استرالیا به ۸۰ مترجم افغان اجازه اقامت داد

تهران- ایرنا - دولت استرالیا به ۸۰ مترجم افغان که با نیروهایی آن کشور در افغانستان همکاری می کردند، به همراه خانواده هایشان اجازه ورود و اقامت به استرالیا داده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه خبری «آریانا نیوز» افغانستان، دولت استرالیا پس از دوبار درخواست کمک فوری ۸۰ مترجم افغان که برای دولت استرالیا در کشورشان کار می کردند امروز مجوز ورود به استرالیا و اقامت در این کشور صادر کرد تا با توجه به بحران داخلی در کشورشان در امان باشند.

گفتنی ست بیشتر افراد که به همراه خانواده شان مجوز اقامت در استرالیا گرفتند می توانستند در شرایط رو به زوال این کشور از آنجا بگریزند. 

یکی از این مترجمان افغان که در هتلی در ملبورن اقامت دارد در مصاحبه با آریا نیوز گفت: «احساس امنیت می کنم و حالم خوب است ولی هنوز نگران خانواده ام در افغانستان هستم.» 

مترجمی دیگر در مصاحبه ای مشابه گفت که به مدت یک دهه به نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان به عنوان مترجم کمک می کرده است. وی روز جمعه افغانستان را به مقصد استرالیا ترک کرد. 

وزارتت امور اسکان استرالیا امروز اعلام کرد از ۱۵ آوریل حدود ۱۸۰ نفر در افغانستان تضمین داده شده تا در برنامه کارمندانِ داخلی افغانستان برای آنها روادید صادر شود. 

به تازگی، انگلیس و آمریکا اعلام کرده اند که روند اعطای اقامت به مترجمان و همکاران محلی افغان خود را  تا پیش از خروج نظامیان خارجی تسریع می کنند.

اخیرا شماری از فعالان سیاسی افغان، تصمیم آمریکا و انگلیس برای تسریع روند اقامت مترجمان و همکاران محلی افغان به واشنگتن و لندن را جلوگیری از افشای اطلاعات مربوط به همکاری این کشورها در تولید و انتقال مواد مخدر می دانند.

دولت انگلیس، روز دوشنبه ۳۱ مه (۱۰ خرداد) اعلام کرد  قرار است این کشور، هزاران افغان را که با نظامیان این کشور در افغانستان همکاری کرده‌اند، به این کشور  انتقال دهد. پیشتر ایالات متحده اعلام کرده بود اقامت مترجمان و کسانی که با نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند را تسهیل می‌کند.

به گزارش شبکه «سکای‌ نیوز»، به نقل از دولت انگلیس، بیشتر این کارمندان افرادی هستند که به‌عنوان مترجم با نظامیان بریتانیایی در افغانستان همکاری کرده‌اند و تهدیدهایی متوجه جان آنها و خانواده‌هایشان است.

براساس این گزارش، این مترجمان با خطر حمله از سوی طالبان پس از پایان مأموریت جنگی نیروهای بریتانیایی در افغانستان روبه‌رو هستند.

پیش از این نیز، صدها مترجم افغان که با نظامیان بریتانیایی همکاری می‌کردند به علت مواجه بودن با تهدیدها، از سوی حکومت بریتانیا به آن کشور انتقال داده شده‌اند.

گفتنی است که ماموریت جنگی نیروهای بریتانیا در افغانستان که در ولایت (استان) هلمند مستقر بودند، در سال ۲۰۱۴ پایان یافت، اما خطر حمله به مترجمان این نیروها پس از خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان بیشتر خواهد شد.

بن والاس، وزیر دفاع انگلیس گفته‌ است، شمار این افراد و خانواده‌های آنان که قرار است به‌زودی به بریتانیا منتقل شوند، به ۳ هزار تن می‌رسد.

از سوی دیگر ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، ۲۷ ماه مه (۶ خرداد) از خارج کردن شهروندان افغانستان که با نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند و در خطر حملات طالبان قرار دارند، خبر داد.

مارک میلی، اعلام کرد که آمریکا پیش از خروج نیروهایش از افغانستان در ماه سپتامبر، در حال برنامه‌ریزی برای خارج کردن آن دسته از شهروندان افغان است که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند.

به گفته او، مترجمان و دیگر افرادی که برای آمریکا در افغانستان کار کرده‌اند در معرض خطر حملات طالبان قرار دارند و باید از این کشور خارج شوند.

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه مه آغاز شده و انتظار می‌رود تا ۱۱ سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند. فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا، ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) اعلام کرد که حدود ۱۳ تا ۲۰ درصد از سربازان آمریکایی از زمان آغاز روند خروج تاکنون از افغانستان خارج شده‌اند.

هم‌زمان با آغاز خروج سربازان خارجی از افغانستان حملات طالبان به گونه‌ بی‌سابقه‌ای شدت گرفته است.

در حال حاضر، درگیری میان نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در بیش‌تر ولایت‌های این کشور جریان دارد. طالبان برای ساقط کردن پاسگاه‌ها و ولسوالی‌ها تلاش می‌کنند و نیروهای امنیتی افغان با راه‌اندازی عملیات نظامی دوباره آن مناطق را از کنترل طالبان خارج می‌کنند. این سناریو، از آغاز ماه مه، زمانی که نیروهای خارجی اعلام کردند که آمادگی خروج را می‌گیرند، ادامه دارد.

گزارش رسانه های افغانستان حاکی از آن است که این دستور از طرف نخست وزیر انگلیس صادر شده است که روند اعطای اقامت همکاران محلی نظامیان آنها هرچه زودتر انجام شود.

پیش از این نیز برخی از نمایندگان مجلس آمریکا از دولت جوبایدن خواسته بودند که اگر انتقال همکاران محلی و مترجمان نظامیان آمریکایی در اسرع وقت به آمریکا میسر نیست، آنها باید به کشور دومی منتقل شوند تا زمان که کارهای اقامت آنان به پیش برده می شود در کشور دومی باشند.

کشورهای آلمان و فرانسه نیز پیش از این گفته بودند که همکاران محلی نظامیان خود را از افغانستان خارج و به آنها اقامت اعطا می کنند.

احمدضیا رفعت استاد دانشگاه و رئیس سابق کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان در توئیتی نوشته است که طرح تسریع صدور مجوز اقامت از سوی انگلیس و آمریکا به مترجمان افغان و کارمندان محلی با هدف جلوگیری از  اطلاعات مربوط به ارتباط پنهانی نظامیان آمریکا و انگلیس با طالبان و مافیای  مواد مخدر است.

این سخنان درحالی بیان می شود که در مدت حضور ۲۰ ساله نظامیان آمریکایی و انگلیسی در افغانستان روند کشت و تولید مواد مخدر هرسال افزایش یافته است.

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان در ویدئویی به نقل از یکی از مشاوران امنیت ملی آمریکا گفت که امریکا در حق مردم افغانستان ظلم کرده و به وعده های داده شده برای کمک به افغانستان عمل نکرده است.

وی همچنین کمک آمریکا برای مقابله با مواد مخدر را تبلیغاتی دانسته است.

پیش از این دست داشتن نظامیان انگلیسی و آمریکایی در تولید و قاچاق مواد مخدر بارها توسط نمایندگان مجلس و آگاهان سیاسی افغانستان در تولید و قاچاق مواد مخدر مطرح شده است.

یکی از پایگاه های بزرگ آمریکا و انگلیس به نام «شورابک» در استان هلمند افغانستان به عنوان بزرگترین مرکز تولید و قاچاق مواد مخدر، یک ماه پیش در اختیار ارتش قرار داده شد.

"سید جمال فکوری بهشتی" عضو مجلس نمایندگان افغانستان از جمله افرادی است که از طرف مجلس افغانستان در چارچوب هیأتی به اورزگان، قندهار و هلمند سفر کرده بود. پس از برگشت به کابل گفت که زمین های زیر کشت خشخاش را دیده که به رغم در تیررس بودن نیروهای خارجی بدون هیچ مشکلی محصولاتش را برداشت می کرد.

این نماینده مجلس به نقل از کشاورزان افزود تعداد زیادی بالگرد در  هر شبانه روز اقدام به انتقال مواد مخدر به مقاصد نامعلوم می کنند.

سیدهادی هادی یکی از رهبران سابق مجاهدین نیز گفت گسترش زمین های زیر کشت خشخاش و قاچاق مواد مخدر ازبرنامه های آمریکا در افغانستان بوده است.

براساس این گزارش در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی، "مایکل سمپل" دیپلمات  انگلیسی به اتهام همکاری با طالبان از افغانستان اخراج شد.

اکنون آگاهان سیاسی بر این باورند که تسریع اعطای اقامت به مترجمان و همکاران محلی نظامیان خارجی نه از دلسوزی بلکه از ترس افشای ارتباط نظامیان این  کشورها با قاچاق مواد مخدر و طالبان انجام می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha