برنامه گرامیداشت بمباران شیمیایی سردشت امسال برگزار می شود

مهاباد- ایرنا- فرماندار سردشت گفت: برنامه گرامیداشت شهدای بمباران شیمیایی این شهرستان با محدودیت و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در فضای باز با حضور مقامات کشوری در یادمان شهدای بلفت برگزار می شود.

اقصی نخشی‌پور روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری این شهرستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بمباران شیمیایی، شهید آیت الله بهشتی گفت: بمباران شیمیایی سردشت به عنوان نخستین شهر قربانی سلاح و جنگ افزارهای نامتعارف شیمیایی ثبت شده و این حادثه ناگوار مظلومیت مردم این شهر و حقانیت نظام جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان ثابت کرد.

 نخشی پور افزود: در این شهرستان در پی پیگیری های به عمل آمده برای برگزاری کمیسیون پزشکی برای احراز جانبازان شیمایی ، ۱۳ هزار نفر درخواست داده اند که بزودی یک کمیسیون پزشکی جهت احراز جانبازان برگزار می شود. 

نخشی پور باشاره به برنامه های گرامیداشت هفتم تیرماه اضافه کرد: باتوجه به شرایط کرونایی، سال گذشته برنامه گرامیداشت بمباران شیمیایی سردشت برگزار نشد اما امسال این برنامه با محدودیت و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در فضای باز و با حضور مقامات کشوری در یادمان شهدای بلفت برگزار می شود.

وی بیان کرد: این برنامه به صورت شهرستانی با هدف یادآوری روزهای سخت ، مقاومت و ایثار برای نسلی که آن را ندیده اند و زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای این روز اجرا می شود.

وی گفت: مسابقه رالی جانبازان شیمایی ، غبارروبی مزار شهدا، دیدار با خانواده های معظم شهدا، توزیع بسته های معیشتی و ویزیت رایگان پزشکی از دیگر برنامه های اجرایی امسال خواهند بود.

شهرستان سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفری در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و با کشور عراق  ۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.

این شهرستان در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ توسط رژیم بعث عراق بمباران شیمیایی شد که در این فاجعه انسانی ۱۲۰ نفر شهید و بیش از ۲ هزار نفر مصدوم شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha