۴ تیر ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۵۰
کد خبرنگار: 2581
کد خبر: 84381840
۰ نفر

برچسب‌ها

آتش به حدود پنج هکتار از پارک ملی گلستان خسارت زد

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت که آتش سوزی محدوده منطقه چشمه زاو پارک ملی گلستان در حوزه شهرستان کلاله به حدود پنج هکتار از پوشش علف‌ کف و برخی درختان خشک این پارک خسارت زد.

محمدرضا کنعانی جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: محیط بانان و جوامع محلی ساعت ۱۳ با اطلاع از آتش سوزی در منطقه چشمه زاو پارک ملی گلستان بلافاصله به محل اعزام شدند و در کمترین زمان آتش سوزی محدوده پایین دست را مهار کردند.

وی افزود: به سبب وزش باد آتش به مناطق بالادست چشمه زاو سرایت کرد که با تلاش نیروهای محیط‌بان و جوامع محلی حریق ساعت ۲۰ مهار شد و فعلا آتش فعالی در منطقه وجود ندارد.

کنعانی اضافه کرد: درحال حاضر با توجه به وزش باد و احتمال شعله ور شدن دوباره آتش محیط بانان در محدوده بالادست چشمه زاو حضور دارند.

به گفته وی، سه تیم‌ واکنش سریع با ۱۵ نفر نیروی انسانی از شهرستان‌های مینودشت، گالیکش و گنبدکاووس به محل اعزام شدند تا فردا صبح با محیط بانان مستقر در محدوده بالادست چشمه زاو جابجا شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با بیان اینکه علت آتش سوزی فعلا مشخص نیست، اظهار داشت: آتش سوزی به کف و درختان خشک حدود پنج هکتار از محدوده چشمه زاو پارک ملی گلستان خسارت زد.  

به گزارش ایرنا، پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستاندار ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان دارای سه نوع آب و هوای متفاوت خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب است که همین ویژگی باعث شده این پارک دارای پوشش گیاهی متنوع از استپ خشک تا جنگل انبوه باشد.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha