منطقه آزاد قصرشیرین در ۲ حوزه کُردی و عربی عراق ظرفیت‌های خوبی دارد

قصرشیرین- ایرنا- دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: منطقه آزاد تجاری قصرشیرین دارای ظرفیت‌های خوبی در ۲ حوزه کُردی و عربی با کشور عراق است و هم اکنون صادرات کالا با روند بسیار خوبی در مرزهای خسروی و پرویزخان این شهرستان در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «حمیدرضا مومنی ازندریانی» روز سه‌شنبه در حاشیه سفر به قصرشیرین و بازدید از مرزهای این شهرستان و محدوده منطقه آزاد تجاری این شهرستان و در جلسه‌ای در محل پایانه مرز بین المللی خسروی، افزود: تصویب منطقه آزاد قصرشیرین عنایت دولت بود که با تلاش‌های زیادی به تصویب رسید و باید بتوانیم مراحل اجرایی را پیش ببریم.

وی اظهار داشت: در مناطق آزاد مهمترین بحث تولید و صادرات است و بر همین اساس در مناطق آزاد در ۲بخش کارکرد و همچنین تصویب اساس نامه را داریم و طرح جامع به عنوان نقشه راه ترسیم می شود تا ما آن ها را پیش ببریم.

همه مسایل در محدوده منطقه آزاد باید دیده شود

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: موضوع دیگر ساختار اداری است که براساس تجربیات انجام می شود و باید مراحل اداری و قانونی طی شود که در حال انجام است چون این مناطق باید خودشان اداره کنند.

مومنی ازندریانی اضافه کرد: در حوزه مناطق آزاد جدید باید مکانیزم هایی را برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف تعریف کنیم و تعیین تکلیف زمین و اسناد مربوط به منطقه موضوع دیگر است که باید شرایط را برای سرمایه گذاران فراهم نماییم تا مشکلی برای آنها پیش نیاید که بعضی از مناطق آزاد کشور به دلیل مشکل اسناد هنوز کارها به خوبی پیش نمی رود.

وی ادامه داد: از هفت منطقه آزاد که الان کار می کنند باید این مکانیزم مالی و اساس نامه ساختار اداری و مالی و اسناد را تنظیم کنند و بخشی از کار را منطقه آزاد ارس در این منطقه شروع می کنند تا استارت کار زده شود.

او گفت: در مرحله راه اندازی باید زیرساخت‌های لازم انجام شود و در ۱۲هزار هکتار منطقه آزاد باید همه مسایل را ببینیم و با یک چارچوب مشخصی انجام شود.

او اضافه کرد: ارس جز مناطق آزاد پیشرو در کشور است که از ظرفیت آن ها برای شروع کار در قصرشیرین استفاده می کنیم و مهم این است که در منطقه آزاد چطور کار کنند و چقدر باعث رونق و اشتغال شود.

منطقه آزاد قصرشیرین در ۲ حوزه کُردی و عربی عراق ظرفیت‌های خوبی دارد

مسایل فرهنگی اجتماعی بایددر منطقه لحاظ شود

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در ادامه اظهار داشت: مسایل اجتماعی و فرهنگی در منطقه باید لحاظ شود زیرا منطقه آزاد باید باری از روی دوش مسایل اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی بردارد و قطعا اگر مشکلی ایجاد کند از فعالیت آن جلوگیری می کنیم.

او اضافه کرد: توصیه رهبر معظم در مورد مناطق آزاد به درستی لحاظ می شود ما با تمام توان در خدمت هستیم تا قصرشیرین به عنوان الگویی برای مناطق آزاد کشور  معرفی گردد.

با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام، قصرشیرین ۱۵ اردیبهشت ماه سال جاری به صورت رسمی منطقه آزاد تجاری شد.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.

استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha