۱ تیر ۱۴۰۰،‏ ۵:۰۵
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84377716
۰ نفر

برچسب‌ها

یمن هرگونه برقراری صلح در سایه محاصره اقتصادی این کشور را رد کرد

تهران- ایرنا- هشام شرف وزیر امورخارجه دولت نجات ملی یمن مورد حمایت انصارالله دوشنبه هرگونه برقراری صلح در سایه محاصره اقتصادی کشورش را رد کرد.

به گزارش ایرنا از شبکه خبری المیادین، شرف تصریح کرد: تحرکات سیاسی بین المللی در خصوص یمن با این هدف صورت می گیرد که عربستان به عنوان یک میانجی مطرح شود و این کشور را از زیر مسؤولیت حمله به یمن مبرا سازد.

سخنان وزیر امورخارجه یمن ساعاتی پس از آن روی میدهد که خبرگزاری رویترز مدعی شد: «سید عبدالملک بدرالدین الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن در جریان سفر هیات عمانی به صنعا اعلام کرده که مذاکرات آتش‌بس بلافاصله پس از برداشته شدن محاصره در راستای پیشنهاد اخیر «مارتین گریفیث» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن آغاز خواهد شد.
براساس ادعای رویترز یک قام وابسته به جنبش انصارالله یمن و دو مقام دولت نجات ملی یمنی نیز خبر دادند گروه‌های متخاصم یمنی در حال شفاف کردن شرایط توافق صلحی هستند که عربستان را از جنگ پرهزینه‌ای که درگیر آن شده رها کرده و بحران انسانی در یمن را نیز پایان دهد.
رویترز در گزارش خود اعلام کرد، ائتلاف و دولت سعودی به درخواست این خبرگزاری برای پاسخ به این اظهارات جوابی نداده است.

به ادعای این خبرگزاری، توافقنامه آتش‌بس می‌تواند مسیر گفت‌وگوهای سیاسی برای یک دولت انتقالی را فراهم کند اما این روند بسیار طاقت فرسا خواهد بود چون بسیاری از سران قبایل برای خود شبه نظامیان مستقل و مسلح ایجاد کرده‌اند.

فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان چند ماه پیش از ارائه طرحی در زمینه پایان دادن به بحران یمن خبر داد.

وی در اظهاراتی با طرح اتهامات علیه انصارالله مدعی شده بود، این طرح که آتش بس در یمن را در بر می‌گیرد، تحت نظارت سازمان ملل خواهد بود.

"محمد عبدالسلام" سخنگوی جنبش انصارالله و رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت نجات ملی یمن در واکنش به طرح عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن گفت که در این طرح مطلب تازه‌ای وجود ندارد.

عربستان در حالی نزد مقامات بین المللی مدعی موافقت با ایجاد آتش‌بس در یمن است که همچنان این کشور فقیر عربی را هدف حملات بی امان زمینی و هوایی خود قرار داده و از محاصره همه جانبه این کشور دست نمی‌کشد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha