۵ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۵۸
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 84382723
۰ نفر

برچسب‌ها

تخصیص بیش از ۱۴۸ میلیاردتومان برای حل معضل پسماند گیلان

رشت - ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به اهمیت موضوع پسماند در استان‌های شمالی کشور گفت: سال گذشته افزون بر ۱۴۸ میلیارد تومان برای پسماند در گیلان اختصاص یافت که این میزان اعتبار بی نظیر است.

مهدی جمالی نژاد روز شنبه در حاشیه جلسه شورای اداری گیلان در گفت و گو با خبرنگار  ایرنا افزود: متاسفانه با وجود زحماتی که در دوره های مختلف برای حل مشکل پسماند کشیده شده اما هنوز بسیاری از پروژه های این بخش به نتیجه نرسیده است.

وی اظهار کرد: بدلیل اهمیت موضوع پسماند در استان های شمالی بویژه گیلان، جلسات هفتگی در این ارتباط تشکیل و برای تسریع در پیشرفت پروژه های این بخش به صورت سه شیفت کار انجام می شود.

جمالی نژاد با تاکید بر ضرورت کمک همه مدیران در مبحث پسماند اظهار داشت: باید کارگروهی از مدیران در این ارتباط تشکیل شود تا پیشرفت فیزیکی پروژه ها را به طور مستمر گزارش کنند و تلاش بر این باشد تا در بازه زمانی و کوتاه مدت بسیاری از پروژه های مرتبط با پسماند انجام شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین بر ضرورت فرهنگسازی در تفکیک زباله در مبداء تاکید کرد.

گیلان با محیط زیست زیبا و شکننده سالها است که از مشکلات زیست محیطی و عدم مدیریت صحیح پسماند و فاضلاب رنج می برد. اغلب مراکز دفع زباله در گیلان در کنار رودخانه های مهم، تالابها و دریای خزر قرار دارد و خاک و آب منطقه را آلوده می کند.

جنگل های سراوان رشت  افزون بر سه دهه است که محلی برای تخلیه زباله های این کلانشهر و برخی شهرهای اطراف شده، به طوری که شیرابه زباله ها علاوه بر آلوده کردن خاک و منابع آبی منطقه با ایجاد بوی تعفن و جلب حشرات و جانوران موجب رنجش اهالی این منطقه و مسبب اعتراضات مکرر آنها شده است. این منطقه در ۱۷ کیلومتری کلانشهر رشت بیش از سه دهه است که محلی برای تخلیه زباله شده و روزانه ۸۰۰ تا یک هزار تن زباله برای دفن به این محل انتقال داده می شود.

۲۲ مرکز دفن زباله در شهرستان های مختلف گیلان وجود دارد و هم اینک بر اساس آمارها روزانه افزون بر دو هزار تن زباله در مناطق شهری و روستایی گیلان تولید می شود که در این میان بیشترین تولید زباله در روز مربوط به کلانشهر رشت است.

شهرستان رشت با ۶ بخش، ۲۹۳ روستا و ۱۸ دهستان، دارای ۹۳۰ هزار نفر جمعیت است که ۶۰درصد آنها شهری و ۴۰ درصد روستایی هستند.

  تصفیه خانه شیرابه در محل دفن زباله در سراوان رشت نیز شهریور ماه سال گذشته به بهره برداری رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha