ترکیه و اتحادیه عرب انتقال سفارت هندوراس به قدس را محکوم کردند

تهران- ایرنا - وزارت خارجه ترکیه و اتحادیه عرب روز جمعه انتقال سفارت هندوراس به شهر اشغالی قدس را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا از عرب نیوز، اتحادیه عرب با محکوم کردن این اقدام آن را نقض فاحش حقوق بین‌الملل و قطعنامه های مربوط به مشروعیت بین المللی دانست.

این اتحادیه افزود وضعیت حقوقی و تاریخی موجود در شهر اورشلیم از جمله قطعنامه های ۴۷۶ و ۴۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۰ تایید می‌کند که بیت‌المقدس شرقی یک سرزمین فلسطینی عربی اشغالی است و انتقال هرگونه سفارتخانه به دولت اشغالگر ممنوع است.

سعید ابوعلی دستیار دبیرکل اتحادیه عرب در فلسطین و امور سرزمین‌های اشغالی عرب در بیانیه‌ای اعلام کرد افتتاح سفارت در بیت‌المقدس اشغالی حمله آشکار به حقوق، سرزمین و مقدسات مردم فلسطین تلقی می‌شود و در مورد عواقب آن و کاهش روابط عرب با هندوراس هشدار داد.

وزارت امورخارجه ترکیه نیز در مخالفت با این اقدام هندوراس در بیانیه‌ای تصمیم هندوراس برای گشودن سفارت در اورشلیم را محکوم و اعلام کرد، هندوراس با اتخاذ این تصمیم، قوانین بین‌المللی از جمله قطعنامه‌های سازمان ملل در مورد وضعیت بیت‌المقدس، آسیب رساندن به اصل دو دولت و امید به صلح در منطقه را نقض کرده است. ما از هندوراس می‌خواهیم که در اقدام اشتباه خود تجدید نظر کند.

خوان اورلاندو هرناندز رییس جمهوری هندوراس روز پنجشنبه با "نفتالی بنت" نخست وزیر جدید رژیم صهیونسیتی ساختمان سفارت هندوراس در قدس غربی را افتتاح کرد تا این کشور پس از آمریکا و گواتمالا سومین کشوری باشد که سفارت خود را به قدس منتقل می‌کند.

آمریکا ۲۴ اردیبهشت ۹۷ رسما سفارت خود را به قدس انتقال داد و آن را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد. این تصمیم با مخالفت جامعه جهانی از جمله اتحادیه اروپا رو به‌رو شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha