دولت نگاه نظارتی به اصناف داشته باشد

تهران- ایرنا- اسماعیل کاظمی قهی می‌گوید: حق نظارتی حاکمیت نه تنها بر اصناف بلکه بر تمامی جامعه باید انجام گیرد اما دولت باید از تصدی‌گری خارج شود و نظارت مستقیم داشته باشد.  

اصناف، صنف، بازار و بازاریان همگی واژه هایی هستند که مردم در طول دوران حیات هر کشوری برای امرار معاش و هم در مسایل سیاسی با آن برخورد داشته اند و بازاریان همواره نقش موثری در اقتصاد کشور و همچنین به تبع آن در مسایل سیاسی ایفا کرده‌اند و خواهند کرد. اصناف، بزرگترین بخش نظام اقتصادی کشور و از جمله بنگاه های کوچک و متوسط به شمار می روند که بخش بزرگی از نظام تولید، توزیع و خدمات را به خود اختصاص داده اند.

همچنین با توجه به گستره اصناف در کشور، آنها علاوه بر ایفای نقش مؤثر در عرصه اقتصادی، در مسایل اجتماعی و فرهنگی نیز موثر هستند. بر این پایه، ظرفیت ها و قابلیت هایی که اصناف در عرصه های مختلف و از همه مهم تر عرصه اقتصادی جامعه دارند، سبب شده است تا نگاه ها به طرف آن به عنوان بخشی اثرگذار در نظام توزیع جلب شود.

یکم تیر به عنوان «روز اصناف» نامگذاری شده است. به همین مناسبت پژوهشگر ایرنا گفت و گویی با «اسماعیل کاظمی قهی» رییس صنف مصالح ساختمانی انجام داده است که متن آن در ادامه می خوانیم:

اصناف در دوره کرونا با مشکلات زیادی مواجه شدند

کاظمی قهی در خصوص مشکلات اصناف در دوره کرونا گفت: از زمان درگیری جهان با ویروس کرونا و به تبع آن کشور ما هم با مشکلات اقتصادی و اجتماعی متنوعی دست به گریبان شد در این میان اصناف نیز از این قاعده مستثنی نبودند و با وجود اینکه بعد از مدتی به برخی از شغل ها و شغل های گروه یک اجازه فعالیت دادند اما این شغل ها با یک روند کُند در فعالیت و اقتصاد خود مواجه شدند و هنوز هم همین مساله استمرار دارد و در حوزه های مختلف اثر دارد؛ یکی میزان مصرفی کل مصرف کنندگان با توجه به موضوع کرونا و دوم هم گرانی و قیمت فزاینده ای که یک مرتبه به بازار تحمیل شد، سطح خرید و فروش مجموعه اصناف را با کاهش روبرو ساخت. درست است که از نظر قیمت اگر بخواهیم از نظر ریاضی سنجش کنیم، شاید همطراز سال های قبل باشد اما از نظر محتوایی آن مبلغی که بیشتر شده به میزان تعداد کالا مصرف کمتری داشته است. این موضوع هم تا پایان کرونا همچنان ادامه خواهد داشت و اثر خود را به این زودی ها کم نخواهد کرد.

اصناف در یک بن بست قرار گرفته اند

رییس صنف مصالح ساختمانی اظهار داشت: حمایت دستگاه های مسوول که هم موظف بودند، همکاری لازم را در دوره شیوع کرونا با اصناف داشته باشند در حد انتظار نبود. بنابراین اصناف در یک بن بست قرار گرفته که همان بُعد نگرش و ایمان قلبی آنها به نظام و اسلام منتج به این شده که پایبند بمانند و حضور فعال خودشان را در انتخابات ریاست جمهوری به ظهور رساندند. اصناف در این برهه تاریخی مردانه حضور یافتند و آن چه را که در توان داشتند برای حمایت از تولید کشور و پویایی اقتصاد به کار بستند.

بی ثباتی قیمت ارز یکی از علت های مشکلات اصناف است

وی در خصوص نقش بی ثباتی در بازار ارز بر روی اصناف کشور بیان داشت: وقتی حرف از افزایش قیمت به میان می آید به علت های مختلفی بستگی دارد که این افزایش قیمت به ارز هم مربوط می شود و ارز هم یکی از آن علت ها است. اینگونه نیست که تولید کننده هم آن چیزی که می گوید، باید عملی شود. برای نمونه در صنف مصالح ساختمانی مساله سیمان یکی از آنها است. کارشناسان اقتصادی لحاظ کنند که قیمت تمام شده سیمان برای کارخانه چقدر می شود. پس کارخانه تولید کننده نمی تواند خودش را قیاس کند که اگر این سرمایه را در جای دیگری می گذاشتم، سود بیشتری به دست می آوردم زیرا آن سرمایه مربوط به کارخانه دار نبوده است، بلکه مربوط به صندوق توسعه ملی و مردم می شود که در اختیار تولید کننده گذاشته شده تا درست تولید کند و بقای تولید داشته باشد نه اینکه به بازار اجحاف کند. 

باید به مساله قیمت سیمان در این صنف توجه داشت

کاظمی قهی با مثالی از صنف سیمان فروشان گفت: وقتی رئیس جمهوری منتخب یعنی حجت الاسلام رییسی می گوید برای جوانان مسکن می سازم، چگونه با این وضعیت می تواند تحقق بپذیرد و اگر این کار بخواهد انجام شود آیا می توان آن را عملی کرد. پس باید برای این مساله راهکار مناسبی پیدا کرد. آیا واقعاً کارخانه های تولیدی سیمان با این قیمت سیمان را وارد بازار نکنند، می توان بقا پیدا کنند؟ آیا برای رونق بورس می بایست به صورت افسار گسیخته سیمان به بازار عرضه شود؟ پس باید همه این مسایل را در کنار هم قرار داد و دید که چه خروجی از آنها بیرون می آید که این کارها خروجی بسیار ناخوشایندی برای مردم خواهد داشت. پس درست است که حجت الاسلام رییسی باید ۴۵ روز دیگر دولت را تحویل بگیرد اما باید افرادی را مامور کند تا به این مسایل توجه کنند زیرا پیامدهای امروز را نمی توان در آینده جبران کرد.

رییس صنف مصالح ساختمانی درباره ارتباط دولت با اصناف اظهار داشت: اصناف به روزی افتاده که فقط نامگذاری روز آن باقی مانده است. حق نظارتی حاکمیت تنها بر اصناف بلکه بر تمامی جامعه باید انجام گیرد اما دولت باید از تصدی گری خارج شود و آن هم تصدی گری بخش خصوصی. امور اصناف به صورت کامل به بخش خصوصی سپرده شود و دولت نظارت مستقیم داشته باشد. پس نه نگاه صرف دولتی نمی تواند در بازار و اقتصاد حاکم باشد و نه نگاه تجربی یا صنفی صرف بلکه می بایست تلفیقی از هر ۲ نگاه در حوزه اصناف داشته باشیم و می بایست زمینه های مساعد آن به وجود آید تا این مهم عملی شود. بسیاری از نیروهای قدیمی در حوزه اصناف باید بازنشسته شوند و از نیروهای جوان استفاده کرد. پس دولت باید چنین زمینه هایی به وجود آورد و نظارت خود را چندین برابر کند.   

وی در پایان یادآور شد: روز اصناف را به جامعه اصناف و زحمتکشان که بخشی عمده ای از آنها کارگرانی هستند که در این مجموعه تلاش می کنند، تبریک می گویم. از دولت آینده هم خواهان هستم که زمینه مساعد برای همه اقشار جامعه به خصوص اصناف رقم بزند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha