امنیت پایدار در آبادان و خرمشهر با سرمایه‌گذاری و گردشگری ایجاد می‌شود

آبادان - ایرنا - سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند گفت: ایجاد بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری و توسعه گردشگری امنیت پایدار را در شهرستان های آبادان و خرمشهر تضمین می‌کند.

به گزارش ایرنا حسین گروسی سه‌شنبه در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت:امنیت پایدار در مرزها با سرمایه‌گذاری و همچنین توسعه گردشگری صورت می‌پذیرد و منطقه آزاد اروند با داشتن پتانسیل بالا در این خصوص می‌تواند زمینه لازم را برای امنیت پایدار فراهم کند.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند خواستار برداشته شدن دژ مرزی در کل این منطقه آزاد شد و افزود: این منطقه به دلیل موقعیت استراتژیک در زمان هشت سال دفاع مقدس با مشکلات و ناامنی‌هایی روبرو بوده است اما اکنون با توجه به ارتباط دوستانه با کشور عراق و ایجاد گردشگری در نوار مرزی می‌توان امنیت پایدار را در منطقه ایجاد کرد.

وی افزود: ۱۳ کیلومتر دژ مرزی در مینوشهر وجود دارد که با برداشتن آن می توان زمینه توسعه گردشگری و همچنین سرمایه‌گذاری را در این منطقه فراهم نمود.

گروسی بیان کرد: عنصر امنیت قادر است زمینه شکوفایی استعدادها و تکامل یک جامعه را فراهم کند و اگر امنیت به‌ ویژه در مناطق مرزی محقق شود، خلاقیت‌ها فعلیت پیدا می‌کنند. 

وی ضمن تاکید بر امنیت مرزی، اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر گفت:ایجاد منطقه آزاد اروند در منطقه مرزی علاوه بر همه مزیت‌ها و محرومیت‌ زدایی‌ از منطقه ، می‌تواند با ایجاد توسعه اقتصادی منطقه‌ای و اشتغال‌زایی، از مهاجرت و خالی شدن منطقه از سکنه و به تبع آن، بروز ناامنی در نوار مرزی پیشگیری کند. 

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به پروژه‌های عمرانی در دست اقدام سازمان منطقه آزاد اروند برای رفع محرومیت از شهرهای آبادان و خرمشهر افزود: خوشبختانه تفاهمنامه بین این سازمان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) همچنان پابرجاست و قرارگاه پروژه‌هایی را در سطح منطقه اجرایی و به سرانجام رسانده است.

وی اظهار داشت: وظیفه سازمان منطقه آزاد اروند رونق اقتصادی، ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه تجارت است اما در کنار آن برای رفع محرومیت از منطقه اجرای پروژه‌های عمرانی در آبادان و خرمشهر را در دستور کار قرار داده است.

گروسی افزود: عوارض آلایندگی پالایشگاه به شهرهای آبادان و خرمشهر اختصاص داده شده و انتظار می‌رود این عوارض بجای هزینه‌های جاری در پروژه‌های عمرانی و رفاهی صرف شود.

۳۹ مغروقه جنگ از اروندرود خارج می‌شوند

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه گفت: عملیات خارج سازی ۳۹ فروند کشتی مغروقه به جا مانده از زمان جنگ در رودخانه اروند از یک ماه آینده آغاز خواهد شد تا کار لایروبی این رودخانه آغاز شود.

وی افزود: لایروبی اروندرود ضمن توسعه گردشگری دریایی می‌تواند بستر مناسبی برای تردد شناورهای تجاری و افزایش صنعت توریسم دریایی در منطقه فراهم کند. 

وی توسعه تجارت، سفر و گردشگری دریایی در منطقه آزاد اروند را مستلزم لایروبی رودخانه اروند دانست و گفت: گردشگری از راهبردهای سازمان منطقه آزاد اروند برای توسعه همه جانبه است و این مهم در دستور کار منطقه آزاد اروند قرار دارد. 

گروسی با اشاره به استعدادهای گردشگری منطقه آزاد اروند به ویژه در بخش گردشگری دریایی گفت: با بهره‌گیری از استعدادهای گردشگری دریایی این منطقه و فراهم کردن تحقق آنها ، گردشگری و در پی آن اقتصاد منطقه آزاد اروند بیش از پیش رونق می‌گیرد. 

سرپرست منطقه آزاد اروند ظرفیت این منطقه آزاد را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: منطقه آزاد اروند در کنار مرز مشترک با کشورهای منطقه از ظرفیت بالایی نظیر گردشگری، تجاری ، تولیدی و همچنین فرودگاه بین المللی برخوردار است که با همدلی و هم افزایی توان این را دارد که نشاط و امید را به مردم آبادان و خرمشهر بازگرداند.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می‌باشد که در محل تلاقی ۲رودخانه اروند و کارون واقع است. 
 این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha