ایران صادرکننده واکسن کرونا می‌شود

تهران- ایرنا- رییس انستیتو پاستور گفت: ایران نه تنها قادر خواهد بود نیاز هموطنان به واکسن کرونا را تامین کند بلکه به یکی از صادرکنندگان این واکسن تبدیل می‌شود که این دستاورد بزرگ سبب غرور ملی ایران است.

دکتر علیرضا بیگلری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش افزود: باتوجه به فعالیت های مناسب تولیدکنندگان داخلی واکسن کرونا، پیش بینی می شود که تا چند ماه آینده نه تنها واکسیناسیون عمومی کرونا انجام شود، بلکه قادر به صادرات آنها هم خواهیم بود.

وی اظهار داشت: واکسن‌های ایرانی کرونا حتما سهم قابل توجهی از بازار جهانی را تصاحب خواهند کرد که این موضوع افتخاری بزرگ برای کشور است.

رییس انستیتو پاستور ایران در ادامه به تولید و صادرات سایر واکسن ها در این مرکز تحقیقاتی اشاره کرد و گفت: تاکنون تعدادی از واکسن های تولیدی ایران علاوه بر نجات جان هموطنان، نجات بخش سایر مردم به خصوص کشورهای منطقه بوده است. واکسن ب ث ژ از جمله واکسن های انستیتو پاستور ایران است که میلیون ها غیرایرانی در سایر کشورها با آن واکسینه شده اند.

وی ادامه داد: این تصور که پس از تامین نیازهای داخلی باید به دنبال صادرات این محصول فناورنه هم باشیم، تصمیم درست و منطقی است و جز این هم انتظاری نیست و این موضوع حتما به واقعیت خواهد پیوست.

به گزارش ایرنا، کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن کرونا محصول مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران با عنوان پاستوکووک ششم اردیبهشت سال جاری با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اصفهان آغاز شد.

۲۴ هزار داوطلب در شهرهای اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان و یزد به ترتیب وارد این طرح مطالعاتی شدند و دوز اول واکسن خود را دریافت کردند و روند تزریق واکسن به صورت مطلوب در حال انجام است.

پیش بینی می شود بزودی سازمان غذا و دارو پس از بررسی پرونده، مجوز اضطراری برای واکسن "پاستوکووک" را صادر کند و این واکسن وارد برنامه واکسیناسیون همگانی کووید-۱۹ شود.

این واکسن بعد از تزریق دوز اول و دوم ، دوز یادآور دارد که یک ماه بعد از دوز دوم به داوطلبان تزریق می شود.

به گفته رییس انستیتو پاستور ایران واکسن تولید شده در این موسسه نخستین واکسن با دوز یادآور در جهان محسوب می‌شود.

دوز یادآور واکسن پاستوکووک یک ماه بعد از تزریق دوز دوم به داوطلبان تزریق می‌شود

رییس انستیتو پاستور ایران درمورد واکسن پاستوکووک، واکسن مشترک ایران و کوبا توضیح داد: امروزه مشخص شده که تزریق دوز یادآور کرونا ایمنی بدن را در حد مطلوب حفظ می کند به عبارت دیگر همه واکسن ها به دوز یادآور نیاز خواهند داشت.

بیگلری با بیان این که تزریق واکسن یادآور کرونا سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، افزود: کارشناسان بر این باور هستند که پس از تزریق هر واکسنی نیاز است که دوزهای یادآور یا تقویت کننده استفاده شود تا ایمنی بدن را در حد مطلوب حفظ کند.

وی با یادآوری این که در حال حاضر هم شرکت های بزرگ دنیا مانند فایزر شروع به تولید دوز یادآور برای واکسن خود کرده اند، تصریح کرد: از سال گذشته جهت تولید دوز یادآور واکسن کرونا فعالیت آغاز و دوز یادآور هم طراحی شده است.

رییس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: واکسن یادآور در دسترس قرار گرفته و در ۲ شهر زنجان و یزد، یک ماه بعد از تزریق دوز دوم به داوطلبان تزریق می شود.

بیگلری افزود: از مجموع ۲۴ هزار نفری که وارد طرح مطالعاتی این واکسن شده اند ۶ هزار نفر دوز یادآور را دریافت خواهند کرد، این موضوع از جمله مزیت های این واکسن است و از معدود واکسن های دنیا است که یادآوری آن هم در دسترس است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha