۱ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۲
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84378292
۰ نفر

برچسب‌ها

ارمنستان و چشم‌انداز سیاسی جدید پس از انتخابات

تهران- ایرنا- پیروزی حزب نیکول پاشینیان در انتخابات پارلمانی ارمنستان و تثبیت قدرت وی با هدف تشکیل دولت جدید پس از منازعات سیاسی اخیر، می‌تواند شرایط و چشم‌انداز جدیدی را در عرصه سیاست داخلی این کشور ایجاد کند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، تارنمای خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد، تیگران موکوچیان رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان روز گذشته به خبرنگاران گفت که حزب "قرارداد مدنی" تحت هدایت نیکول پاشینیان  رای کافی( ۵۳.۹۲ درصد) را در انتخابات پارلمانی زودهنگام بدست آورده تا دولت جدید را تشکیل دهد.

در این میان ائتلاف تحت هدایت روبرت کوچاریان رئیس جمهوری سابق نیز ۲۱.۰۴ درصد آرا را بدست آورد که به عنوان دومین حزب پارلمان خواهد بود.

نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام ارمنستان در حالی اعلام شده است که هدف برگزاری این انتخابات، پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور پس از جنگ اخیر قره باغ بود.

ارمنستان و چشم‌انداز سیاسی جدید پس از انتخابات

اکنون که نتایج انتخابات مشخص شده و بار دیگر پاشینیان در راس قدرت باقی خواهد ماند، باید دید مخالفان وی حتی به رغم برگزاری انتخابات بار دیگر دست به اعتراض خواهند زد یا شرایط سیاسی ارمنستان آرام خواهد شد.

مخالفان پاشینیان که پس از جنگ اخیر قره باغ به شدت خواستار کناره‌گیری وی از قدرت بودند، دست به اعتراض های خیابانی زدند تا به نخست‌وزیر این کشور برای استعفا فشار بیاورند این در حالی است که پاشینیان بارها اعلام کرده بود که با هدف جلوگیری از تلفات و ضررهای بیشتر توافق نامه آتش‌بس با جمهوری آذربایجان را که تحت میانجی‌گری روسیه حاصل شد، امضا کرد.

پاشینیان پس از تشدید اعتراض مخالفان در ارمنستان به دنبال پایان جنگ اخیر قره‌باغ پیشتر گفته بود: "اگر مخالفان با برگزاری انتخابات زود هنگام موافقت کنند، ما موافقت خواهیم کرد. بیایید به حوزه های رای گیری برویم و ببینیم که اکثریت مردم واقعاً از چه کسانی حمایت می کنند".

ارمنستان و چشم‌انداز سیاسی جدید پس از انتخابات

با مشخص شدن نتیجه انتخابات پارلمانی زودهنگام ارمنستان به نظر می رسد این کشور شرایط جدید سیاسی را به خود خواهد دید و احتمالا در روزهای آینده نشانه‌هایی از این شرایط به چشم خواهد خورد.

در این میان یکسری رسانه‌ها گزارش داده اند که برخی احزاب مخالف اعلام کرده ناند نتیجه انتخابات را به رسمیت نمی شناسند اما بعید است بحران سیاسی در این کشور بار دیگر شدت بگیرد و احتمالا شرایط سیاسی آرام بگیرد.

چارلز میشل رئیس شورای اروپایی پس از پیروزی پاشینیان در انتخابات به وی تبریک گفت و طی توییتی نوشت:  تبریک گرم ما به نیکول پاشینیان به واسطه پیروزی در انتخابات ارمنستان. اتحادیه اروپا در کنار ارمنستان در مسیر افزایش اصلاحات در این کشور ما همچنین آماده حمایت بیشتر از ثبات منطقه ای هستیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha