امام‌جمعه مهریز: فسادستیزی مطالبه اصلی مردم از قوه قضاییه است

یزد- ایرنا- امام‌جمعه مهریز گفت: فسادستیزی و تلاش برای تحقق عدالت اجتماعی و برقراری آن در جامعه از جمله مطالبات مهم و همیشگی اقشار مختلف مردم از قوه قضاییه در دوره های مختلف بود و نباید برای انجام آن از هیچ کوششی دریغ کرد.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام عبدالرضا محی‌الدینی شنبه‌شب در نشستی با مسوولان دادگستری، دادستان و اعضای شورای حل اختلاف شهرستان که به مناسب هفته قوه قضاییه ( اول تا هفتم تیر ) برگزار شد، افزود: در سال‌های اخیر در این مورد کارهای بزرگی در مهریز، استان یزد و حتی در کشور صورت گرفت و خواسته مردم هم بر تداوم این حرکت هاست .

وی ادامه داد: قوه قصاییه باید همواره پناهگاه مردم و محل برخورد با متخلفان و مجرمان و با قاطعیت تمام باشد و برای پیشگیری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌ها اجتماعی و فرهنگی بیش از گذشته با همراهی سایر نهادها، سازمان‌ها و مسوولان ماموریت‌های قانونی و شرعی خود را انجام دهد.

رییس شورای فرهنگ عمومی مهریز اظهارکرد: برخورد با مظاهر فساد و پیگیری مطالبات مردم متدین در عرصه های فرهنگی و اجتماعی در این شهرستان موجب امیدآفرینی و اعتمادبخشی بیشتر به دستگاه قضاست که تاکنون در این ارتباط شاهد موفقیت‌های گسترده ای هستیم .

محی‌الدینی در  ادامه یاد و خاطره شهیدآیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران او را گرامی داشت و بیان کرد: باید همواره راه و اهداف شهیدان را شناخت و برای تحقق آرمان الهی آنها که همان حرکت در مسیر حقیقت، عدالت و نظام و انقلاب اسلامی است، تلاش کرد.

همچنین رییس دادگستری مهریز در نشست یادشده گفت: طرح « دادگستری محلات » در شهرستان با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی  اجرا می‌شود و همه تلاش‌ها در منطقه  باید در این راستا باشد که جرایم قابل گذشت منتهی به صلح و سازش شود.

مرتضی حدادزاده در ادامه به تقویت میانجیگری و صلح و سازش بین اطرافیان و اقوام را در جامعه با اهمیت دانست و آن را مورد تاکید قرار داد و افزود: طرح دادگستری محلات در شهرستان با همکاری همگان با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اجرا می‌شود که این طرح نقش تعیین کننده ای در رفع اختلافات دارد.

وی تصریح کرد: هرسال با تعداد زیادی پرونده قضایی روبرو هستیم و علاوه بر قوه قضاییه و دستگاه‌های اجرایی، مردم نیز باید از وقوع جرم و تبعات آن در جامعه پیشگیری کنند و شناخت آسیب و اطلاع‌رسانی اولین راه اصلی پیشگیری است.

این مسول قضایی شهرستان گفت: در این طرح مسوولان با حضور در مساجد، حسینیه‌ها و پایگاه‌های بسیج و در جمع مردم و دانش‌آموزان، دانشجویان وآموزش موضوعاتی مانند خطرهای فضای مجازی و مشکلات زوج‌های جوان در بحث آسیب‌های مجازی به طرح آموزش و طرح موضوع نیز پرداخته می شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

هفتم تیر ۱۳۶۰ روز شهادت آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از اعضای حزب جمهوری، روزی که در تاریخ  ماندگار ایران اسلامی به پاس معمار اصلی قانون اساسی و اولین رییس قوه قضاییه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نام روز قوه قضاییه ثبت شد.

هفته اول تیرماه موسوم به هفته قوه قضاییه فرصت مناسبی است تا مدیران این قوه راهبردی و البته گسترده گوشه ای از خدمات ارزشمند خود را بیشتر از قبل عنوان  کنند و در معرض قضاوت رسانه های ارتباط جمعی و افکار عمومی قرار دهند.

با توجه به افزایش جمعیت در دهه‏ های اخیر، پیچیده‏ تر شدن روابط بین اشخاص و وجود مسایل مختلف  اجتماعی و  اقتصادی  میزان نیاز جامعه به قوه‏  قضاییه برای دادرسی و حل مشکلات قضایی اشخاص حقیقی و حقوقی عمومی و حقوق خصوصی، نه تنها کاهش نمی‏ یابد، بلکه آن چنان رو به افزایش است که با وجود تلاش همه جانبه‏  کارکنان اداری و قضایی قوه‏ قضاییه نتوانسته است پاسخگوی همه‏ انتظارات مردم باشد.

بررسی اهداف و وظایف قوه‏ قضاییه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می تواند گامی در راستای ارتقای سواد حقوقی جامعه و آگاه سازی اجتماعی باشد. گرچه اهداف و وظایف گسترده‏ قوه قضاییه در قانون اساسی بیان شده و این وظایف منحصر به بررسی و رسیدگی به دعاوی حقوقی و کیفری نیست.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شناسنامه و هویت هرگونه فعالیت  اجتماعی،فرهنگی،سیاسی،اجتماعی است که به عنوان میثاق ملی فصل الخطاب است و قوه قضاییه به عنوان یکی از قوای حکومت جمهوری اسلامی زیر نظر ولایت فقیه و بر اساس اصول قانون و شرع اسلام فعالیت می کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha