نخست وزیر لیبی خروج نیروهای خارجی از این کشور را خواستار شد

تهران - ایرنا - نخست وزیر لیبی بر ضرورت خروج نیروهای خارجی از این کشور برای دستیابی به امنیتی در چارچوب یک برنامه جامع تاکید کرد.

به گزارش ایرنا اسکای نیوز عربی روز پنجشنبه گزارش کرد: «عبدالحمید دبیبه» امروز پس از دیدار با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در حاشیه کنفرانس برلین اظهار داشت: لیبی می‌تواند با همکاری با آمریکا مرحله تازه‌تری را در خصوص خروج نیروهای خارجی از طرابلس آغاز کند.

لیبی پس از سقوط «معمر قذافی» دیکتاتور این کشور در سال ۲۰۱۱ به دلیل اختلاف‌های جناح‌های مختلف با جنگ داخلی روبرو شده است؛ دولت «وفاق ملی» لیبی مورد حمایت کشورهایی چون قطر، ترکیه، برخی کشورهای اروپایی، سازمان ملل است، اما کشورهایی مانند مصر، روسیه، عربستان و امارات از ارتش «خلیفه حفتر» ژنرال بازنشسته مستقر در «بنغازی» و «طبرق» حمایت می‌کنند.

روند پایان دادن به اختلاف‌های داخلی که ریشه در حضور نیروهای خارجی در لیبی دارد، از دوشنبه و با اعلام واشنگتن مبنی بر مذاکره با برخی از احزاب مهم این کشور در خصوص خروج نیروهای خارجی و نیابتی از لیبی، پیش از انتخابات برنامه‌ریزی شده برای پایان دسامبر ۲۰۲۱ وارد مرحله جدیدی شده است. انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی لیبی ۲۴ دسامبر (سوم دی ۱۴۰۰ ) برگزار خواهد شد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در دومین کنفرانس برلین با محوریت لیبی بر اهمیت اجرای کامل توافق آتش‌بس برای تقویت صلح در این کشور تاکید کرد.

«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم خواستار خروج همه نیروهای خارجی از لیبی شد و خاطرنشان کرد که این تنها راه اطمینان از ادامه آتش بس است.

دومین کنفرانس برلین با محوریت لیبی اعلام کرد برای برگزاری انتخابات در این کشور در ۲۴ دسامبر مطابق با اصول و شرایط از قبل طرح‌ریزی شده، لازم است تنظیمات حقوقی و قانون اساسی لازم اجرایی شود.

در دومین کنفرانس برلین که با حمایت سازمان ملل متحد و برلین و بنا به دعوت آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان برگزار شد، روند سیاسی در لیبی، انتخابات ۲۴ دسامبر و موضوعات امنیتی در این کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha