تعیین بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار برای حاشیه‌نشینان کلان‌شهرها

مشهد- ایرنا- رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون در بودجه امسال ضریب‌های مشخصی برای حاشیه‌نشینان کلان‌شهرها تعیین کرد که میانگین اعتبار اختصاص یافته برای آنها بیش از هزار میلیارد تومان است.

ولی اسماعیلی روز پنجشنبه در نشست ستاد بازآفرینی خراسان رضوی در مشهد افزود: حتی کمیسیون اجتماعی مجلس برای ایجاد اشتغال مولد در مناطق حاشیه کلان‌شهرها نیز اعتباری را در بودجه امسال منظور کرده است.

وی بیان کرد: این در شرایطی بود که اعتبارات اختصاص یافته از سوی دولت برای آسیب‌های اجتماعی در سال جاری منفی بود.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر بازدیدهای میدانی نمایندگان مجلس از شهرها و نظارتهای میدانی بر ساماندهی وضعیت حاشیه نشینان گفت: اگر ما به عنوان نمایندگان مجلس از نزدیک مسائل حاشیه نشینان را بررسی نکنیم، نمی توانیم از ضعف های جامعه باخبر شویم و حال آنکه داشتن اطلاعات کافی و جامع از وضعیت حاشیه شهرها در سیاستگذاری ها و مانع زدایی ها تاثیر بسزایی دارد.

وی اظهار داشت: اتفاقات خوبی برای ساماندهی بافت فرسوده کلانشهرها در جریان است که به ارایه کمک های لازم به مردم در شرایط سخت معیشتی منجر می شود و ضروری است که مسوولان شهری در مباحث مربوط به بازآفرینی، طرحهایشان را با پیوست فرهنگی و اجتماعی ارایه دهند تا بیشتر از این شاهد تولید آسیب های اجتماعی نباشیم ...

نماینده مردم گرمی و مغان در مجلس،  حاشیه نشینی را معلول سایر مشکلات شهری ذکر و بیان کرد: تا زمانی که توازن در توسعه نداشته باشیم،  حاشیه نشینی ادامه می یابد لذا باید از سرچشمه یعنی دولت و مجلس، توازن در توسعه و عدالت در توزیع منابع آغاز شود، و اگر عدالت در توسعه ظرفیت های دانشگاه ها به وجود آید، به طور قطع حاشیه نشینی کمتر می شود.

اسماعیلی اظهار داشت: این درد است که بعد از ۴۲ سال، جمعیت یک شهرستان ۱۸۰ هزار نفری به ۷۲ هزار نفر کاهش یابد و بر جمعیت حاشیه نشین کلانشهرها افزوده شود و اولویت کمیسیون اجتماعی مجلس، رسیدگی به آسیب های اجتماعی، مشکلات کارگران و بیمه کامیونداران است.

تعیین بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار برای حاشیه‌نشینان کلان‌شهرها

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: مشهد دومین کلانشهر کشور است که با معضل حاشیه نشینی مواجه است و جمعیت ساکن در حاشیه این کلانشهر ۱۲ درصد از متوسط کشوری بیشتر است.

سیدکمال الدین میرجعفریان افزود: در طرح جامع شهری، استاندارد تراکم جمعیت به ازای هر هکتار ۴۰ نفر است اما این رقم در مشهد مقدس ۴۰۰ نفر، یعنی ۱۰ برابر میانگین استاندارد سکونتی است که بخش اعظم آن در حاشیه شهر سکونت دارند.

وی جمعیت ساکن در حاشیه شهر مشهد را یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر ذکر و بیان کرد: با در نظر گرفتن این جمعیت حاشیه نشین، سرانه های آموزشی، درمانی، ورزشی، فضای سبز و غیره در حاشیه شهر تکان دهنده و پایین تر از متوسط های کشوری است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: با در نظر گرفتن تراکم جمعیتی در حاشیه شهر مشهد، خدماتی که به مردم ارایه می شود، بسیار کم است و این مهم معضلاتی برای مدیران و ساکنان این مناطق ایجاد کرده و از بعد اجتماعی نیز مسائل پیچیده ای را به دنبال دارد.

میرجعفریان، حاشیه‌نشینی مشهد را متفاوت با سایر کلانشهرهای کشور دانست و گفت: مشهد از همه استانها و برخی کشورها مهاجر دارد که این وضعیت موضوعات بسیار پیچیده فرهنگی و اجتماعی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: با پیگیری استاندار خراسان رضوی و حضور میدانی وی در محلات هدف بازآفرینی شهری و اطلاعاتی که از تسهیل گران ارایه شده بود، در نشست با مدیران دستگاه های اجرایی حوزه های بهداشتی، درمانی، آموزشی، ورزشی، فضای سبز و امنیتی حاشیه شهر مشهد، به جمع بندی هایی رسیدیم که نتیجه آن تعریف ۱۴۰ پروژه با هزینه چهار هزار میلیارد تومان برای هشت پهنه سکونتگاه غیررسمی در ۶۷ محله بود تا بتوان به یک طرح جامع برای ساماندهی حاشیه شهر دست یافت.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: پارسال برای اجرای پروژه های مزبور در حاشیه شهر مشهد مصوبه ای از ستاد ملی بازآفرینی شهری گرفته شد و تاکنون نیز زمین بخشی از این پروژه ها تامین شده و برای این منظور از ظرفیت آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان، شهرداری و سایر دستگاه های اجرایی استفاده شده است.

میرجعفریان اظهار داشت: در این راستا تاکنون ساخت ۸۰۰ کلاس درس در هشت پهنه در قالب مجتمع های آموزشی و احداث ۵۱ پروژه ساختمانی شامل مراکز جامع سلامت و مراکز خدمات بهداشتی و درمانی آغاز شده و اعتبار برای ساخت بیمارستان ۶۰۰ تختخوابی نیز در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: در حوزه اجتماعی در هر پهنه از سکونتگاه های غیررسمی مشهد، یک محیط مهارت آموزی در قالب مرکز آموزش فنی و حرفه ای، مجموعه کلانتری و اورژانس اجتماعی و همچنین کمپ برای جمع آوری معتادان متجاهر پیش بینی شده است.

میرجعفریان با بیان اینکه برنامه گسترده ای برای بازآفرینی سکونتگاه های غیررسمی در سطح خراسان رضوی به ویژه مشهد تدوین شده است، افزود: اجرایی شدن همه پروژه ها و رساندن سطح خدمات به میانگین های استاندارد در هشت پهنه مزبور در حاشیه شهر مشهد، ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که امید است ردیف اعتباری مستقلی برای حاشیه شهر مشهد منظور شود.

وی اظهار داشت: سیاست خراسان رضوی، توانمندسازی حاشیه نشینان، جلوگیری از توسعه حاشیه نشینی، جلوگیری از مهاجرت و توانمندسازی مردم روستاها و شهرهای کوچک از طریق ایجاد کسب و کارهای لازم است و از این پس نیز در طرحهای تفصیلی که برای شهر مشهد در نظر گرفته می شود، دیگر واژه ای با عنوان حاشیه شهر لحاظ نخواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha