معاون علمی رییس جمهوری: رصدخانه کاشان در جهان بی‌نظیر است

کاشان - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: رصدخانه دانشگاه کاشان یکی از ۶ رصدخانه نیمکره شمالی و از نظر امکانات و تجهیزات در جهان بی‌نظیر است.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری دوشنبه پس از بازدید از روند ساخت و تجهیز رصدخانه دانشگاه کاشان در کامو و چوگان از توابع کاشان افزود: ساخت و راه اندازی این رصدخانه برای نخستین بار کار خیلی بزرگی در حوزه پژوهش است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از کمبودهای جدی ما در حوزه پژوهش نبود رصدخانه بود افزود: با توجه به اینکه ایران همیشه در علم  فیزیک در تاریخ پیشتاز بوده‌است اکنون نیز موفق شدیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر فعالیت منجمان و محققان بسیار خوب در کشورمان اظهار داشت: البته آنان امکانات رصدخانه را در اختیار نداشتند.

ستاری با بیان اینکه رصدخانه دانشگاه کاشان یکی از ۶ رصدخانه نیمکره شمالی است تصریح کرد: این رصدخانه در این منطقه از زمین با وجود این امکانات و تجهیزات حتی در خاورمیانه و از اروپا تا هندوستان وجود ندارد.

رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی  نیز گفت: ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نقش کلیدی در ساخت و راه‌اندازی این رصدخانه داشته است.

معاون علمی رییس جمهوری: رصدخانه کاشان در جهان بی‌نظیر است

محمدجواد لاریجانی با تاکید بر اینکه احساس می‌شود باید یک طرح افزون بر ۲۰ سال با تلاش ده‌ها و صدها دانشمند طول بکشد تا یک اثر ماندگار در تاریخ علم ایران پیدا شود اظهار داشت: حس ما اکنون مانند احساس خواجه نصیر طوسی یکهزار سال قبل در مراغه است که رصدخانه‌اش را ساخت.

وی با تاکید بر اینکه رصدخانه دانشگاه کاشان یکی از رصدخانه‌های بسیار مدرن و پیچیده دنیا است، خاطرنشان کرد: نسل‌های آینده قدردان زحمات این کشور برای راه‌اندازی رصدخانه خواهند بود.

مقدمات ایجاد این رصدخانه ملی در قله «گرکش» اطراف شهر «کامو» کاشان در سال ۸۲ آغاز که در دولت نهم متوقف شد با پیگیری های فراوان در اواخر دولت دهم کار ساخت آن دوباره شروع شد.

راه‌اندازی این رصدخانه به دلیل مکان نجومی آن می‌توان پل ارتباطی بین جزایر قناری، چین و هند را با کشور ایران به وجود آورد.

پس از اندازه‌گیری بیش از ۴۰ قله کوه در مناطق مختلف کشور ۱۲ سال طول کشید تا منطقه «کامو» کاشان، به عنوان مناسب‌ترین قله برای استقرار تلسکوپ‌های حرفه‌ای نجومی انتخاب شد.

شهر کامو از توابع بخش قصمر در حدود ۸۰ کیلومتری کاشان قرار دارد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری آبان ۹۹ در حاشیه بازدید از طرح راه‌اندازی رصدخانه ملی ایران از بهره‌برداری آن اواخر خرداد سال ۱۴۰۰ در شهر کامو از توابع کاشان خبر داده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha