تخصیص بودجه، گام جدید پاکستان برای پیشبرد طرح بازارچه مرزی با ایران

اسلام‌آباد - ایرنا - دولت پاکستان که اوایل خردادماه امسال طرح اجرایی احداث ۳ بازارچه مشترک مرزی با جمهوری اسلامی ایران را کلید زد، اکنون با افزایش تخصیص بودجه برای این طرح عُمرانی-اقتصادی، گام تازه‌ای را برای پیشبرد توسعه مرزها و افزایش مراودات بازرگانی میان دو کشور برداشت.

به گزارش روز شنبه ایرنا از رسانه‌های رسمی پاکستان، کمیته هماهنگی اقتصادی این کشور به ریاست «شوکت‌ترین» وزیر امور دارایی افزایش بودجه مرتبط با احداث بازارچه‌های مرزی در سه نقطه نزدیک مرز مشترک با ایران در ایالت بلوچستان را تصویب کرد.

این کمیته بلندپایه ۳۰۰ میلیون روپیه (حدود ۲ میلیون دلار) برای پیشبرد طرح احداث سه بازارچه مرزی در مناطق «مَند»، «گبد» و «پنجگور» را به تصویب رساند و قرار است ۱۰۰ میلیون روپیه به ازای تاسیس یک بازارچه مرزی صرف شود.

دوازدهم خردادماه امسال «عبدالرزاق داود» مشاور نخست وزیر پاکستان و سرپرست وزارت بازرگانی و سرمایه گذاری این کشور در رشته توییتی گفت که عملیات ساخت بازارچه مرزی پس از تفاهم نامه اخیر میان ایران و پاکستان به اجرا درآمد. وی افزود: تفاهم نامه ساخت بازارچه‌های مرزی میان ایران و پاکستان ماه آوریل امسال (در جریان سفر وزیر امور خارجه پاکستان به تهران) امضا شد و عملیات ساخت ۳ بازارچه توسط پاکستان در نزدیکی مرزهای خود با ایران آغاز شده است.

اواخر اردیبهشت ماه نیز نخست وزیر پاکستان با بیان اینکه تمام تلاش دولت بر توسعه تجارت قانونی در مرزهای مشترک ایران و پاکستان متمرکز است خاطرنشان کرد: تا چند ماه آینده بازارچه‌های مشترک مرزی دو کشور گشایش می‌یابد.

به گزارش ایرنا، دومین و سومین گذرگاه رسمی ایران و پاکستان، در ریمدان (گبد) و پیشین (مند) با حضور «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی کشورمان و خانم «زبیده جلال» وزیر تولیدات دفاعی پاکستان به ترتیب در ۲۹ آذرماه ۹۹ و اول اردیبهشت امسال به صورت رسمی افتتاح شد.

تخصیص بودجه، گام جدید پاکستان برای پیشبرد طرح بازارچه مرزی با ایران

علاوه بر این دولت اسلام‌آباد توسعه زیرساخت‌های مرزی را نیز در دستور کار قرار داده و در تازه‌ترین اقدام، نخست وزیر پاکستان خواستار تسریع احداث بازارچه‌های مرزی با ایران و تدوین یک راهکار جامع در این خصوص شد.

در جریان سفر وزیر امور خارجه پاکستان به تهران در اول اردیبهشت امسال، وزیران امور خارجه ایران و پاکستان تفاهم‌نامه ایجاد بازارچه‌های مرزی مشترک را با هدف تقویت مبادلات اقتصادی مرزی امضاء کردند.

روزنامه اقتصادی «بیزینس ریکوردر» پاکستان نوشت: تخصیص بودجه برای تکمیل ساخت بازارچه‌های مرزی از نظر منافع و اولویت‌های راهبردی کشور یک گام تاریخی است. این اقدام نه تنها به ارتقا تجارت دوجانبه با کشور همسایه و مسلمان ایران کمک می‌کند بلکه قطعاً این باعث توقف تجارت غیرقانونی از جمله قاچاق کالا خواهد شد.

این روزنامه از دولت اسلام‌آباد خواست تا صرف هزینه اعلام شده باید در اسرع وقت منجر به تکمیل و بهره برداری سه بازارچه مشترک مرزی شود.

گام‌های هماهنگ ایران و پاکستان برای تقویت زیرساخت‌ها در نوار مشترک مرزی دو کشور شامل افتتاح دو گذرگاه جدید مرزی طی ۶ ماه و اجرای طرح احداث بازارچه‌های مرزی از جمله اقدامات دو کشور همسایه طی یک سال گذشته برای کمک به تجارت، مراودات مرزی، مدیریت فعالیت‌های اقتصادی قانونی و از همه مهم تر، بهبود وضعیت مرزنشینان در هر دو سوی مرزها به شمار می‌رود.

سیستان و بلوچستان به عنوان استان همجوار کشورمان با پاکستان، در حال حاضر هفت بازارچه فعال مرزی دارد که پنج بازارچه آن در مرز مشترک با پاکستان است و شامل میرجاوه در زاهدان، پیشین در سرباز، کوهک و جالق در سراوان، ریمدان در چابهار می‌باشد. همچنین دو بازارچه مرزی در مرز مشترک با افغانستان (میلک و گمشاد در زابل) دارد. این هفت بازارچه مرزی نقش به سزایی در مبادلات بازرگانی با کشورهای همسایه دارند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha