اتحادیه اروپا ۱۵۰ میلیون واحد دیگر واکسن مدرنا سفارش داد

تهران - ایرنا - کمیسیون اروپا روز سه شنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا قصد دارد ۱۵۰ میلیون واحد واکسن کووید - ۱۹ اضافی به شرکت داروسازی مدرنای آمریکا سفارش دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز؛ سازمان ملل متحد به تازگی در گزارشی اعلام کرد: با گذشت ۶ ماه از آغاز واکسیناسیون کووید-۱۹ در جهان، از مجموع واکسن‌های تزریق شده، ۴۴ درصد در کشورهای ثروتمند و تنها چهار دهم درصد در کشورهای فقیر تزریق شده؛ به عبارت دیگر، دسترسی ثروتمندان به این واکسن، ۱۱۰ برابر بیشتر از فقیران بوده است.

این واحدهای اضافی که در سال آینده (۲۰۲۲) تحویل اتحادیه اروپا خواهد شد، بخشی از قرارداد خرید ۳۰۰ میلیون واحد واکسن مصوبه فوریه گذشته است که نیمی از ظرفیت آن تاکنون توسط این نهاد سفارش داده شده است.  

اتحادیه اروپا در نوامبر گذشته نیز ۱۶۰ میلیون واحد مدرنا بر اساس قرار داد عرضه اولیه سفارش داده بود.

در حالی که سازمان جهانی بهداشت در باره به پایان رسیدن واکسن‌ کرونا در کشورهای فقیر هشدار داده، کشورهای ثروتمند از عرضه واکسن کافی به کشورهای نیازمند، خودداری می کنند.  

کمبود واکسن در کشورهای فقیر و با درآمد کم در جهان در حالی آشکارا احساس می شود که پیش از این به رغم وعده هفت کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به گروه ۷ درباره اختصاص یک میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای نیازمند، منتقدان این طرح می گویند این کمک مشکلات ساختاری این کشورها در عرضه واکسن را حل نمی کند.

فریاد رهبران جهان برای توزیع عادلانه واکسن و تصاویر قبرستان‌های مملو از فوتی‌های جدید در آفریقا تا جنازه‌ سوزی‌های بیماران کرونایی در هند، هرگز از حافظه تاریخی قرن ۲۱ پاک نخواهد شد اما نکته دردناک تر اینکه نه گوشی برای شنیدن این فریادها است و نه چشمی برای دیدن این تصاویر.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان