۵ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۵
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84382398
۱ نفر

برچسب‌ها

جهان پنجه در پنجه ویروس دلتا

تهران- ایرنا- گسترش ویروس کرونای «دلتا» در بسیاری از کشورهای جهان مانند انگلیس، پرتقال، روسیه، رژیم صهیونیستی و استرالیا منجر به بازگشت محدودیت ها در برخی مناطق جهان شده؛ این درحالی است که طبق آخرین آمار جهانی بیش از دو میلیارد دوز واکسن کرونا در دنیا تزریق شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، اگرچه طبق آخرین آمارهای جهانی منتشر شده، تاکنون بیش از دو میلیارد واکسن کرونا در جهان تزریق شده اما به نوشته روزنامه فرانسوی اوئست فرانس، گونه هندی ویروس جهش یافته کرونا موسوم به «دلتا» در حال حاضر دستکم در ۷۹ کشور  جهان در حال گسترش است و مقامات بهداشتی شماری از کشورها از بازگشت محدودیت های کرونایی خبر داده اند.

  «آدام فین» از اعضای کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی انگلیس گفت: در زمان حاضر "مسابقه ای بین واکسیناسیون و موج سوم گونه هندی ویروس کرونا همچنان ادامه دارد. "

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که گونه دلتا (هندی) کرونا، به عنوان سریع ترین و آماده ترین سویه شناسایی شده این ویروس با توانایی یافتن و نابود کردن ضعیف ترین افراد، در بسیاری از کشورهای جهان به گونه غالب تبدیل می شود.

مسئولان بهداشتی هند نیز از شناسایی یک گونه جدید ویروس کرونا موسوم به "دلتا پلاس" خبر دادند که حدود ۲۰ مورد آن در سه ایالت این کشور شناسایی و موجب نگرانی شده است.

جهان پنجه در پنجه ویروس دلتا

به نوشته اوئست فرانس، در رژیم صهونیستی به دنبال شیوع ویروس دلتا استفاده از ماسک در فضاهای عمومی بسته دوباره اجباری شده است.

به نوشته گاردین، در انگلیس شیوع پرشتاب گونه‌ جدیدی از نوع هندی ویروس کرونا موسوم به دلتا پلاس که از قدرت انتقال‌پذیری بیشتری برخوردار است، باعث نگرانی مقام‌های این کشور شده است. بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده تاکنون ۱۱۱ هزار و ۱۵۷ نفر در انگلیس به ویروس دلتا مبتلا شده‌ و این آمار به صورت تصاعدی رو به افزایش است. طبق برآوردهای صورت گرفته آمار مبتلایان هر یازده روز دو برابر می‌شوند.

سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس اعلام کرد که دولت با کمک سازمان بهداشت عمومی محدودیت‌هایی را در مکان هایی که گونه جدید شناسایی شده به اجرا گذاشته است. این محدودیت ها شامل افزایش تست و ردیابی کرونا و قرنطینه افراد مبتلا است.

آمار سازمان بهداشت عمومی انگلیس نشان می‌دهد که از ۷۵ هزار و ۹۵۳ نفر مبتلا به ویروس دلتا، ۴۱ نفر به دلتا پلاس مبتلا هستند. بر اساس این آمار، دلتا پلاس در کانادا، ژاپن، نپال، لهستان، پرتغال، روسیه، سوئیس، ترکیه و آمریکا هم در حال گردش است.

به گزارش رادیو فرانسه، در جزایر فیجی نیز مقام‌های بهداشتی این جزایر که در اقیانوس آرام جنوبی واقع است، نسبت به شیوع گسترده کرونا هشدار دادند. با این حال، مقام‌های این جزیره نسبت به درخواست‌ها برای قرنطینه این جزایر بی‌اعتنا هستند و این درخواست‌ها را رد کرده‌اند.

جهان پنجه در پنجه ویروس دلتا

این رسانه فرانسوی افزود: در استرالیا نیز در برخی از محلات مرکز سیدنی برای جلوگیری از شیوع گونه دلتا قرنطینه برقرار شده است.  

رادیو فرانسه تصریح کرد: در اروپا نیز بار دیگر محدودیت‌هایی در برخی مناطق لیسبون (پایتخت پرتقال) اعمال می‌شود. دلیل اعمال دوباره این محدودیت‌ها نیز شیوع گونه دلتا اعلام شده است. با این حال کسانی که دارای مجوزهای بهداشتی هستند می‌توانند به طور آزادنه به عبور و مرور بپردازند.

روسیه که در چند ماه اخیر با ویروس تغییر ماهیت یافته کرونا از نوع انگلیسی و آفریقای جنوبی و برزیلی مواجه شده بود در یک ماه گذشته با ویروس دلتا یا هندی روبرو شده است.  دولت محلی مسکو با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا و مرگ بر اثر این بیماری تدابیر جدید محدودکننده وضع کرد تا بتواند این وضعیت را تحت کنترل در آورد.  

به گفته آناستازیا روکووا معاون شهردار مسکو از روز ۲۸ ماه ژوئن (روز دوشنبه هفته آینده) فقط افرادی می توانند به رستورانها و کافه ها مراجعه و از خدمات این اماکن استفاده کنند که کد الکترونیکی ویژه در گوشی تلفن همراه خود داشته باشند.  محدودیت دیگر شامل تئاترها و سینماها می شود و سالن های این اماکن باید در هنگام اجرای برنامه ها، پذیرای نصف گنجایش باشد و فاصله های عمومی باید رعایت شود.

از آغاز بحران شیوع کرونا تاکنون، بیش از ۱۸۱ میلیون و ۲۲۱ هزار نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده اند که از میان بیش از سه میلیون و ۹۲۶ هزار نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۱۶۵ میلیون نفر بهبود یافته اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha