مجازات مجرم نظامی نباید به اقتدار نظامی‌ آنها آسیب بزند

زنجان - ایرنا - رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان زنجان با اشاره به لزوم حفظ اقتدار و منزلت نظامی نیروهای مسلح، گفت: کسی که در اینجا تنبیه می شود، دوباره به بدنه نظام برمی‌گردد، پس باید به نوعی تنبیه شود که اصالت و اقتدار نظامی‌گری خود را از دست ندهند.

حسین غفران‌نیا روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، با بیان اینکه وظیفه کلی ما  گره‌گشایی از مشکلات مردم و برداشتن بار از دوش آنها است، گفت: اما بطور خاص، ما یک مجموعه اختصاصی هستیم و به جرائم مربوط به نیروهای مسلح، رسیدگی می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح از صفر تا صد امنیتی هستند، افزود: هدف از تشکیل این سازمان، حفظ اقتدار نیروهای مسلح است و اساس و رویکرد این سازمان هم، بر این است که نیروهای مسلح مرتکب جرم را به گونه ای تنبیه کند که موقع برگشت به مجموعه، سرافکنده نشوند.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان زنجان گفت: اگر چه کسی که خلاف کرد قطعا باید تنبیه شود، ولی تنبیه باید به نوعی باشد که منزلت نظامی او حفظ شود و آگاهی او نیز افزایش یابد و از افتخارات سازمان قضایی نیروهای مسلح، این است که این موضوع را به خوبی رعایت می کند.

 وی پیشگیری را از جمله وظایف اصلی مجموعه سازمان قضایی نیروهای مسلح عنوان کرد و گفت: در خصوص بحث پیشگیری که شامل آموزش و نظارت است و در قانون اساسی هم پیش بینی شده است، در مورد قوانین، با نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه ، نیروی انتظامی و وزارت دفاع  بحث و بررسی می کنیم تا به قضایا آگاه شوند.

نظارت بر عملکرد نیروهای نظامی به طور جدی انجام می گیرد

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان زنجان، با تاکید بر اینکه نظارت هم به طور جدی انجام می گیرد، افزود: به عنوان نمونه در مبحث انتخابات، یا ایام نوروز (که بیشتر مردم در سفر هستند و خانه و اموال آنها باید حفظ شود)، خود دادستان، با حضور در سطح شهر، بطور مستقیم بر عملکرد آنها  اعم از نحوه برخورد آنها با مردم، ایفای صحیح نقش در خصوص ایجاد امنیت، برقراری نظم و .... نظارت می کند.

  وی گفت: تشویق، نظارت بر عملکرد و نیز تنبیه در صورت بروز تخلف و کوتاهی، مکمل وظایف سازمان نیروهای مسلح قضایی است.

غفران نیا، با بیان اینکه اعلام نوع جرم و میزان آنها در سازمان قضایی نیروهای مسلح، به لحاظ امنیتی، امکان پذیر نیست افزود: با وجود اینکه زیرمجموعه قوه قضائیه هستیم، حتی به خود آنها هم آمار نمی دهیم، چون محرمانه است.

وی اطمینان داد که با زحمات همکاران قضایی، به غیر از اتهامات فرار از خدمت سربازی، در اغلب اتهامات، روند کاهشی داریم که  البته به خودی خود نبوده است بلکه با تدبیر  و اقدامات موثر حاصل شده است.

 رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان زنجان  اظهار داشت: اختلاس، ایراد ضرب و اهانت که زمانی بیشترین میزان جرم را به خود اختصاص داده بود، کاهش چشمگیری دارد.

محکومان نظامی، در بند مستقل نگهداری می‌شوند

ناصر اصل‌کریمیان، دادستان نظامی استان زنجان نیز در ادامه با بیان اینکه برخی از صلاحیت های سازمان قضایی نیروهای مسلح استان زنجان در این سازمان رسیدگی می شود، اشاره کرد و افزود: رسیدگی به جرائم خاص نظامی و انتظامی پرسنل نیروهای مسلح، اعم از ارتش، سپاه، نیروی مقاومت بسیج و پرسنل وظیفه از تاریخ شروع خدمت تا پایان خدمت که همگی نظامی محسوب می شوند در این سازمان رسیدگی می شود.

وی با بیان اینکه جرائم خاص نظامی و انتظامی در قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح ذکر شده است، گفت: فرار از خدمت، ترک پست نگهبانی، لغو دستور، اهانت به مافوق، گزارش خلاف واقع و سوء استفاده از موقعیت شغلی از جمله جرائم خاص نظامی و انتظامی بوده که مختص نیروهای نظامی است و در میان مردم عادی، رخ نمی دهد.

دادستان نظامی  استان زنجان، با اشاره به اینکه این سازمان صلاحیت رسیدگی به جرائم حین خدمت نیروهای مسلح را هم دارد افزود: رسیدگی به جرائم عمومی مانند حمل مشروبات الکلی، استعمال مواد مخدر و درگیری منجر به جرح و ضرب ، توهین و اهانت در حین خدمت هم در اینجا انجام می گیرد.

 وی با بیان اینکه سازمان، صلاحیت رسیدگی، به کلیه جرائم امنیتی که توسط پرسنل نیروهای مسلح، در وقت اداری و یا خارج از زمان اداری رخ می دهد را دارد، اظهار داشت: البته در صلاحیت های ابلاغی جدید، تا  پنج سال پس از بازنشستگی هم، به جرائم امنیتی نیروهای مسلح رسیدگی می کند.

 کریمیان رسیدگی به کلیه جرائم کارکنان اداره اطلاعات، در رابطه با انجام وظایف خاص اطلاعاتی آنها را از دیگر صلاحیت های سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد و گفت: مجوز صادره از سوی مقام معظم رهبری، این اجازه را داده است که به تخلفات آنها در اینجا رسیدگی شود.

وی با تاکید بر اینکه کلیه محکومان نظامی، در بند مستقل به نام بند نظامی و در راستای حفظ شأن آنها جداسازی شده و نگهداری می شوند، افزود: من به عنوان دادستان، هر ماه و رئیس سازمان قضایی و فرمانداران نظامی انتظامی هم هر ۶ ماه یک بار از بند نظامی بازی می‌کنیم.

 دادستان نظامی  استان زنجان اظهار داشت: از زمان شیوع کرونا همه تلاش خود را به کار بسته ایم تا در راستای حفظ سلامت آنها، آمار زندانیان را به حداقل برسانیم و طبق قانون مکلف به استفاده از مجازات‌های جایگزین هستیم، که استفاده هم کرده ایم، ولی تاکنون در بند نظامی، پابند الکترونیکی نداشتیم.

 وی با تاکید بر اینکه حتی در برخی مناسبت های ویژه مانند اعیاد شعبانیه و عید نوروز که امسال همزمان بود، آنها را به مرخصی فرستادیم که در یک برهه آمار بند نظامی به صفر هم رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha