تداوم دوسالانه‌ها به تعامل دولت و انجمن‌ها وابسته است

تهران- ایرنا- مدیر نهمین دوسالانه نقاشی ایران در تشریح دلایل تعویق ۱۰ ساله برگزاری این رویداد گفت: برگزاری دوسالانه فقط یک خواسته از طرف نهادها نیست، بلکه باید همراهی، هم‌نظری و تعامل بین انجمن‌های هنری و مجموعه‌های دولتی وجود داشته باشد تا برگزاری دوسالانه‌های هنری تداوم یابند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، امیر راد مدیرنهمین دوسالانه نقاشی ایران در نشست خبری این رویداد گفت: ششمین دوسالانه نقاشی ایران، آخرین بینالی است که در سال ۱۳۸۲ از سوی انجمن نقاشان ایران برگزار شد. بینال فعلی قرار بود سال‌ ۹۹ برگزار شود اما شرایط همه‌گیری ویروس کرونا و تأخیر در برگزاری بینال مجسمه‌سازی، تاریخ برگزاری را به امسال موکول کرد که اکنون ۱۸ سال از آن دوسالانه فاصله گرفتیم.

وی با اشاره به از میان برداشته شدن محوریت مدیوم در دوسالانه های معتبر جهانی گفت: ساختار انجمن‌ها رسانه محور هستند درحالی که چشم انداز دوسالانه نقاشی در آینده فاصله گرفتن از رسانه محوری است و به دنبال برگزاری دوسالانه هنر هستیم. درحالی که انجمن ها چون ساختارشان رسانه محور است موجب شده است که در رسانه تخصصی خود این فعالیت ها را انجام دهند.

راد افزود: وقتی موضوع بینال هنر است مشکل عنوان ساختار رسانه‌ای هنر از سوی انجمن ها است و حتی بیشتر در این رویدادها شاهد حرکت  آثار به سوی میان رسانه ای هستیم که با تمرکز آنها بر رسانه هنری انجام می شود. بنابراین تصمیم گرفتیم چشم‌انداز این بینال غیر رسانه محور باشد اما نیم‌نگاهی به رسانه نقاشی داشته باشد.

وی در تشریح فضای نهمین دوسالانه نقاشی ایران گفت: این رویداد در سه بخش سراسرنما (panorama)، کیوریتوریال (curatorial)  و گفت‌وگو  (forum) برگزار خواهد شد. بخش سراسرنما رویکرد سنتی دارد که کشف استعدادهای جوان از وظایف آن است.

مدیر نهمین دوسالانه نقاشی ایران به استقبال ۲۰ درصدی شرکت کنندگان از این رویداد اشاره کرد و گفت: چهار هزار و ۴۱۱ اثر از یکهزار و ۹۰۴ هنرمند به بخش «سراسرنما» ارسال شد که ۷۵ درصد آثار رسیده به بانوان هنرمند اختصاص داشت.۲۰ مرداد آثار انتخابی این مرحله به خانه هنرمندان ارسال می‌شوند تا به صورت حضوری، انتخاب نهایی صورت گیرد.

رییس انجمن نقاشان ایران ۵ شهریور را همزمان با آغاز به کار بخش کیوریتوریال؛ تاریخ افتتاح رسمی نهمین دوسالانه عنوان کرد و گفت: در این بخش سه کیوریتور حضور دارد که با توجه به اینکه این بخش مکان محور است هنوز محل برگزاری آن قطعی نشده است.

تداوم دوسالانه‌ها به تعامل دولت و انجمن‌ها وابسته است

مدیر نهمین دوسالانه نقاشی ایران از حضور پروژه های مستقل در بخش گفتگو خبر داد و گفت: اساس این بخش بر روی پروژه های تحقیقی و پژوهشی بنا شده است و محدودیت زمانی ندارد. می‌تواند پیش از آغار رسمی دوسالانه شروع شود و بعد از آن هم ادامه یابد

راد با اشاره به تقدیر از هنرمندان در این رویداد گفت: بخش نمایش آثار مدعوین را در کنار بخش «سراسرنما» خواهیم داشت چون وقتی یک رویداد سال‎ها برگزار نمی شود، جایگاه خود را از دست می‌دهد و امکان دارد هنرمندان تثبیت شده در بخش سراسرنما شرکت نکنند.

این نقاش در تشریح دلایل دلایل تعویق برگزاری دوسالانه در این سال ها گفت: برگزاری دوسالانه فقط یک خواسته از طرف نهادها نیست، بلکه باید همراهی وهم نظری بین مجموعه های برگزار کننده وجود داشته باشد. نبود هماهنگی های لازم میان این نهادها بخشی از دلایل این تعویق بود.

وی با اشاره به تحولات ساختاری در بستر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی متکی بر زمان و مکانِ کنونی گفت: درحال حاضر مرجعیت از بینال خارج شده است. در گذشته همه هنرمندان در بخش فراخوانی حضور پیدا می کردند اما  باید اکنون حضور درستی در کنار دیگر مراجع داشته باشیم تا هنرمندان ترغیب به حضور در رویدادی شوند که ۱۰ سال از برگزاری آخرین دوره آن گذشته است. باید به دنبال ایجاد ساختاری باشیم که بتواند مطالبات هنرمندان را برآورده کند.

وی با اشاره به احتمالات شیوع ویروس کرونا در ایام برگزاری دوسالانه گفت: ما در انجمن هنرمندان نقاش ایران دومین نهادی بودیم که نمایشگاه تور مجازی برگزار کردیم، بنابراین اگر نتوانیم در شهریور بخش‌هایی را به صورت فیزیکی برپا کنیم، آن بخش‌ها را آنلاین برگزار خواهیم کرد اما بخش کیوریتوریال که مکان مند است به صورت مجازی امکان برگزاری ندارد.

وی به رایزنی با چند گالری در منطقه ۶ تهران اشاره کرد و گفت: با توجه به حضور خانه هنرمندان و بخش مهمی از گالری های تهران در این منطقه، در حال برنامه ریزی هستیم که به برخی از رخدادهای دوسالانه از منظر شهری در این منطقه پرداخته شود.

راد از اعطای جایزه بزرگ نقاشی در این دوره خبر داد و گفت: این جایزه از طریق فراخوان با حمایت بیمه سامان برگزار خواهد شد که بزرگترین جایزه نقدی در نقاشی ایران است.

محمدرضا فیروزه‌ای عضو شورای سیاست گذاری این رویداد با تشریح قدمت دوسالانه ها در ایران گفت: تمامی دوسالانه با هدف کشف استعدادهای جوانان برگزار شده است و در سیر تحول هنرهای تجسمی بسیار موفق بوده است. نکته مهم آسیب شناسی عدم برگزاری دوسالانه در این ۱۰ سال گذشته است و اکنون باید حدود ۲۰ دوسالانه برگزار می کردیم درحالی که اکنون هشتمین دوره را تجربه می کنیم.

وی افزود: نبود چنین فضاهایی در فضای نقاشی ایران آسیب های جدی وارد می کند که خصوصا هنرمندان شهرستانی که دسترسی به فضای نمایش آثار خود را  نسبت به پایتخت ندارند بیشترین لطمه را دیدند.

وی فاصله برگزاری این رویداد را در این سال ها در پایین آمدن کیفیت نقاشی مهم دانست و گفت: زمانی که یک رویداد ۱۰ سال از برگزاری آن می گذرد بدون شک شاهد کاهش قدرت آثار خواهیم بود.

عضو شورای سیاستگذاری دوسالانه گفت: تداوم و برگزاری این رویداد هدف اصلی است تا بتوانیم به مسئولین گوشزد کنیم که چنین فضایی نیاز هنر کشور است تا این راه بن بست، گشوده شود و انرژی جوانان در سراسر کشور به هدر نرود.

وی افزود: برگزاری دوسالانه به صورت سنتی دیگر امکان برگزاری ندارد و باید بر اساس نگاه معاصر به هنر برگزارشود. در این راستا تلاش های زیادی انجام شده است که امیدوارم در آینده شاهد برگزاری دوسالانه هنر باشیم.

تداوم دوسالانه‌ها به تعامل دولت و انجمن‌ها وابسته است

علی ندایی عضو دیگر شورای سیاستگذاری این رویداد سخنان خود را با نقل استاد جلیل ضیاپور چنین آغاز کرد: درکشور ما هنر همانند چرخ پنجم خودرو است. یعنی زاپاس است. که در شرایط ضروری به آن نیاز است و دوباره کنار گذاشته می شود. به نظرم حرف پر مغزی است که درباره اکنون هم صدق می کند.

ندایی به کاستی در بودجه دوسالانه اشاره کرد و گفت: اگر برای هنر هزینه نشود نمی توان کارهای جدی انجام داد و اکنون با هیچ داریم کار انجام می دهیم. در ورزش به دنبال کسب شخصیت هستم که اعتبار به دست آوریم در حالی که ما در هنر اعتبار داریم و به آن نمی پردازیم.

وی به دریافت ۴۰۰ میلیون تومان از اداره‌کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم کاتالوگ چاپ کنیم، فقط ۲۰۰ میلیون باید برای آن هزینه کنیم. احساسم چنین این است که با دست تنگی که داریم، نمی‌توانیم معجزه ای انجام دهیم و فقط خواستیم فاصله ۱۰ ساله، ۱۲ ساله نشود.

ندایی به کاهش کیفیت آثار بخش سراسرنما نسبت به دوره های گذشته اشاره کرد و گفت: کارهای این بخش قوی نیست و و آثار ۱۰ سال قبل به جرأت می‌گویم بهتر بود. این تعویق در برگزاری صدمه عظیمی به بدنه دوسالانه زده است. 

گفتنی است، انجمن هنرمندان نقاش ایران با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر بخش «سراسرنما» نهمین دوسالانه ملی نقاشی ایران را در شهریورماه ۱۴۰۰ به مدت یک ماه برگزار خواهد کرد.

شایان ذکر است، عضای هیأت انتخاب این دوره از دوسالانه نقاشی عبارتند از: فرح اصولی ، علیرضا آدم‌بکان، فریدون امیدی، بهزاد حاتم، داریوش حسینی، رزیتا شرف‌جهان، علی نصیر.

نشست خبری نهمین دوسالانه نقاشی ایران با حضور امیر راد مدیر نهمین دوسالانه نقاشی ایران و  محمدرضا فیروزه ای ،علی ندایی، هلنا شین دشتگل، مژگان قدوسی از اعضای شورای سیاست گذاری این رویداد، ظهر سه شنبه ۱ تیرماه در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد. 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha