اهدای خون در استان مرکزی چهار درصد افزایش یافت

اراک - ایرنا - مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: میزان اهدا کنندگان خون در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد رشد داشته است.

دکتر «فاطمه‌سادات مهدویانی» روز پنج‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۱۰ هزار و ۷۱۲ نفر در سه ماه اول امسال برای اهدای خون به پایگاه‌های انتقال استان مراجعه کردند که از این تعداد هشت هزار و ۹۵۵ نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی اظهار داشت: هشت هزار و ۴۳۵ نفر مرد اهدا کننده در بین مراجعان امسال ثبت شده که زنان نیز با ۵۲۰ نفر بخشی دیگری از اهدای خون استان را شامل می‌شوند.

مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: یک هزار و ۱۴ نفر برای نخستین بار، ۲ هزار و ۸۴۸ نفر اهداکننده باسابقه و پنج هزار و ۸۷ نفر هم اهدا کننده مستمر در بهار امسال خون اهدا کردند.

مهدویانی افزود: ذخایر بانک خون این پایگاه با توجه به شیوع کرونا و کمتر شدن آمار مراجعه‌کنندگان با کاهش محسوسی روبه رو شده و نیاز است شهروندان با هر گروه خونی اقدام به اهدای خون کنند.

وی با اشاره به ترس شهروندان از گرفتار شدن احتمالی به کرونا با حضور در این پایگاه گفت: تمام وسایل و تجهیزات اهدای خون، محیط و شرایط خون‌گیری انتقال خون استرلیزه، بهداشتی و یکبار مصرف است و هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

مهدویانی با بیان اینکه ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود، گفت: افراد قبل از خون گیری معاینه می‌شوند و اگر احتمال بسیار کم دارای علائم ابتلا به کرونا حتی به صورت خفیف باشند از آن‌ها خون‌گیری انجام نمی‌شود.

سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۵۳ تاسیس شد و با این مهم انتقال خون در ایران قانونمند و از پراکنده کاری در این زمنیه جلوگیری شد.
در حال حاضر سازمان انتقال خون در ایران بالاترین و تنها مرجع تصمیم‌گیری در زمینه تامین و توزیع خون و فرآورده‌های خونی سالم در کشور است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha