مشکل کمبود آب در یزد با ۲۰ درصد صرفه جویی در فصل تابستان رفع می شود

یزد - ایرنا - مدیر بهره برداری شبکه توزیع شرکت آب و فاضلاب( آبفا) استان یزد با تاکید بر صرفه جویی ۲۰ درصد از سوی مشترکان تاکید کرد که در این صورت مشکل کمبود این ماده حیاتی با ارزش اقتصادی بالا در فصل تابستان سال ۱۴۰۰ رفع می شود . 

سیاوش پاکدل روزشنبه به مناسبت  هفته صرفه جویی آب( اول تا هفتم تیرماه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه انتظار مجموعه شرکت آبفای استان از مشترکان پرهیز از مصرف بی‌رویه آب برای مصارف غیرضروری است، افزود: در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ در بخش شهری ۳۰ میلیون و ۳۳۹ هزار مترمکعب آب مصرف شد که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۹ درصد افزایش دارد.

وی در ادامه از تداوم پدیده خشکسالی به دلیل کاهش بارندگی در استان نسبت به دهه های اخیر خبر داد و تصریح کرد: به دلیل کاهش بارندگی منابع آب های زیرزمینی شامل چاه‌ها و قنات هم با کاهش دبی روبروست.

وی یادآور شد: افزایش مصرف آب موجب فشار  به منابع آبی استان می شود و از شهروندان خواست جدا از مصارف غیرضروری این ماده با ارزش خودداری کنند.

کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصد با  صرفه جویی در مصارف غیرضروری

پاکدل با بیان اینکه پرهیز از مصارف غیرضروری ۱۵ تا ۲۰ درصد مصرف آب را کم می کند،  گفت: مصارف غیر ضروری شامل شست وشوی حیاط به جای جارو زدن، شستن ماشین، شستن جلوی در مغازه ها، منازل ،بانک ها و سایر سازه هاست زیرا هنگام شست و شوی حیاط حدود ۵۰۰ لیتر آب مصرف می شود که این موضوع موجب افت فشار آب می شود.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل وزش باد همراه با گرد و خاک مصرف آب  در استان به دلیل شست و شوی حیات و پشت بام واحدهای مسکونی از سوی شهروندان به جای جارو زدن سبب می شود که تا چند روز مخازن آب استان با افت فشار روبرو شود. 

هر دقیقه ۱۵ لیتر آب هنگام استحمام

سرپرست روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان یزد تصریح کرد: در هر دقیقه ۱۵ لیتر آب هنگام استحمام مصرف می شود ، شهروندان با کم کردن زمان استحمام از باز گذاشتن دوش آب هم خودداری کنند بدین ترتیب صرفه جویی قابل توجهی در مصرف می شود.

وی یادآور شد: استفاده از سردوش های کاهنده مصرف به جای سردوش های معمولی تا ۵۰ درصد  مصرف آب را کاهش می دهد . 

پاکدل خاطر نشان کرد: در برخی موارد به دلیل افت ارتفاع  آب در مخازن استان به ناچار ،آب برخی چاه‌ها که از لحاظ بهداشتی مشکلی ندارد اما میزان شوری آن نسبتا بالاست  وارد مدار می شود که  این امر موجب حساسیت شهروندان نسبت به کیفیت آب می شود. 

وی افزود: شرکت آب فاضلاب استان یزد برای جلوگیری از قطعی آب و جبران افت فشار مجبور است آب چاه‌هایی با ای .سی(EC) بالاتر را  وارد شبکه کند.

صرفه جویی ۲۰ درصد آب با نصب سایه بان

مدیر بهره برداری شبکه توزیع شرکت آب و فاضلاب  یزد نصب سایه بان برای کولرهای آبی را ضروری خواند و گفت: اگر بر روی هر دستگاه کولر آبی  سایه بان نصب شود روزانه حدود  ۲۰ درصد مصرف هر دستگاه کولر صرفه جویی می شود. 

پاکدل به اهمیت رنگ سفید در بدنه کولرهای آبی در میزان صرفه جویی اشاره کرد و گفت:  اگر رنگ بدنه کولر تیره باشد شهروندان نسبت به تغییر آن به رنگ سفید که نور آفتاب را جذب نمی کند اقدام  کنند و این کار علاوه بر صرفه جویی، میزان بهره وری از کولرها را هم  افزایش  می دهد و این کار تا ۲ درجه هوای خروجی کولر را هم خنک تر  می کند. 

به گفته وی شهروندان هر ماه یک بار آب کولرها را تخلیه کنند ،زیرا آب تشتک کولر به مروز زمان علاوه بر زنگ زدگی موجب شوری پوشال و افزایش میزان مصرف آب می شود. 

پاکدل به مردم توصیه کرد: هنگام تعمیر کولر، برق را قطع و با فارمتر بدنه آن را بررسی کنند تا دچار برق گرفتگی نشوند. 

وی اظهارکرد: باید کولرهای آبی به طور مرتب سرویس تا از سالم بودن شناور آن مطمئن شد زیرا احتمال اینکه شلنگ آب کولر به علت قرار گرفتن  در معرض نور آفتاب به مرور زمان فرسوده شود. 

پاکدل برگزاری نمایشگاه مدیریت مصرف آب، نصب تابلوهای تبلیغاتی،  اطلاع رسانی در زمینه مصرف آب و برگزاری سمینارهای  آموزشی را از جمله برنامه هفته مدیریت مصرف آب بیان کرد. 

شرکت  آب و فاضلاب یزد افزون بر ۵۵۰ هزار فقره انشعاب در استان را تحت پوشش دارد .

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha