کنفرانس امنیت بین المللی مسکو زیرسایه کرونا و چالش‌های جدید جهانی
عکس آرشیوی است

مسکو - ایرنا - نهمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو امروز چهارشنبه در حالی با حضور صدها مقام نظامی و سیاسی از جمله هیات ایرانی آغاز بکار کرد که جهان با بحران ویروس کرونا و تحولات و چالش های امنیتی زیادی مواجه شده است و این کنفرانس در این شرایط اهمیت مهمی برای روسیه و دیگر کشورها خواهد داشت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، کنفرانس مسکو در مورد امنیت بین الملل از سال ۲۰۱۲میلادی هر ساله تحت نظارت وزارت دفاع روسیه برگزار می شود. این مجمع به طور مداوم نقش خود را به عنوان یک بستر معتبر برای بحث در مورد مهمترین مشکلات امنیت بین المللی تقویت می کند و به طور سنتی علاقه مندی زیادی را در روسیه و خارج از این کشور برانگیخته است.

این کنفرانس برای امنیت جامعه جهانی مهم است. دستور کار این مجمع معمولاً شامل موضوعات و دیدگاه هایی  است که بیشترین اهمیت را در مورد امنیت بین المللی دارند. جلسات عمومی جداگانه به طور سنتی به تبادل نظر در مورد تهدیدات نظامی معاصر از جمله بهبود سیستم کنترل تسلیحات اختصاص دارد. به طور معمول، آنها در مورد مسائل امنیتی در اروپا، خاورمیانه، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین بحث می کنند.

مقامات روسیه معتقدند که این کنفرانس مهم ترین مجمع بررسی موضوعات مربوط به ثبات و امنیت در جهان از جمله در سوریه، فلسطین اشغالی، افغانستان و همچنین قفقاز جنوبی است.

روسها معتقد به حل و فصل مسائل منطقه ای و بین المللی از طریق مذاکره و رایزنی و ارائه دیدگاه های کشورهای مختلف هستند از اینرو کنفرانس مسکو فرصت مناسبی برای طرح دیدگاهها و نظرات مختلف و متفاوت است.

سال گذشته، این کنفرانس به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد و به سال ۲۰۲۱ موکول شد.

حضور هیات ایرانی در این کنفرانس

هیات ایرانی به سرپرستی سردار سرتیپ ربانی معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح و  کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه در نهمین کنفرانس  امنیت بین الملل  در مسکو که از امروز چهارشنبه آغاز بکار کرده است، حضور دارند.

هیات ایرانی در حاشیه این کنفرانس با مقامات عالی رتبه نظامی و امنیتی روسیه و سایر کشورهای شرکت کننده دیدار خواهند داشت.


بیانیه وزارت دفاع روسیه در باره این کنفرانس

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که  بیش از ۶۰۰ مهمان در نهمین کنفرانس مسکو در مورد امنیت بین المللی شرکت خواهند کرد که چهارشنبه و پنجشنبه (۲۳ تا ۲۴ ژوئن)  برگزار می شود.  

در این پیام آمده است: "این مجمع در مورد مشکلات ثبات جهانی و منطقه ای و همچنین جنبه های مختلف امنیت در اروپا، آسیا، آفریقا، خاورمیانه و آمریکای لاتین بحث خواهد کرد. "

این اطلاعیه خاطر نشان می سازد که شرکت کنندگان در این نشست مسائل امنیت اطلاعات، "پیمان پس از پیمان حذف موشکهای میان برد و کوتاه برد] و اوضاع اروپا و همچنین نقش ارتش در جنگ را با در نظر گفتن بیماری کرونا مورد بحث خواهند گذاشت.

کنفرانس امنیت بین المللی مسکو زیر سایه کرونا و چالش های جدید حهانی
 

بیش از ۶۰۰ مهمان از جمله وزیران دفاع، روسای ستاد کل، هیئت های ادارات نظامی و نمایندگان جامعه متخصص از کشورهای مختلف و همچنین نمایندگان کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان امنیت ملی، سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا، کمیته بین المللی صلیب سرخ  در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

بنابراعلام وزارت دفاع روسیه، «در افتتاحیه این کنفرانس، ولادیمیر پوتین رئیس فدراسیون روسیه و دبیرکل سازمان ملل به صورت مجازی سخنرانی خواهند کرد.»

گزارش ها و جلسات عمومی

این وزارتخانه توضیح داد که «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، «الکساندر بورتنیکف» مدیر سرویس امنیت فدرال روسیه، «نیکولای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و سرگئی ناریشکین مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه در این کنفرانس در مورد موضوعات اصلی امنیتی بین المللی سخنرانی و گزارش خواهند داد.

این کنفرانس شامل هفت جلسه عمومی خواهد بود. «در روز اول ۲۳ ژوئن (دوم تیر)، جلساتی با موضوع « ثبات استراتژیک: تحول و چشم اندازها»، «منطقه آسیا و اقیانوسیه در متن سیاست جهانی»،  نقش ادارات نظامی در مبارزه با ویروس کرونا» و « امنیت اطلاعات: مشکلات و راه حل ها» برگزار خواهد شد.

در ۲۴ ژوئن (سوم تیر)، در جلسات عمومی موضوعات اصلی با عناوین  «همکاری های نظامی و نظامی - فنی در آفریقا و خاورمیانه به عنوان عامل اصلی تقویت امنیت منطقه ای»، «همکاری نظامی به عنوان ابزاری برای مقابله با چالش ها و تهدیدهای منطقه ای در آمریکای لاتین و نیمکره غربی» و   «امنیت اروپا: روندها و چشم اندازها» مورد بررسی قرار می گیرد.

این وزارتخانه اعلام کرد: «در حاشیه این کنفرانس، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه تعدادی از جلسات دو جانبه را با روسای ادارات دفاع از تعدادی از کشورهای خارجی برگزار خواهد کرد. »

این بخش تأکید کرد که پخش آنلاین این کنفرانس در وب سایت وزارت دفاع روسیه انجام خواهد شد.

دبیرکل ناتو دعوت روسیه برای شرکت در کنفرانس امنیتی مسکو را رد کرد

«ماریا زاخارووا» نماینده رسمی وزارت خارجه روسیه از رد دعوت این کشور از سوی «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو برای شرکت در کنفرانس امنیت بین المللی مسکو خبر داد.

 زاخارووا هفته گذشته  در جلسه توجیهی مسایل سیاست خارجی این کشور تصریح کرد: دبیرکل ناتو  دعوت روسیه را رد کرده و در کنفرانس امنیت بین المللی مسکو شرکت نخواهند کرد.

وی گفت: این رفتار اهداف واقعی ناتو را در برخورد با مسائل جهانی نشان می دهد.

زاخارووا ادامه داد: این موضوع در حالی است که پیشتر استولتنبرگ پیشنهاد برگزاری جلسه شورای روسیه و ناتو را داشت.

تلاش روسیه برای بازیابی نقش خود در نظام بین الملل

روسها در سال های اخیر تلاش کرده اند تا برای بازیابی قدرت ملی خود، بار دیگر نقش روسیه را به عنوان یک قدرت مهم و تاثیر گذار بین المللی احیا کنند.

یکی از شیوه هایی که روسها در این زمینه دنبال می کنند برگزاری کنفرانس ها و نشست های ادواری در زمینه مسائل مهم بین المللی مانند مسائل امنیتی، اقتصادی، هسته ای و انرژی در این کشور است که از موارد مهم آن می توان به نشست های مسکو برای میانجیگری برای حل و فصل «جنگ قره باغ»  ، نشست های آستانه، همایش جهانی اقتصاد در سن پترزبورگ و کنفرانس امنیت بین المللی مسکو اشاره کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha