۵ تا ۸ دهم درصد ایرانیان به دلیل هزینه‌های سلامت فقیر می‌شوند

تهران - ایرنا - معاون کل وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی هزینه‌های درمان در ایران را کمرشکن دانست و گفت: در کشور بین پنج تا هشت دهم درصد جمعیت به دلیل هزینه‌های سلامت فقیر می‌شوند.

به گزارس خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش، ایرج حریرچی روز سه شنبه در  مراسم بهره برداری از فاز دوم بیمارستان امام حسن مجتبی(ع)، افزود: ممکن است گفته شود که این درصد ناچیز است اما اگر در کل جمعیت کشور محاسبه کنیم بین ۴۷۰ هزار تا ۸۰۰ هزار نفر به دلیل صرف هزینه های سلامت فقیر می شوند.
وی فقر ناشی از سلامت را بدترین نوع فقر دانست و یادآور شد: یکی از موضوعاتی که باید توجه جدی به آن داشته باشیم  هزینه های فقرزا را در حوزه سلامت کاهش دهیم.

معاون کل وزیر بهداشت، ضمن تقدیر از توجه خیرین به توسعه زیرساخت های بیمارستان های دولتی از جمله مسیح دانشوری، نقش خیرین را در کشور بسیار مهم خواند و گفت: تمرکز خیرین باید بر ارائه خدمات نیز معطوف شود، البته اگر خیرین فقط بر ساخت و ساز تاکید دارند، توسعه زیرساخت های بیمارستان های دولتی بهترین مدل است، چراکه هزینه ارائه خدمات در این مراکز پایین و برعهده دولت است.
 حریرچی ادامه داد: در برخی ایالت های کشور کانادا بیش از ۷۰ درصد بیمارستان ها خیریه و غیرانتفاعی هستند و ما نیز باید در این عرصه به کمک فرهنگ غنی ایرانی، پیشرفت کنیم.
حریرچی، افزایش سلامت مردم و محافظت مالی از آن ها در حوزه سلامت را دو هدف مهم سازمان بهداشت جهانی دانست و اظهار کرد: در حوزه محافظت مالی، کاهش پرداختی از جیب مردم  که ناعادلانه ترین نوع ارائه خدمت است، کاهش هزینه های کمرشکن و کاهش هزینه های فقرزا از جمله مهمترین رویکردها محسوب می شوند.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: پاسخ به نیازهای غیربهداشتی و درمانی مردم از دیگر اهداف سازمان بهداشت جهانی است که شامل حفظ کرامت انسانی و ارایه خدمات با کیفیت غیربهداشتی و درمانی می شود.

مرکز پیوند بیمارستان مسیح دانشوری توسعه می یابد
همچنین معاون کل وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مرکز پیوند بیمارستان مسیح دانشوری که در حال حاضر پیوند های ریه ، کبد و قلب را انجام می دهد، توسعه می یابد.
حریرچی افزود: این بیمارستان نقش بسیار مهمی در درمان بیماران کرونایی هم از لحاظ تعداد و هم با ابداع روش های درمان های جدید که مورد الگو برداری جهانی هم قرار گرفته است، دارد.
وی با یادآوری این که این بیمارستان یکی از بیمارستان هایی که است که کمترین مرگ و میر بستری کرونا را داشته است، اظهار داشت: از ۷۰۰ پرستار این بیمارستان که ۹۵ درصد آنها زنان هستند، ۴۵۰ نفر در حین خدمت به بیماران کرونا گرفتند.
وی تاکید کرد که تاکنون مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در بین پرستاران، پزشکان و سایر کارکنان این بیمارستان نداشتیم که جای تقدیر و تشکر فراوان دارد.
حریرچی ادامه داد: بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان یکی از ارجاعی ترین بیمارستان های کشور در زمینه بیماری کرونا است که مشغول ارایه خدمات درمانی به بیماران است.
وی تصریح کرد: امروز فاز دوم بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) راه اندازی شده است. این بیمارستان دارای ۳۷۷ تخت است که با راه اندازی آن ، تعداد تخت های بیمارستان مسیح دانشوری به ۸۰۰ تخت می رسد.
معاون کل وزیر بهداشت افزود: توافق های خوبی با حضور خیرین برای ادامه ساخت و تجهیز انجام و قرار شد به این بیمارستان بخش رادیوتراپی هم اضافه شود تا این مجموعه  علاوه بر بیماران ریوی به بیماران سرطانی هم خدمات ارائه دهد.

فاز دوم بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) با حضور ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی اکبر ولایتی رییس بیمارستان مسیح دانشوری و علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امروز ( اول تیر ماه ) در محوطه بیمارستان مسیح دانشوری، راه اندازی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha