انتخابات سیزدهم، افزایش آرا و مهر تایید شورای نگهبان

تهران- ایرنا- اعلام جزئیات تکمیلی نتایج شمارش آرا از سوی ستاد انتخابات کشور و مهر تایید شورای نگهبان بر برگزاری انتخابات، برگ آخر پرونده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بود. تشکل‌های سیاسی همچنان پیام‌های تبریک خود را به سوی رئیس‌جمهوری منتخب روانه می‌کنند.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار و یک روز بعد نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد. به تدریج نتایج دیگر انتخابات در استان‌ها و شهرهای مختلف هم اعلام می‌شود.

این گزارش آخرین اخبار در خصوص انتخابات اخیر را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با انتخابات و نتایج آن و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر و تشکل‌های سیاسی را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*تایید انتخابات از سوی شورای نگهبان

«عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه گزارش تخلف موثری که بر نتایج انتخابات تاثیری داشته باشد، ارائه نشده است، گفت: شورای نگهبان صحت سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد.

* رئیس ستاد انتخابات کشور و اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

«جمال عرف» رئیس ستاد انتخابات کشور، با اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری، از تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات از ۹۱ صندوق باقی مانده این انتخابات خبر داد.

رییس ستاد انتخابات کشور این نتایج را به شرح ذیل اعلام کرد:

۱.   کل تعرفه های مصرفی ( تحویل شده به مراجعه کنندگان شعب) : ۲۸.۹۸۹.۵۲۹ برگ

۲.    آرای داخل صندوق های اخذ رای: ۲۸.۷۵۰.۷۳۶ برگ

۳.    آرای باطله غیر مأخوذه درون صندوق: ۱۰۰.۲۳۱ برگ

۴.    آرای مأخوذه: ۲۸.۶۵۰.۵۰۵ رأی

۵.    آرای باطله مأخوذه: ۳.۷۴۰.۶۸۸ رأی

۶.    آرای صحیح: ۲۴.۹۰۹.۸۱۷ رأی

آرای  هر یک از نامزدها:

آقای سید ابراهیم رییسی ۱۸.۰۲۱.۹۴۵ رأی

آقای محسن رضایی میرقائد ۳.۴۴۰.۸۳۵ رأی

آقای عبدالناصر همتی ۲.۴۴۳.۳۸۷ رأی

آقای سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی  ۱.۰۰۳.۶۵۰ رأی

رئیس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: در اجرای تبصره ٨ ماده ٣١ قانون انتخابات ریاست جمهوری، نتایج کامل شمارش آرا به شورای نگهبان اعلام شده است و مطابق همین تبصره، تایید نهایی صحت انتخابات برعهده شورای نگهبان است.

* رئیس ستاد انتخابات استان تهران و اعلام نتیجه انتخابات خبرگان در پایتخت

نتیجه انتخابات خبرگان در تهران اعلام شد. «شکراله حسن بیگی» رئیس ستاد انتخابات استان تهران  اعلام کرد: براساس آرا شمارش شده، آیت‌الله علیرضا اعرافی با یک میلیون و ٢٩٣ هزار و  ٧٢ رای، آیت‌الله حسینعلی سعدی با ٦٥٦هزار و ١١ رای و آیت‌الله احمد دانش زاده مومن با ٥٨٤ هزار و ٥٤٩ رای به ترتیب بیشترین آرا را کسب کرده اند.

*دبیر شورای نگهبان: انتخابات با موفقیت کامل برگزار شد

آیت الله «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان چهارشنبه دوم تیر طی سخنانی در نطق پیش از دستور جلسه شورای نگهبان با اشاره به «برگزاری موفق انتخابات» تصریح کرد : الحمدلله انتخابات با موفقیت کامل و بدون هیچ تنشی و در آرامش کامل برگزار شد.

دبیر شورای نگهبان خاطر نشان کرد: جا دارد که به رئیس جمهور منتخب هم به دلیل کسب رای مردم، تبریک و تهنیت عرض کنم و امیدوارم که ان‌شاالله ایشان در جایگاه ریاست جمهوری بتوانند مشکلات مردم را حل و فصل کنند.

آیت الله جنتی اضافه کرد: باید بابت برگزاری این انتخابات با شکوه شاکر خداوند متعال باشیم و الحمدلله این رایی که به رئیس جمهور منتخب داده شد، حتما همه و به خصوص شخص رئیس جمهور منتخب باید قدردان این مردم همیشه در صحنه باشند و رئیس جمهور منتخب هم باید در دوران ریاست جمهوری تمام تلاش خود را کند تا مشکلات مردم عزیز را حل کند.

وی در پایان به آیات مدرسی یزدی و اعرافی که با رای مردم به عضویت مجلس خبرگان رهبری درآمده‌اند نیز تبریک گفت.

آخرین اخبار از تشکل‌های اصلاح‌طلب

*تبریک دبیرکل حزب اعتماد ملی به رئیسی

«الیاس حضرتی» دبیرکل حزب اعتمادملی، در پیامی به سیدابراهیم رئیسی پیروزی وی را در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تبریک گفت.

در این پیام تبریک آمده است: متاسفانه همانطوریکه می دانید و می دانیم عملکرد نهادهای حاکمیتی در جریان بررسی صلاحیتها موجب حذف بسیاری از نامزدهای اصلی جریانهای سیاسی مورد قبول بخش زیادی از مردم ایران شد - که جنابعالی نیز عدم رضایت خود را اعلام داشتید - و همین امــر موجب قهر بخش عظیمی از آنان و نوعی «قهر ملی» با انتخابات از سوی مردم شد.

در ادامه می‌خوانیم: ضمن اعلام همدلی با همه کسانی که به دلیل نداشتن نامزد انتخاباتی مناسب، یا در اعتراض به عملکرد حاکمان و مسئولان نظام و یا به خاطر معضلات و مشکلات معیشتی از حضور در عرصه انتخابات امتناع کردند و یا رای غیــر قابل پذیرش دادند وظیفه خود می دانیم از همه کسانی که در انتخابات شرکت کردند، تشکــر و تقدیر کنیم. ما نیز باور داریم رئیس جمهوری منتخب، رئیس همه مــردم و جمهور است؛ خواه در انتخابات شرکت کرده باشند یا نکرده باشند و خواه به شما رای داده باشند یا نداده باشند. طبعا رئیس جمهوری منتخب باید خود را خدمتگزار همه مردم ایران بداند و تلاش خود را مصروف حل مشکلات همه اقشار جامعه کند.

آخرین اخبار از تشکل‌های اصولگرا

* پیام شورای وحدت به مناسبت پیروزی رئیسی در انتخابات

شورای وحدت اصولگرایان در پیامی ضمن تبریک پیروزی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: بی تردید رمز موفقیت و پیروزی در گرو وحدت و همبستگی و به کارگیری همه ظرفیت ها است.

در این پیام آمده است: برای «شورای وحدت» که با محوریت جامعه روحانیت مبارز در سراسر کشور شکل گرفت و توانست احزاب و تشکل ها و اقشار مختلف و نیروهای انقلابی و ارزشی را مجتمع سازد، مایه مباهات است که از آغاز فعالیت با دعوت از حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی برای حضور در عرصه انتخابات و سپس با هدایت آرای مردم به سمت کاندیدای اصلح و ایجاد شور و نشاط در فضای انتخابات، وظیفه خود را در این برهه حساس به انجام رساند تا سهمی در پیروزی بزرگ ملت ایران داشته باشد.

این پیام می‌افزاید: اینک ضمن تبریک به منتخب شایسته ملت عزیز ایران، امیدواریم با استقرار دولتی مردمی، کارآمد، جهادی، فراگیر و اولویت بندی مشکلات اصلی شاهد اصلاح امور و پیشرفت کشور باشیم. بی تردید رمز موفقیت و پیروزی در گرو وحدت و همبستگی و به کارگیری همه ظرفیت هاست.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha