار فارس در ادامه از آبرسانی به ارسنجان به عنوان طرح های در دست اجرای امسال نام برد و گفت: این خط انتقال به طول ۲۴ کیلومتر با لوله های فولادی با اقطار ۴۰۰ و ۴۵۰ میلی متر ساخته شده و ۶ باب مخزن با ظرفیت ۱۲ هزار  متر مکعب برای آن دیده شده است.
وی ادامه داد: یک باب ایستگاه پمپاژ و  حفاری و برق رسانی پنج حلقه چاه از دیگر مراحل طرح است.
استاندار فارس گفت: پیشرفت فیزیکی این طرح  ۶۰ درصد و مبلع هزینه شده تاکنون  ۱۸۰ میلیارد ریال است ، هزینه جهت اتمام طرح  هم حدود یک هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

آبرسانی به فیروزآباد
رحیمی همچنین آبرسانی به فیروزآباد را از دیگر طرح های سال جاری برشمرد و گفت: این خط انتقال به طول ۳۵۰ متر لوله ۳۰۰ میلی متری  با یک باب مخزن ۵۰۰ متر مکعبی و دو دستگاه ایستگاه پمپاژ و همچنین ۲ فیلتر شنی و با نصب و راه اندازی سایر تجهیزات مربوط به تصفیه خانه به سرانجام می رسد.
به گفته وی، اعتبار مورد نیاز جهت اتمام این طرح ۹۰۰ میلیارد ریال است و پیشرفت فیزیکی آن تاکنون  ۷۹ درصد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha