آنکارا؛ میزبان گفت‌وگوهای ترکیه و آمریکا درباره افغانستان

تهران - ایرنا - "‌خلوصی آکار " وزیر دفاع ترکیه از آغاز گفت و گوها با هیات آمریکایی در آنکارا درباره افغانستان خبر داد.

به گزارش ایرنا، اسکای نیوز عربی آغاز نشست مقامات ترکیه با هیات آمریکا در روز پنجشنبه را گزارش کرد.

ترکیه با توجه به توافق اخیر با آمریکا در مورد تامین امنیت فرودگاه کابل اعلام کرده که نیروهای بیشتری به افغانستان اعزام نخواهد کرد.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه چهارشنبه شب گفت: ترکیه پس از خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان به عنوان بخشی از برنامه تامین امنیت فرودگاه کابل، نیروهای اضافی به این کشور اعزام نخواهد کرد.

او با اشاره به حضور ۵۰۰ نیروی ترکیه در افغانستان به عنوان بخشی از ماموریت حمایت قاطع از ناتو تصریح کرد: ما در حال حاضر آنجا حضور داریم، آنچه ضروری است ادامه حضور ما در فرودگاه است.

آکار در حالی این سخنان را بیان می‌کند که ترکیه در آستانه ملاقات سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو"، پیشنهاد کرد که امنیت فرودگاه کابل را پس از بیرون رفتن نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان، برعهده بگیرد.

مقام‌های ترکیه گفته‌اند که این پیشنهاد نخستین بار در نشست ماه مه ناتو، مطرح شده که واشنگتن و متحدانش در آن با بیرون بردن نیروهایشان از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور ماه) پس از ناکامی تلاش ۲۰ ساله برای شکست نیروهای طالبان، موافقت کرده‌اند.

هرچند گروه طالبان نیز با حضور ترکیه در فرودگاه کابل بشدت مخالفت کرده و به ترکیه هشدار داد که آنها عضو ناتو هستند و باید مطابق با توافقنامه با آمریکا از افغانستان خارج شوند اما آگاهان نظامی و دولت افغانستان هم گفته‌اند که شریک کردن دولت پاکستان در تأمین امنیت فرودگاه کابل کاری نادرست بوده چراکه پاکستان متهم به دامن زدن به ناامنی های افغانستان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha