بذرکاری ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار عرصه مرتعی استان مرکزی هدفگذاری شد

اراک - ایرنا - مسئول بهره‌برداری از گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار بذرکاری در اراضی مرتعی مستعد رویش گیاهان دارویی امسال در این استان هدفگذاری شد.

«ابراهیم مومنی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: بذرکاری در اراضی مستعد رویش گیاهان دارویی امسال در صورت تامین اعتبار لازم اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش بارندگی‌ها در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته و تداوم خشکسالی، مجوز برداشت و بهره‌برداری از گیاهان دارویی در رویشگاه‌های مرتعی استان مرکزی با نظر کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان صادر نمی‌شود.

مسئول بهره‌برداری از گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی عمده گیاهان دارویی این استان را گون مولد کتیرا و باریجه عنوان کرد و گفت: گیاهان دارویی مانند آویشن، شرین بیان، خاکشیر و اسپند نیز از دیگر گیاهان دارویی مراتع استان است که بهره‌برداری از آن‌ها بیشتر جنبه خود مصرفی دارد.

مومنی خاطرنشان کرد: ۱۲۲ هزار هکتار از مساحت مراتع واجد شرایط گیاهان دارویی و صنعتی استان مرکزی دارای طرح احیا و بهره‌برداری است که ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار این اراضی سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و استانی با انجام طرح‌های بذر کاری اصلاح و غنی سازی شد.

وی گفت: مجریان بهره‌برداری از محصولات فرعی مراتع موظفند پس از بهره‌برداری از گیاهان دارویی سطح مراتع به میزان ۲ برابر سطح برداشت با انجام بذرکاری نسبت به احیای عرصه مستعد رویش گیاهان دارویی اقدام کنند.

مسئول بهره‌برداری از گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: چهار هزار و ۴۰۰ هکتار از مساحت مراتع استان سال گذشته توسط بهره‌برداران غنی سازی شد.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می دهند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha