۱ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۱۱
کد خبرنگار: 1058
کد خبر: 84378839
۰ نفر

برچسب‌ها

محیط‌بانان نمونه معرفی شدند

تهران - ایرنا - در همایشی به مناسبت روز ملی محیط‌زیست که با حضور رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد از سه محیط‌بانان نمونه، دو خانواده شهید، یک جانباز،‌ یک فرمانده و یک مدیر استانی تجلیل شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در این مراسم با قدرشناسی از مقام بالای محیط بانی، روز ولادت امام رضا (ع) و روزی محیط بان را تبریک گفت و صدور دستورالعمل ۱۳ گانه محیط بانی را اقدامی هویت بخش به محیط بانان دانست.

وی با اشاره به آغاز کار خود از اولین روز پاییز سال ۱۳۹۶ در یگان حفاظت سازمان محیط زیست، افزود: روزهای ابتدایی کار بسیار سخت بود، از جایی که مامور شدم پایه اش نظم و انظباط بود اما در یگان حفاظت با جمعیت سه هزار و اندی محیط بان با مشکلات فرا قانونی مواجه بودیم. همان روزها یک شکارچی و محیط بان به یکدیگر شلیک کرده بودند، برای شکارچی حدود ۷۰ میلیون تومان دیه و برای محیط بان بیش از ۳۰ میلیون تومان دیه مشخص کرده بودند. محیط بان مابقی دیه را از حقوق خود می پرداخت، حقوقی که در آن زمان ۶۰ درصد حقوق یک کارشناس سازمان با شرایط مشابه سابقه کار و تحصیلات بود.

وی ادامه داد: همچنین محیط بانان ۱۸ روز در منطقه بودند و سپس ۱۲ روز یا ۶ روز استراحت داشتند. از طرف دیگر در همان ماه های نخست یکی از محیط بانان شهید شد، برادر شهید از من مبلغی را قرض کرد تا بتواند مراسم تشییع را برگزار کند، بیش از یک سال خانواده محیط بان بدون حقوق بودند تا شهادت محیط بان گرامی تایید شود.

فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به شغل شریف و راهبردی محیط بانان، با آن شرایط نمی شد پیش رفت بنابراین خدمت رییس سازمان محیط زیست رفتم. با توجه ویژه رییس سازمان حفاظت محیط زیست به یگان حفاظت، یعنی مجموعه محیط بانی، دستورالعمل ۱۳گانه محیط بانان صادر شد. بر این اساس کار محیط بانان از ۱۸ – ۱۲ روز و ۱۸ – ۶ روز به ۲۴ - ۲۴ تبدیل شد یعنی ۲۴ ساعت خدمت ۲۴ ساعت استراحت ، و محیط بانان در ازای هر پنج شبانه روز کار، پنج روز استراحت می کنند. بر اساس این دستورالعمل، حداکثر مدت زمان کار و استراحت در هر مرحله پنج شبانه روز است؛ نمیخواهیم مدت زمان طولانی تری محیط بانان از خانواده دور باشند و در نقش پدری آنها و نیازهای خانواده خدشه وارد شود. همچنین حقوق محیط بانان امروز بیش از کارشناسان سازمان در شرایط مشابه است.

محبت خانی تصریح کرد: اعتبار از محل صرفه جویی سازمان در سال های ۱۳۹۷- ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، برای بیمه محیط بانان به کار گرفته شد. حتی در این مورد نیز در سازمان مقاومت هایی وجود داشت اما با دستور  رییس سازمان حفاظت محیط زیست، از این موانع گذشتیم.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه تجهیزات نیز بالغ بر ۷۲ میلیارد تومان در سه سال اخیر برای خرید البسه، گوشی، جلیقه ضدگلوله و ... هزینه شد گفت: برای خرید ۱۲۰۰ دستگاه موتور پرقدرت که بهترین موتور تولید داخل است و برای محیط بانی بومی سازی شده است، قرارداد امضا شده و به هر یک از پاسگاه ها دو موتور تحویل داده می شود. همچنین ۷۲ خودرو در این مدت خریداری شده است.

فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه ما به شدت از تولید داخل حمایت می کنیم، به قانونی که یگان را ملزم به خریداری خودروهای داخلی کرده است اشاره کرد و ادامه داد: خودروهای داخلی واقعا جوابگوی نیاز محیط بانان نیست و ظرف مدت یک سال از رده خارج می شود. همچنین خودروی شکارچی فرق دارد و خودروی محیط بان به پای آن نمی رسد.

محبت خانی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه های آینده این است که تحول و انقلابی در بحث خودرو انجام شود، گفت: تمام نشست های مربوط به محیط بانان تا کنون با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد که بیانگر توجه ویژه دکتر کلانتری به حوزه محیط بانی است.

وی به نقل از دکتر کلانتری، گفت که محیط بانان معلمان فرهنگی سازمان هستند و گفت: محیط بانان در تمامی مدارس هفته ای یک ساعت به آموزش در زمینه محیط زیست می پرداختند و بعد از شیوع کرونا نیز آموزش ها از طریق فضای مجازی ادامه دارد.

فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با تاکید بر توجه به پیشگیری از وقع جرم، گفت: قوانین جرم مدار و کیفری داریم اما نگاه ما بیش از نگاه کیفری نگاه پیشگیرانه است چرا که اعتقاد به ۸۰ میلیون محیط بان داریم و این امر از طریق همین ۳۵۰۰ محیط بان صورت می گیرد.

محبت خانی در ادامه با تاکید بر هویت بخشی به محیط بانان در سال های اخیر، گفت: بیمه همیاران محیط زیست نیز تصویب شد و لازم است از حمایت های صورت گرفته از محیط بانان تشکر کنم.

در این مراسم همچنین تاکید شد که اقدامات لازم صورت گرفته است و روز ولادت امام رضا (ع) به نام روز ملی محیط بان نامگذاری می شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha