وزیر فرهنگ: شهدا الگوساز و هویت‌ساز زندگی اجتماعی هستند

تهران _ ایرنا_ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اعضای شورای سیاستگذاری کنگره بزرگداشت شهدای زنجان بر نقش شهدا در الگوسازی و هویت سازی در زندگی اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در ابتدای این دیدار با تبریک دهه کرامت و میلاد حضرت امام رضا (ع)، گفت: امیدوارم بتوانیم از برکات دهه کرامت بهره کافی را ببریم.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی اعضای شورای سیاستگذاری کنگره بزرگداشت شهدای زنجان ادامه داد: این جمع یک جمع همدل، همراه و هم نفس است و وقتی افراد در کنار هم قرار می گیرند مظهر تجلی، عزت و قدرت می شوند و در زنجان خوشبختانه این همدلی و همراهی وجود دارد.
صالحی افزود: استان زنجان با چند شاخصه شناخته می شود که از اهمیت زیادی برخوردار است. یک بخش عشق و توجه به اهل بیت (ع) است. بخش دیگر وجود مشاهیر و شخصیت های بزرگ این استان از گذشته تا امروز است.

شهدا در همه مناطق ایران جایگاه خود را دارند و یکی از وجوه استان زنجان هم شهدای آن است و زحمتی که همکاران کنگره بزرگداشت شهدای زنجان می کشند علاوه بر تجلیل از شهدا توجه به کارکاردهایی مانند الگوسازی و هویت سازی است.

صالحی تصریح کرد: در بحث های اجتماعی این موضوع مطرح است که گرفتار فقر و تعارض الگو هستیم. شهدا سرمایه های ایران هستند که به گونه ای نقش مهمی در الگوسازی در میان اقشار مختلف جامعه از جمله دانش آموز، دانشجو، روحانی، پیشه ور و ... ایفا و با این نقش به گونه ای راه و مسیر را روشن می کنند.
وی ادامه داد: بنابراین در شرایط اجتماعی امروز شهدا سرمشق و الگویی هستند که به شرایط جاری کشور کمک می کنند. در بحث های علوم اجتماعی هم که موضوع هویت مطرح است به گونه ای گرفتار اخلال هستیم. جایی که هویت است یعنی ریشه وجود دارد. وقتی به ریشه متصل نباشیم خشک می شویم و شهدا کمک می کنند در این بخش هویت یابی شهرستانی، هویت یابی محله و ... داشته باشیم و بنابراین شهدا در الگوسازی و هویت سازی نقش بسیاری دارند.

تاریخ سیاسی و اجتماعی کشور ما به گونه ای است که با تاریخ شهدا پیوند خورده است و در دوره معاصر کسی نمی تواند تاریخ کشور را بدون تاریخ شهدا بنویسد و مستند نگاری تاریخ کشور ما به شهدا نسبت داده می شود.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی کنگره بزرگداشت شهدای زنجان ادامه داد: این کنگره علاوه بر جنبه تجلیل و مناسک، کارکردهای متنوعی و فراتر از این جنبه ها دارد که از آن جمله می توان به خدمت به محرومان، توجه به زیرساخت ها و ... اشاره کرد و این امر نشان دهنده آن است که شهدا فقط در گذشته ما تاثیر گذار نبوده و در زندگی حال و آینده ما نیز نقش دارند.
در ابتدای این دیدار فتح الله حقیقی استاندار زنجان گزارشی از مجموعه اقدامات این استان برای برگزاری کنگره بزرگداشت شهدای زنجان ارائه کرد.
وی گفت: این کنگره قرار است در مهر ماه برگزار شود. دیدار با خانواده شهدای استان انجام شده و گزارش این دیدارها به صورت کتابچه منتشر شده است. سریالی با موضوع شهید شهریاری از شهدای هسته ای استان ساخته و در حال پخش است. کمک های مومنانه از دیگر اقدامات این کنگره است.
حقیقی بازسازی مزار شهدای استان زنجان، ساخت خانه محرومان، بهسازی و نوسازی مسکن روستائیان، حمایت از دانش آموزان بی بضاعت در شرایط کرونایی، ایجاد فرصت های شغلی و ... را از دیگر اقدامات این کنگره برشمرد.
در بخش دیگری از این دیدار آیت الله علی خاتمی امام جمعه استان زنجان از همکاری و همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان تقدیر کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha