اقتصاد کشور از خام‌فروشی به سمت صادرات فناوری نوین در حال حرکت است

گرگان - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت که با کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت که طی هشت سال اخیر رخ داد کشور از خام‌فروشی نفت رها شده و به سمت صادرات فولاد و فناوری نوین در حال حرکت است.

محمدباقر نوبخت عصر پنجشنبه در مراسم افتتاح مجتمع فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان اظهار داشت: طی این مدت، نگاه به توسعه در کشور تغییر یافته و به سمت صادرات محصولاتی مانند واکسن در حال حرکت است.

وی اظهار داشت: مسیر ریل‌گذاری کشور عوض‌ شده و به سمت توسعه یافتگی مطلوب در حال حرکت است.

معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ایران جایگاه مطلوب و مناسبی در رتبه‌بندی توسعه کشورها دارد و با سرعت به حرکت در این مسیر ادامه خواهد داد.

نوبخت ادامه داد: برای رسیدن به اهداف سند ۱۴۰۴ روش‌های متعددی مورد مطالعه قرار گرفت که رشد اقتصادی مبتنی بر علوم دانش بنیان تحت عنوان رشد اقتصادی دانش محور مورد تایید قرار گرفت و در نتیجه آن تاکنون ۶ هزار شرکت دانش بنیان در کشور به فعالیت مشعول هستند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری هم در این مراسم گفت: در ابتدای دولت یازدهم ۵۶ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال بود که در حال حاضر این تعداد به ۶ هزار و ۳۰ شرکت افزایش یافته است.
علی وطنی اظهار داشت : نقش شرکت‌های دانش بنیان را در تولید محصولی مانند واکسن کرونا را نمی‌توان نادیده گرفت و همین شرکت‌ها ایران را به رده ششم کشورهای تولید کننده واکسن دنیا رساندند.

وی یادآور شد: شرکت‌های دانش بنیان بهترین جایگزین برای استخدام‌های دولتی هستند و در شرایط فعلی کشور، اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر علم و فناوری تنها راه نجات کشور به شمار می‌رود.

بازدید از سدکبودوال و بررسی طرح زهکشی و آبیاری قره‌سو - زرین‌گل در علی‌آبادکتول، بیمارستان و ۲ پروژه در حال ساخت بیمارستان ۹۱ تختخوابی رامیان و مجتمع فرهنگی اداره ارشاد اسلامی آزادشهر از برنامه‌های امروز معاون رییس جمهوری در سفر به گلستان بود.

نوبخت همچنین از روند پروژه ساخت پروژه سدنرماب و مراحل ساخت واحدهای مسکونی روستای جنگلده بالا مینودشت از روستاهای واقع در حریم مخزن سد نرماب چهل چای نیز بازدید کرد و سپس با حضور در گنبدکاووس ساختمان پزشکی قانونی این شهرستان را افتتاح نمود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha