انرژی و امنیت؛ دوگانه نشست سه جانبه بغداد
عکس، آرشیوی است

بغداد-ایرنا- تا دقایقی دیگر، برهم صالح رئیس جمهور عراق به طور رسمی در فرودگاه بغداد از عبدالله دوم شاه اردن و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر استقبال خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، قرار است در بغداد اجلاس سه گانه عراق ، اردن و مصر برگزار شود .هدف از اجلاس فعال کردن توافق نامه های اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک که در دو اجلاس گذشته امان و قاهره و با حضور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق پیش نویس آن امضا شده است اگرچه برخی منابع از همکاری ها و هماهنگی های امنیتی بین سه کشور در این نشست نیز خبر داده اند.

«بازگشت عراق به نقش محوری خود» که در بسیاری از اظهارات این روزهای داخلی عراق و خارجی دیده می شود، با یک دغدغه اصلی مصطفی الکاظمی پیش می رود؛ «انرژی» و به دنبال آن امنیت سازی. این مساله عراق که افکار عمومی را به خود مشغول کرده است در واقع موتور محرک رویکرد الکاظمی به انتخابات پارلمانی آینده عراق خواهد بود که سرنوشت دولت یکساله او را تعیین خواهد کرد.

-طرح شام جدید و ارتباط خطوط انرژی بین عربستان، عراق اردن و مصر

-سفر هیات عراقی به ترکیه برای حل بحران آب و یک روز پس از این سفر، جاری شدن آب در رود دجله

-طرح تاسیس ۸ نیروگاه اتمی با کمک فرانسه و احتمالا روسیه

-طرح راه اندازی صفحه های بزرگ انرژی خورشیدی با کمک امارات

همه اینها، اقدامات یا تصمیم هایی است که صرف نظر از میزان یا امکان تحقق اهداف آن، قرار است هم دغدغه معیشتی مردم عراق را برطرف کند هم ملاحظات سیاسی الکاظمی را. قاعدتا سرمایه گذاری هم بدون امنیت و ملزومات آن امکانپذیر نخواهد بود.

اتحادیه عرب پیش تر با این سخنان حسام زکی دستیار دبیر کل آن به استقبال نشست بغداد رفت: نشست سه جانبه بغداد، مصالح ملت های عربی و کیفیت انسجام، همراهی و هماهنگی در منافع اقتصادی و سیاسی عربی را ارتقا خواهد داد.

اجلاس بغداد پیش از این دوبار به تعویق افتاده بود یک بار از سوی مصر برای حادثه برخورد دو قطار و یک بار از طرف اردن به دلیل ناامنی ناشی از تلاش برای کودتا.

این اجلاس یک روزه خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha