۳ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۴۴
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84381134
۳ نفر

برچسب‌ها

روسیه: ایران خروج مجدد آمریکا از برجام را شدیدتر پاسخ می‌دهد

لندن- ایرنا- دیپلمات ارشد روسیه می‌گوید در صورت احیای برجام و بازگشت آمریکا به این توافق، پاسخ ایران به اشتباه دوباره واشنگتن شدیدتر خواهد بود.

به گزارش ایرنا، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز پنجشنبه در توییتی نوشت: بسیاری از دنبال‌کنندگان حساب کاربریم می‌پرسند آیا ضمانتی وجود دارد که در صورت احیای برجام، آمریکا مجدداً از آن خارج نمی‌شود؟  

وی با بیان اینکه از نظر او بهترین ضمانت، تجارب بسیار منفی گذشته است افزود: اگر آمریکا اشتباهات گذشته را تکرار کند ایران ممکن است تصمیم بگیرد با اقداماتی شدیدتر از قبل جبران کند.  این دیپلمات روس خاطر نشان کرد که هیچ‌کس این را دوست ندارد.

او در پاسخ به پیام کاربری به نام «امیر» که نوشت؛ آقای سفیر، قرار توافق هسته‌ای که سال ۲۰۱۵ امضاء شد همین بود اما عمل نکرد، افزود: بله اما حالا از عواقب فاجعه‌بار سیاست فشار حداکثری آگاه هستیم. این دیپلمات روس اضافه کرد؛ نشست اخیر شورای حکام نشان داد که جامعه جهانی از جمله آمریکا از وضعیت کنونی (برجام) به شدت ناراضی است.

اولیانوف عنوان کرد که مخاطب او در این زمینه ایران نیست، بلکه تلنگری به تندروهای آمریکایی است.

دو سال پیش دولت پیشین آمریکا به طور یکجانبه به مشارکت در این توافق پایان داد و تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.
ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند. اما پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.
«جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا، بدون توجه به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.
جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان کشوری مسئولیت پذیر اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha