واکنش الشرق‌الاوسط به تلاش استقلال برای میزبانی از الهلال در تهران

تهران- ایرنا- نشریه الشرق الاوسط در گزارشی با اشاره به تصمیم و مقررات کنفدراسیون فوتبال آسیا(ای‌اف‌سی) برای برگزاری دیدار تیم‌های استقلال و الهلال در کشور ثالث، مدعی شده است که باشگاه استقلال روی برگزاری این دیدار در تهران پافشاری می‌کند.

به گزارش ایرنا، نشریه عربستانی الشرق الاوسط چاپ لندن، در گزارشی نوشت: باوجود مقررات و تصمیمات روشن و شفاف کنفدراسیون فوتبال آسیا(ای‌اف‌سی) در مورد سیستم ورزشگاه‌های بی‌طرف و بازی‌هایی که باید تحت این سیستم برگزار شود، باشگاه استقلال ایران اعلام کرده است که برای برگزاری دیدار یک هشتم برابر الهلال در تهران نهایت تلاش خود را خواهد کرد.

باشگاه استقلال در بیانیه‌ای اعلام کرد: نامه‌ای از سوی ای‌اف‌سی دریافت کرده‌ایم مبنی بر اینکه دیدار برابر الهلال در ورزشگاه بی‌طرف برگزار خواهد شد؛ باشگاه استقلال نهایت تلاش خود را برای رفع این مشکل و میزبانی از الهلال در تهران، انجام خواهد داد.

این باشگاه در توضیحات متعاقب، شهر دوبی امارات را دومین گزینه خود برای میزبانی اعلام کرده است.

ای‌اف‌سی برای دو باشگاه استقلال و النصر که به ترتیب میزبان تیم‌های الهلال عربستان و تراکتور تبریز هستند، آزادی انتخاب ورزشگاه بیطرف را اعمال کرده است.

از مارس ۲۰۱۶ به بعد یعنی زمانی که بحران دیپلماتیک منجر به تیره و تار شدن روابط تهران و ریاض شد و عربستان مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد، ای‌اف‌سی برگزاری دیدارهای تیم‌های ایرانی و عربستانی را در زمین بی‌طرف تایید کرد؛ این موضوع تا پیش از این دوره از مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان که به صورت متمرکز برگزار شد، ادامه داشت اما پس از انتخاب عربستان به عنوان میزبان دیدارهای گروه خود که استقلال نیز در آن حضور داشت، باشگاه ایرانی راهی ریاض شد و پس از برگزاری دیدارهای فشرده، به عنوان تیم نخست از گروه خود صعود کرد و حالا در یک هشتم باید به مصاف دیگر نماینده عربستان یعنی الهلال برود.

برگزاری بازی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان در خاک عربستان، موردی استثناء بود؛ بدنبال برگزاری متمرکز فصل گذشته لیگ قهرمانان در دوحه قطر، ای‌اف‌سی در این دوره از رقابت‌ها تصمیم گرفت برای هر گروه یک میزبان انتخاب و بدین ترتیب از سفرهای زیاد تیم‌ها در دوران پاندمی کرونا و همچنین شیوع این ویروس جلوگیری کند. در نتیجه این تصمیم سه کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی و هندوستان به عنوان میزبانان گروه‌های پنجگانه در منطقه غرب انتخاب شدند.

بد نیست که بدانیم آخرین تقابل تیم‌های الهلال و استقلال در آوریل ۲۰۱۳ در ایران برگزار شد؛ دو تیم در مرحله گروهی در ورزشگاه آزادی تهران مقابل چشمان ۸۰ هزار هوادار به مصاف یکدیگر رفته و تیم میهمان با گل نواف العابد پیروز شد.

تیم‌های الهلال و استقلال از زمان تصویب قانون برگزار دیدار در زمین بی‌طرف، در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ چهار بار با یکدیگر مواجه شده و عمان، کویت، قطر و امارات به عنوان کشورهای ثالث انتخاب شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha