درخواست مردم از رییس جمهوری منتخب چیست؟

تهران- ایرنا - نتایج یک افکارسنجی آنلاین در ایرنا نشان می دهد: اکثریت پاسخگویان (۷۳.۷ درصد ) درخواستشان از رییس جمهوری منتخب رسیدگی به  حوزه «‌اقتصادی »است. همچنین ۴۱.۱ درصد نیز در بخش اقتصادی خواستار رسیدگی به «‌اشتغال و بهبود معیشت مردم » شده اند.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ به پایان رسید و حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی رییس جمهور منتخب مردم شد ، در این راستا  اداره کل پژوهش و بررسی‌های خبری ایرنا نظرسنجی آنلاین هفتگی خود را به موضوع «اولویت های رییس جمهور منتخب  » اختصاص داد و از مخاطبان خود خواست تا در این مورد  مطالبات خود را بیان کنند . پرسش های این نظرسنجی در روزهای ۲۹ خرداد  تا ۶ تیرماه ه جاری روی سایت ایرنا قرار گرفت و  حدود ۱۳ هزار نفر در این  نظرسنجی آنلاین شرکت کردند.

در این نظرسنجی چهار سوال؛ ۱- به نظر شما اولویت رییس‌جمهور منتخب در حوزه اقتصادی چه باید باشد؟۲- به نظر شما اولویت رییس جمهور منتخب در حوزه سیاست داخلی و خارجی چه باید باشد؟۳- به نظر شما اولویت رییس‌ جمهوری منتخب در حوزه های اجتماعی و فرهنگی چه باید باشد؟ ۴- به نظر شما اولویت رییس جمهور منتخب باید در چه حوزه ای باشد؟  مطرح شد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی "ایرنا" در افکارسنجی آنلاین خود از مخاطبانش خواست تا اعلام کنند، اولویت رییس جمهور منتخب باید در چه حوزه ای باشد؟  حوزه « اقتصادی » با ۷۳.۷ درصد  بیشترین درخواست از سوی پاسخگویان را داشته  است . حوزه « سیاست داخلی و بین المللی» با ۲۲ درصد  و حوزه « اجتماعی و فرهنگی » با ۴.۳ درصد  درمرتبه های بعدی درخواست های مخاطبان  قرار گرفته است . 

همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر شما اولویت رییس‌جمهور منتخب در حوزه اقتصادی چه باید باشد؟۴۱.۱ درصد پاسخگویان  «اشتغال و بهبود معیشت مردم »‌ و ۳۳ درصد «‌کنترل نرخ تورم »‌ را  درخواست کردند . «‌کاهش نرخ ارز » با ۱۰.۴ درصد ،‌«‌اصلاح نظام بانکی و بودجه » ‌با ۷.۱ درصد  و  « مسکن »‌با ۸.۴ درصد در رده های بعدی درخواست های  مردمی در این حوزه است .

نتایج دیگر این افکارسنجی نشان داد؛ ۴۳.۴ درصد پاسخگویان از رییس جمهوری منتخب در حوزه سیاست داخلی و خارجی  «‌رفع تحریم ها » را درخواست کردند . « تحول در نظام اجرایی و اداره کشور» با ۳۰.۸ درصد ،‌« گسترش تعامل با جهان بخصوص کشورهای همسایه »‌ با ۱۷.۴ درصد  و «‌ پیوستن به "اف.ای.تی.اف"» با ۸.۴  درصد از دیگر مطالبات مردمی در این حوزه است.

بر اساس نتایج بدست آمده ؛  «‌مبارزه با فساد و رانت »‌با ۵۸ درصد درخواست مردمی  در حوزه اجتماعی  از رییس جمهوری منتخب است .  « مهار کرونا و واکسیناسیون عمومی » با ۲۳.۹ درصد ،‌ «‌ کاهش هزینه‌های سلامت و توسعه بیمه همگانی » با ۱۴ درصد و «‌ توسعه دسترسی‌های عمومی به اینترنت پرسرعت»‌با ۴.۱ درصد  از سوی پاسخگویان در حوزه اجتماعی از رییس جمهوری منتخب درخواست شده است .

درخواست مردم از رییس جمهوری منتخب چیست؟

سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور اطلاع‌رسانی و کسب آرای عمومی در مورد موضوع‌ها و مسائل مختلف جامعه از ۲۹ مهرماه برنامه «افکارسنجی» آنلاین را برای نخستین‌بار در تارنمای اصلی خود راه‌اندازی کرد.

ایرنا ضمن قدردانی از مشارکت مخاطبان در این رویکرد پژوهشی تاکنون توانسته دیدگاه‌ها و مطالبات عمومی را در ۳۷  نظرسنجی برگزار شده در مورد موضوع‌های مختلف از جمله همه‌گیری ویروس کرونا، محدودیت‌های کرونا، خرید آنلاین و وضعیت بورس، خودرو، بازار مسکن، آلودگی هوا، افزایش نرخ ارز، ادامه محدودیت‌های کرونایی، هتک حرمت مسؤولان، افزایش پهنای باند، انتخابات ۱۴۰۰، بازارهای مالی، انتخابات شوراها، چهارشنبه آخر سال، سفرهای نوروزی، نگاه مردم به سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، روز طبیعت، فعالیت در شبکه های اجتماعی، چالش های رونق تولید، ارزهای دیجیتال، انتخابات ریاست جمهوری، بحران کم آبی، بازار ارز، تبلیغات در انتخابات ریاست جمهوری، تاثیر خشکسالی بر کشور،  وعده ها و شعارهای تبلیغاتی ،  مناظره های انتخاباتی ،  فرجام مناظره ها ، مشارکت در انتخابات و  اولویت های رییس جمهوری منتخب ، مطرح کند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha