فقدان وحدت و ارتباط، روایت پاکستان از اوضاع افغانستان

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیرامور خارجه پاکستان که اخیرا در آنتالیا با مقامات ارشد دولت افغانستان دیدار داشته، همزمان با تصرف ده‌ها شهر در افغانستان توسط طالبان، با وخیم خواندن این وضعیت و اعلام نگرانی اسلام‌آباد؛ گفت: وحدت و ارتباط در افغانستان مفقود شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از منابع رسمی پاکستان، همزمان با سقوط ده‌ها شهر در افغانستان و پیشروی جنگجویان طالبان برای تصرف مناطق مهم این کشور، دولت اسلام‌آباد از افزایش نگرانی‌های خود نسبت به وضعیت وخیم افغانستان خبر داد.

وزیر امور خارجه پاکستان که روزهای اخیر در حاشیه مجمع دیپلماسی آنتالیا در ترکیه با همتای افغانستانی و رئیس شورای عالی مصالحه این کشور دیدار کرده بود، روز سه‌شنبه گفت: اوضاع داخلی افغانستان بسیار نگران کننده است و به نظر می‌رسد هیچ اتحاد، هماهنگی و ارتباط میان ذی نفعان وجود ندارد.

«شاه محمود قریشی» که چندی پیش مواضع مشاور امنیت ملی دولت اشرف غنی علیه پاکستان را به سخره گرفته و تصمیم به قطع هرگونه تماس رسمی با این مقام افغانستانی گرفت، افزود: بیش از ۵۰ درصد از نیروهای خارجی از افغانستان خارج شده اند و اگر در این وضعیت مذاکرات با طالبان متوقف شود، وضعیت بسیار اسفناک و نگران کننده ای به وجود خواهد آمد.

وی با تکرار مواضع نخست وزیر پاکستان اضافه کرد: ما آماده مشارکت برای صلح هستیم و هرگز به منازعات در افغانستان ملحق نخواهیم شد و دنبال رویارویی نیستیم.

وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به تلویحی به آمریکا اظهار داشت: جهان از ما توقع کارهای زیادی دارد اما پاکستان براساس منافع ملی خود گام برداشته و تصمیم گیری می‌کند.

وی در واکنش به برخی گزارش‌ها درباره اقدام رئیس جمهوری افغانستان برای تغییر فرمانده ارتش و وزیر دفاع این کشور، افزود: این تحولات نشان می‌دهد که رهبران کابل نیز از این وضعیت رضایت ندارند.

درحالی که جنگ بین نیروهای دولتی و طالبان در بسیاری از مناطق افغانستان به شدت ادامه دارد، اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور قرار است در راس هیاتی برای گفت وگو با همتای آمریکایی خود عازم واشنگتن شود.

این سفر درحالی انجام می‌شود که بسیاری از کارشناسان افغانستانی خواستار خروج مسوولانه نیروهای خارجی از این کشور شده و همزمان سقوط بسیاری از شهرها را نتیجه عدم پشتیبانی هوایی از نیروهای دولتی عنوان می‌کنند.

نخست وزیر پاکستان روزهای اخیر طی مصاحبه با خبرنگار شبکه برخط "اچ بی‌او مکس" هشدار داد که خروج نظامی آمریکا از هم اکنون نگرانی‌هایی را به دنبال دارد و ما تاکید می‌کنیم که بدون یک توافق سیاسی، امکان بروز جنگ داخلی در افغانستان وجود دارد.

وی افزود: توافق سیاسی در افغانستان به معنای دولت ائتلافی میان رهبران افغانستان و طالبان است زیرا راه حل دیگری وجود ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha