مجری طرح  چغندر قند  : مکانیزاسیون در چغندرکاری باید در الویت قرارگیرد

بجنورد-ایرنا- مجری طرح چغندرقند کشور گفت: وزارت جهاد کشاورزی به دنبال توسعه کشت مکانیزه برای ارتقاءسطح تولید این محصول راهبردی در کشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، پیمان حصادی عصر روز سه شنبه در بازدید از مزارع چغندر قند شیروان اظهار داشت: در حال حاضر میانگین برداشت چغندر قند در هر هکتار مکانیزه حدود ۵۰ تن است که توسعه مکانیزاسیون می تواند هزینه تحمیلی به کشاورزان را کاهش دهد.
وی اضافه کرد : اگر کشاورزان به سمت کشت مکانیزه چغندر قند حرکت نکنند، قطعا متضرر خواهند شد و با این فرایند وزارت جهاد کشاورزی تمام تلاش خود را در راستای توسعه مکانیزاسیون در این بخش به کار می گیرد.
وی میانگین برداشت چغندر قند از مزارع سنتی را در سطح کشور بین ۴۲ تا ۴۴ تن اعلام کرد.
مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی به اشاره به کمبود آب در سطح کشور کاشت این محصول به صورت نشاء کاری را یکی از راهکارها برای ارتقاء میزان تولید و کاهش هزینه و آب اعلام کرد و اظهارداشت :  با توجه به محدودیت منابع آبی کشت نشاء کاری می تواند بخشی از این مشکل را جبران کند و با توسعه مکانیزاسیون با وجود کاهش سطح زیرکشت، میزان تولید کاهش چندانی نخواهد داشت.
حصادی کمبود سرمایه گذاری را از دیگر مشکل در تولید چغندر قند اعلام کرد و افزود : چغندر برای حوزه صنعت کاشته می شود و به نظر می رسد که بخشی از سرمایه گذاری حوزه صنعت باید به سمت  توسعه کارخانه های قند سوق داده شود.
وی با اشاره به برنامه کشت چغندر قند پاییزه اظهارداشت : در سال زراعی جاری حدود ۴۰ درصد از محصول چغندر قند کشور در اسفندماه کشت شد که رکورد خوبی در این بخش به جا گذاشته شد و با محدودیت منابع آبی باید توسعه کشت پاییزه در دستور کار قرار گیرد.
وی مکانیزاسیون و برداشت را ۲ مشکل اصلی این محصول در کشور اعلام کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به مشکل کمبود  و مدیریت آب در استان باید کشت مکانیزه در اولویت برنامه های کشاورزان قرار گیرد .

محمدجواد تشکری با تاکید بر استفاده از سیستم های نوین آبیاری در کشت این محصول اظهار داشت: عملکرد تولید این محصول در هر هکتار ۴۵ تن است که امسال کود برای اراضی به اندازه کافی تامین شده است و در بحث آفات رعایت های لازم صورت گرفته و مشکل خاصی نداریم.

استان خراسان شمالی از نظر سطح زیر کشت چغندر قند رتبه ۹ و از نظر میزان تولید رتبه دهم کشور را دارد که با داشتن ۲.۱۳ درصد کشت چغندرقند کشور، ۱.۵۱ درصد محصول را تولید می کند.

کارخانه قند شیروان یکی از قدیمی ترین واحدهای تبدیلی در خطه شمال شرق کشور است که ظرفیت اسمی آن تبدیل چهار هزار تن چغندر قند در شبانه روز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha