۶ تیر ۱۴۰۰،‏ ۰:۵۴
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84383153
۰ نفر

برچسب‌ها

حامیان امارات رابطه خود را با دولت مستعفی یمن قطع کردند

تهران -ایرنا- شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات متحده عربی شامگاه شنبه اعلام کرد که در پاسخ به سرکوبگری‌های نیروهای دولت منصور هادی رییس جمهوری فراری و مستعفی، تمام تماس‌ها و ارتباط خود با این دولت را برای ادامه اجرای توافق ریاض قطع کرده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری "اسپوتنیک"، «علی عبدالله الکثیری» سخنگوی شورای انتقالی جنوب یمن در اظهاراتی که در پایگاه این گروه قرار گرفته است، افزود: شبه نظامیانی که (توسط دولت مستعفی منصور هادی) از مارب و الجوف فراخوانده شده بودند روز شنبه به تحصن مسالمت آمیز مردمی در منطقه عبدان در شهرستان نصاب استان شبوه حمله کردند.

وی اظهار کرد: مردم استان شبوه این تحصن را برای اعلام مخالفت با سیاست‌های خصمانه و سرکوبگرانه شبه نظامیان(وابسته به دولت منصور هادی) در حمله به روستاها و منازل مردم و ربودن اهالی این استان و دیگر مناطق جنوب یمن برگزار کردند.

سخنگوی شورای انتقالی جنوب یمن گفت: این شورا رفتارهای خصمانه اینچنینی را موجب تضعیف توافق ریاض و تلاش ها برای تکمیل اجرای آن می داند و نمایندگان شورای انتقالی در رایزنی ها برای اجرای توافق، طرف دیگر(اشاره به دولت مستعفی) را مسؤول شکست عامدانه تلاش ها برای یافتن آتش بس و اجرای توافق می دانند.

وی افزود: شورای انتقالی جنوب که در عدن پایتخت موقت دولت مستعفی منصور هادی در جنوب یمن مستقر است روز شنبه از نمایندگان خود در رایزنی های جاری در عربستان برای تکمیل اجرای توافق ریاض خواست همه اشکال ارتباط مستقیم با دولت هادی را متوقف کند.

او  افزود که این ارتباط تا زمان قرار گرفتن وضعیت موضوع استان شبوه در صدر اولویت های اجرای توافق ریاض و درمان کامل اوضاع در جنوب یمن متوقف است.

این اقدام یکجانبه شورای انتقالی جنوب پس از آن صورت گرفت که "عیدروس قاسم الزبیدی" رییس شورای انتقالی جنوب نیروهای امنیتی و نظامی این شورا را در وارتخانه های کشور و دفاع دولتی که بر اساس توافق ریاض شکل گرفته بود، ادغام کرد.

این تصمیم جدید شورای انتقالی می تواند بر تلاش ها برای اجرای بخش امنیتی و نظامی توافق ریاض هم تاثیر منفی داشته باشد.

«شورای انتقالی جنوب یمن» که تحت حمایت امارات، عضو اصلی ائتلاف متجاوز به یمن قرار دارد، در سال ۲۰۱۷ تأسیس شده است و اکنون بر عدن (مرکز جنوب یمن)، استان سقطری (جنوب شرق) و دیگر مناطق جنوبی یمن سیطره دارد.

دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب ۵ نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ماه ۹۸) با  وساطت عربستان و با هدف به اصطلاح تحقق صلح در جنوب یمن توافق صلح ریاض را به امضا رساندند.

از مهم‌ترین بندهای توافق ریاض، استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن در مدت ۷ هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه‌های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان بود.

امضای توافقنامه تحت نظارت سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، محمد بن سلمان ولیعهد، عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی، محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و عیدروس الزبیدی رییس شورای انتقالی یمن صورت گرفت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha