خراسان شمالی یک هزار دوز واکسن ایرانی کرونا دریافت کرد

بجنورد- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از دریافت یک هزار دوز واکسن ایرانی کرونا در استان خبر داد و گفت: این تعداد واکسن در مرحله دوم واکسیناسیون استفاده خواهد شد.

دکتر افشین دلشاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد واکسن ایرانی برای تزریق به مجریان انتخابات ۲۸ خرداد اختصاص یافته بود اما موفق به تزریق آن در این بازه زمانی نشدیم.

وی با بیان تاکنون ۴۰ هزار دوز واکسن کرونا برای استان دریافت شده است، گفت: دیروز نیز با دریافت ۶ هزار واکسن در خراسان شمالی، نوبت دوم واکسیناسیون آغاز شده است.

وی یادآور شد: کسانی که دوز اول را دریافت کرده اند هیچ گونه نگرانی برای ترزیق دوز دوم نداشته باشند زیراکه همکاران بهداشتی از طریق پیامک یا تماس تلفنی، زمان و مکان مراجعه را اعلام می کنند.

بر اساس سند ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا، چهار فاز برای تزریق واکسن کرونا در نظر گرفته شده که هر کدام از این مراحل شامل گروه‌های مختلف می‌شود.

فاز اول واکسیناسیون کرونا شامل کارکنان خط اول ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ است که در معرض خطر بالای ابتلا و انتقال عفونت به سایر اعضای جامعه قرار دارند.

فاز دوم واکسیناسیون کرونا مربوط به دو زیر گروه می‌شود. زیر گروه اول شامل افراد مسن به ترتیب بالای ۸۰ سال، بالای ۷۵ سال، بالای ۷۰ سال و بالای ۶۵ سال است که تزریق به این گروه ها در حال انجام است. 

زیر گروه دوم در فاز دوم واکسیناسیون کرونا، شامل افراد با بیماری‌ها و شرایط زمینه‌ای پر ریسک ۱۶ تا ۶۴ سال بر اساس آنالیز ریسک بر اساس راهنمای تعیین شدت ریسک که توسط کمیته فنی کرونا تهیه و به روز خواهد شد.

فاز سوم واکسیناسیون کرونا شامل سه زیر گروه می‌شود. زیر گروه اول مربوط به افراد ساکن در مراکز نگهداری جمعی مانند افراد ساکن در زندان‌ها، سربازان و نظامیان ساکن در آسایشگاه‌های شبانه روزی، افراد ساکن در مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست، افراد ساکن در گرمخانه‌ها، مهاجران ساکن در کمپ‌های رسمی، مددجویان ساکن در کمپ‌های ترک اعتیاد است.

زیر گروه دوم نیز سایر پرسنل ارائه خدمت ضروری برای جامعه است و زیر گروه سوم در فاز سوم واکسیناسیون کرونا نیز شامل افراد ۵۵ تا ۶۴ سال است.

فاز چهارم واکسیناسیون کرونا نیز شامل سایر افراد جامعه بر اساس اولویت سنی خواهد بود.

براساس آمار دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر در این استان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند که بر اساس اولویت، تزریق این واکسن ادامه دارد.

براساس آمار رسمی،  خراسان شمالی از اسفندماه ۹۸ وارد همه گیری ویروس کرونا شد و از فرودین ماه سال جاری نیز با روند افزایشی آمار بیماران کووید ۱۹ در بیمارستان ها وارد فاز چهارم این بیماری شد، به طوری که هم اکنون حدود ۵۰ درصد از تخت های بیمارستانی ویژه بیماران کووید ۱۹ در اشغال این بیماران قرار دارد.

 از ابتدای شروع ویروس کرونا  تاکنون بیش از یکهزار و ۲۰۰ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های این استان جان خود را از دست داده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha