فارس و ظرفیت‌های بی بدیل در تولید انرژی‌های تجدید پذیر

شیراز - ایرنا- فارس یکی از مناطق مستعد برخوردار از ظرفیت های گوناگون انرژی­های تجدیدپذیر، بخصوص انرژی خورشیدی می باشد. با توجه به بررسی های انجام شده تاکنون ظرفیتی معادل ۳هزار و ۷۵۹مگاوات جهت احداث نیروگاه خورشیدی و همچنین یک هزار و ۲۸۰ مگاوات جهت احداث نیروگاه بادی در این استان ظرفیت سنجی شده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشریح برخی از ظرفیت های تولید انرژی تجدید پذیر در این استان اظهار داشت : بر اساس آخرین آمار، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان فارس  برابر رقم ۸۹.۶ مگاوات است که شامل ظرفیتهای ۱۲.۲۵ مگاوات نیروگاه های برقابی،   ۰.۶۶ مگاوات نیروگاه بادی و ۷۲.۲۶ مگاوات نیروگاه خورشیدی میباشد.

غلامرضا نصیری اظهار داشت : همچنین ظرفیت نصب شده سامانه های مقیاس کوچک خورشیدی (پشت بامی) این استان به صورت تجمعی معادل ۴.۴۳ مگاوات می‌باشد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس به نیروگاه خورشیدی به بهره برداری رسیده در شهرستان مرودشت در قالب پویش الف - ب- ایران در هفته گذشته اشاره کرد و اظهار داشت :  در این طرح  نیروگاه خورشیدی فتولتائیک مرودشت  به ظرفیت یک مگاوات که با سرمایه­گذاری بخش خصوصی به مبلغ ۱۳۰ میلیارد ریال احداث شده   افتتاح گردید.

نصیری افزود: این نیروگاه متشکل از ۲ هزار و ۸۸۰ سامانه  فتوولتائیک از نوع مونو کریستال در مساحتی حدود ۲ هکتار در منطقه مرودشت استان فارس و ۴ عدد اینورتر است.

به گفته وی :  احداث این نیروگاه­ها تاکنون موجب اشتغال ۱۳ نفر بطور مستقیم و ۳۰ نفر به صورت غیر مستقیم گردیده است. میزان تولید تجمعی این نیروگاه­ها سالانه معادل یک میلیون و ۷۵۲ هزار  کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر برآورد شده، که موجب صرفه­جویی سالانه ۰.۵ میلیون متر مکعبی در مصرف گاز طبیعی و همچنین صرفه­جویی مصرف سالانه ۳۸۵ لیتر آب نیز می­گردد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس میزان عدم انتشار گازهای گلخانه­ای در این نیروگاه­ها را سالانه معادل یک هزار و ۲۰۰ تن ارزیابی کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha