ایران نامزد عضویت غیردائم برای دوره آتی شورای امنیت نبوده است

نیویورک– ایرنا – یک مقام نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: ایران نامزد عضویت غیر دائم برای دوره آتی شورای امنیت نبوده و درخواستی برای حمایت از کشورها در این انتخابات نداشته است.

این مقام نمایندگی ایران در سازمان ملل روز جمعه در گفت و گو با ایرنا این مطلب را در پاسخ به این سوال که اخیرا خبری در برخی شبکه های اجتماعی مطرح شده که در رای گیری برای انتخاب اعضای غیردائم شورای امنیت در مجمع عمومی سازمان ملل، ایران تنها یک رای داشته است، بیان کرد.

این مقام نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران اصلا نامزد عضویت غیر دایم در شورای امنیت برای دوره آتی (۲۰۲۲-۲۰۲۳) نبوده و درخواستی برای حمایت از کشورها در این انتخابات نداشته است.

وی افزود: در عین حال براساس آیین کار مجمع عمومی و شیوه برگزاری انتخابات، امکان نگارش نام تمام کشورهای عضو سازمان ملل در اوراق انتخاباتی وجود داشته و در صورت نگارش نام کشور غیرکاندید توسط هر یک از اعضا، آرا آن کشور نیز شمرده خواهد شد.
این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: این امر موجب شده است که بر اثر اشتباه برخی از هیات حاضر در جلسه و در فرآیند انتخابات نهادهای بین المللی ذیل مجمع عمومی سازمان ملل، اسامی کشورهای غیر داوطلب و آرا کسب شده در نتایج نهایی منعکس شود.

مقام نمایندگی ایران در سازمان ملل یادآور شد: در انتخابات مذکور علاوه بر نام ایران، نام کشورهای کنگو و پرو نیز برغم نامزد نبودن هر سه کشور در نتایج نهایی منعکس شده است.

در رای گیری دو هفته پیش  شورای امنیت سازمان ملل پنج کشور امارات متحده عربی، آلبانی، برزیل، گابن و غنا به عضویت غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل در آمدند. عضویت آنها در شورای امنیت سازمان ملل از روز اول ژانویه ۲۰۲۲ (۱۱ دی ۱۴۰۰) آغاز خواهد شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha