پنتاگون خواستار تصویب بودجه برای مقابله با ایران شد

نیویورک- ایرنا- وزیر دفاع آمریکا از نمایندگان کنگره خواست تا لایحه بودجه این وزارت‌خانه را برای مقابله با آنچه چالش از ناحیه چین، روسیه، کره شمالی و ایران شد، تصویب کنند.

به گزارش ایرنا، لوید آستین روز چهارشنبه در کمیته خدمات نیروی مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در دفاع از لایحه بودجه ۲۰۲۲ این وزارت خانه، افزود: این بودجه در سلاح‌های مافوق صوت، هوش مصنوعی، میکرو الکترونیک، فناوری جی۵، سیستم‌های فضایی، کشتی‌سازی و مدرنیزاسیون هسته‌ای سرمایه گذاری می کند.
وی ادامه داد: در واقع، این بودجه از شما می‌خواهد که نزدیک به ۲۸ میلیارد دلار برای نوسازی سه گانه هسته‌ای ما و ۱۱۲ میلیارد دلار برای تحقیق، توسعه، آزمایش و ارزیابی تصویب کنید که بزرگترین درخواست تحقیق و توسعه تاکنون توسط این بخش است.
وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد: وزارتخانه باید با رقبای ما همگام شود و در صورت لزوم، برای جنگیدن و پیروزی در جنگ بعدی و نه آخرین جنگ آخر آماده باشد.
آستین اظهار کرد: این بودجه نشان دهنده تمرکز ما بر چالش‌هایی است که به وضوح از جمهوری خلق چین می بینیم و همچنین شامل بیش از پنج میلیارد دلار برای طرح بازدارندگی اقیانوس آرام است.
وی با بیان اینکه "چین تنها چالش ما نیست"، توضیح داد: بودجه ما همچنین ۶۱۷ میلیون دلار برای مقابله با اثرات مخرب تغییر اقلیمی و اعتبارات اضافی برای آماده سازی برای چالش‌های آینده همچون همه‌گیری دیگر سرمایه گذاری می‌کند.
رئیس پنتاگون خاطرنشان کرد: این به ما کمک می‌کند تا در جنگ علیه روسیه به ویژه در حوزه سایبر مقابله کنیم. بیش از ۱۰ میلیارد دلار به امنیت سایبری، عملیات فضای مجازی و تحقیق و توسعه سایبری اختصاص داده خواهد شد.
آستین یادآور شد: بودجه ما با تأکید بر فضا، دفاع موشکی و سنسورهای پیچیده‌تر، به ما کمک می‌کند تا با افزایش توانایی موشکی بالستیک کشورهایی چون کره شمالی و ایران مقابله کنیم.
وی مدعی شد: بودجه این نیروها، حضور نیروها و توانایی‌های ضد تروریستی در خاورمیانه و آسیای جنوبی را تأمین می‌کند تا از پس تهدیدهای نه تنها ایران بلکه شبکه‌های تروریستی همچون داعش و القاعده و در آفریقا همچون الشباب برآید.
این در حالی است که آمریکا پس از ۲۰ سال که در حال خروج از افغانستان است، همچنان نگران بازگشت تروریسم در این کشور است و ادعاهای آنها برای مبارزه با تروریسم، دستاوردی نداشته و باعث گسترش و ایجاد شعبه‌های جدیدی از آن شده است.
وزیر دفاع آمریکا افزود: این بودجه به ما کمک می‌کند تا بتوانیم توانایی بازدارندگی یکپارچه و وضعیت جهانی لازم را برای پشتیبانی از کار سخت دیپلمات‌ها، متحدان و شرکای خود حفظ کنیم.
آستین ادامه داد: من می‌دانم که افغانستان در راس ذهن ما قرار دارد و می‌توانم گزارش دهم که روند عقب نشینی ما همچنان ادامه دارد. هفته گذشته در بروکسل، متحدان ناتو خود را به روز کردیم و با حمایت مداوم آنها مسیر جدید را دنبال می‌کنیم.
وی اضافه کرد: ما مأموریتی را که ۲۰ سال پیش نیروهای ما برای آن به افغانستان اعزام شده بودند، انجام داده‌ایم و من به مردان و زنان شجاعی که این کار را ممکن کرده‌اند و کسانی که جان خود را برای این مأموریت داده‌اند بسیار افتخار می‌کنم.
وزیر دفاع آمریکا اظهار کرد: ما اکنون به یک رابطه دو جانبه جدید با شرکای افغان خود خواهیم داشت، روابطی که به آنها کمک می‌کند تا مسئولیت‌های خود را در قبال شهروندانشان برآورده کنند اما رابطه‌ای که به ردپای ایالات متحده بیشتر از آنچه برای محافظت از دیپلمات‌های ما لازم است، نیاز نخواهد داشت.
آستین با بیان اینکه "این یکی از دلایلی است که ما می‌خواهیم بودجه عملیات احتمالی خارج از کشور را به بودجه داخل منتقل کنیم"، گفت: این امر شفافیت ، پاسخگویی و پیش‌بینی بیشتر را به روند بودجه‌بندی اضافه می کند. اکنون این بودجه از مردم ما نیز مراقبت می‌کند.
وی اضافه کرد: این بودجه را برای حمایت از مراقبت و حمایت در داخل کشور افزایش می‌دهد ، که در طی همه گیری، اهمیت بیشتری یافته است. 
متعهد به دفاع از اسرائیل
وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه اسرائیل هدف چهار هزار و ۵۰۰ راکت ایرانی از غزه توسط حماس قرار گرفته است، آیا قصد همکاری نزدیک‌تر برای ارتقای گنبد آهنین دارید، گفت: شما بارها از ما شنیده‌اید که ما به دفاع از اسرائیل متعهد هستیم.

پنتاگون خواستار تصویب بودجه برای مقابله با ایران شد


بازگشت ایمن، منظم و مسئولانه
سوال دیگر درباره پیشروی‌های طالبان در مناطقی از افغانستان با توجه به عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از این کشور بود که آستین گفت: ما بر انجام بازگشت ایمن، منظم و مسئولانه متمرکز می‌شویم. ما یک برنامه دقیق برای انجام این کار را توسعه داده‌ایم و مطابق با این طرح هم وظایفمان را ارائه داده‌ایم تا ایمنی را نه تنها برای نیروهای نظامی که برای متحدانمان فراهم کند در حالیکه همچنان بر بازگشت تمرکز داریم.
نماینده مجلس آمریکا در ادامه سوال خود اظهار کرد: هیچ کداممان نمی‌خواهیم شاهد خونریزی پس از خروج از افغانستان باشیم، حضور اندکی خواهیم داشت اما نمی‌خواهیم شاهد خونریزی علیه زنان، کودکان و به ویژه کسانی همچون مترجمانی که آمریکایی‌ها را حمایت کردند، باشیم. چگونه می‌خواهیم از این مساله جلوگیری کنیم؟ 
آستین پاسخ داد: در مورد مراقبت از زنان و دختران در افغانستان، بگذارید بگویم که من حمایت دو جانبه‌ای را که برای این امر دیده‌ایم، ارزیابی می‌کنم و همچنین می‌گویم که در برنامه ما ذکر شده است که می‌تواند سفارتمان را حفظ کنیم و از این طریق به کشور خود متصل شود. برنامه‌های کاری که روی زنان و دختران متمرکز شده است و من به وزیر خارجه بلینکن موکول می‌کنم که در این باره اظهار نظر کند.

پنتاگون خواستار تصویب بودجه برای مقابله با ایران شد


وظیفه نیروهای افغانستان در دفاع از کشورشان
علاوه بر آستین، مارک مایلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم در پاسخ به سوالی درباره پایگاه نظامی بگرام گفت: ما تلاش داریم تا با کابل در حمایت از دولت افغانستان همکاری داشته باشیم.اما درباره طالبان هم بگویم که فکر می‌کنیم از مجموع 419 منطقه، ۸۱ منطقه تحت کنترل این گروه قرار دارد.
وی افزود: با این وجود هیچ مرکز استانی تحت کنترل طالبان قرار ندارد. ۶۰ درصد از ۸۱ منطقه هم در سال گذشته آزاد شد و مابقی هم در یکی دو ماه گذشته. با این حال، ما با نگرانی در حال رصد هستیم. 
رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا ادامه داد: بیش از ۳۰۰ هزار نیروی امنیتی و پلیس افغانستان در این مناطق حضور دارند و وظیفه آنها است که از کشورشان دفاع کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha