اخذ تاییدیه فنی تست حیوانی ربات جراح سینا تا یک سال آینده

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری از گذراندن تست های حیوانی سامانه جراحی رباتیک از راه دور خبر داد و گفت: این ربات بعد از اخذ مجوزها در یک سال آینده، در فاز انسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، سورنا ستاری روز چهارشنبه در جریان اولین عمل جراحی رباتیک از راه دور روی حیوان که در مرکز مهارت های پیشرفته بالینی بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: یکی از اتفاقات خوب بیمارستان امام راه اندازی این مرکز بود که در کنار بخش درمان، می توان تکنولوژی های جدید را در آنجا توسعه داد.

وی بیان کرد: ربات سینا که در دنیا به عنوان ربات های داوینچی مطرح است، چندسالی است در ایران به تولید رسیده و این محصول دانش بنیان اکنون در حال اخذ تاییدیه های حیوانی است تا در فاز انسانی مورد استفاده قرار گیرد. جراح می تواند از هزاران کیلومتر دورتر عمل جراحی را انجام دهد و این موضوع در بسیاری از موارد که نمی توان بیمار را جابجا کرد، اهمیت بالایی خواهد داشت. 

ستاری یادآور شد: در یک سال آینده تاییدیه های فنی در خصوص تست حیوانی دستگاه اخذ می شود و در مراکز جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: این عمل جراحی از راه دور در دو بیمارستان امام خمینی و سینا روی یک حیوان به خوبی انجام گرفت. این امر شروع یک حرکت بزرگ و نوآوری جدید در حوزه جراحی است و امید است هر چه زودتر به مرحله توسعه انسانی برسد.

نخستین عمل جراحی رباتیک از راه دور در ایران، با استفاده از ربات جراح سینا ساخت شرکت دانش‌بنیان نوآوران رباتیک و پزشکی سینا با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امروز با موفقیت روی یک سگ انجام شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha