تخت روانچی درباره حضور غیرقانونی برخی نیروهای خارجی در سوریه هشدار داد

نیویورک- ایرنا- مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با تاکید بر اینکه بحران سوریه باید بصورت مسالمت آمیز و مطابق اصول حقوق بین الملل حل و فصل شود، درباره حضور غیرقانونی برخی نیروهای خارجی، گروههای تجزیه طلب و تروریستی در بخش هایی از سوریه هشدار داد .

 به گزارش ایرنا، تخت روانچی در نشست روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل که با موضوع اوضاع خاورمیانه و با محوریت سوریه برگزار شد، به  وضعیت ناپایدار سوریه ناشی از تداوم اقدامات تجاوزکارانه رژیم اسرائیل علیه سوریه و حضور غیر قانونی برخی نیروهای خارجی، گروههای تجزیه طلب و گروه های تروریستی در بخش هایی از آن کشور  اشاره کرد و نسبت به تاثیر پیامدهای این وضعیت برامنیت و ثبات منطقه و صلح و امنیت بین المللی هشدار داد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر ضرورت ادامه کار کمیته قانون اساسی، ابراز امیدواری کرد ششمین نشست کمیته به زودی برگزار شود.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران درباره روند بازسازی سوریه نیز گفت: هرگونه ربط دادن بازسازی سوریه یا بازگشت پناهندگان و آوارگان با پیشرفت کار در کمیته قانون اساسی یا موضوعات مشابه صرفا باعث طولانی شدن مصائب مردم سوریه می شود.
وی تأکید کرد بحران سوریه باید به صورت مسالمت آمیز و مطابق با اصول حقوق بین الملل ، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها و عدم مداخله و عدم مداخله در امور داخلی یا خارجی آنها حل و فصل شود.

بازیگران کلیدی سوریه با حسن نیت وارد مذاکره شوند

 "گیر پدرسن" نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز با تاکید بر اینکه برای رسیدن به راه حل سیاسی در سوریه به وحدت نیاز است، گفت: همه ما از اینکه یک پیشرفت واقعی در مسیر سیاسی برای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ ایجاد نمی‌کنیم، ناامید هستیم.

وی افزود: بی‌اعتمادی بین کشورهای حوزه خلیج فارس و وضعیت پیچیده در میدان، پیشرفت در خصوص راه حل جامع را بعید ساخته است.

  نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل با تاکید بر اینکه باید راه حل هایی برای رسیدن به وحدت و پیشرفت در خصوص عناصر قطعنامه  بیابیم، بر حمایت همه جانبه شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد.

 این مقام سازمان ملل با بیان اینکه اعتماد و اطمینان از طریق اقدام به دست می‌آید نه کلمات، بازیگران کلیدی باید با حسن نیت و هرآنچه لازم است، آماده حضور در مذاکره باشند.

حضور زنان در مذاکرات سوریه، منجر به صلح خواهد شد

لیندا توماس گرینفیلد سفیرو نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد با قدردانی از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر نماینده سازمان ملل و تیم او برای راه حل مسالمت‌آمیز درگیری سوریه، حمایت واشنگتن را اعلام کرد و گفت: ما بر این باوریم که ورود زنان به مذاکرات و روند راه حل مسالمت‌آمیز، منجر به صلح خواهد شد.

این دیپلمات آمریکایی افزود:  ما به صلح نیاز داریم چرا که پس از یک دهه جنگ، رنج و آلام مردم سوریه طولانی شده و اقدامات نظامی، به ویژه علیه مراکز درمانی به صلح منجر نمی‌شود بلکه رنج می‌آفریند.

وی تنها راه حل صلح و ثبات را پایان دادن به جنگ و درگیری بیان کرد و از همه طرف ها خواست به آتش بس سراسری در سوریه پایبند باشند.

گرینفیلد اضافه کرد: آمریکا اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ را تنها مسیر حل عادلانه، پایدار و سیاسی درگیری سوریه می‌داند.

نماینده آمریکا در عین حال انتخابات ماه مه سوریه را آزاد و منصفانه نخواند و مدعی شد این انتخابات شامل میلیون‌ها مردم آواره در داخل کشور و سراسر منطقه نشده است.

چین از راه حل سیاسی به رهبری سوری ها حمایت می کند

معاون نمایندگی چین در سازمان ملل متحد نیز اظهار داشت چین از راه حل سیاسی به رهبری سوری‌ها برای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ و میانجیگری نماینده ویژه سازمان ملل متحد، حمایت کامل می کند.

وی افزود:در حالی که سوریه از اشغالگری، تحریم‌های یکجانبه و تروریسم رنج می‌برد، برای کمیته قانون اساسی دشوار است که مطابق انتظار، پیشرفت داشته باشد.
 

معاون نمایندگی چین در سازمان ملل گفت: تردیدی نیست که مذاکره بهتر از جنگ است و از این رو چین امیدوار است نشست کمیته قانون اساسی هر چه زودتر به صورت مستقل و به دور از دخالت خارجی از سر گرفته شود اما تنها تشکیل این کمیته و انتخابات کافی نیست.

این دیپلمات چین با بیان اینکه راه حل سیاسی به اعتماد متقابل طرف‌های سوری و تاثیر گذاران بر  وضعیت سوریه نیازمند است، تاکید کرد حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی ر رهبری مردم سوریه باید مورد احترام قرار گیرد و تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه متوقف شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha